فهرست
یادداشت: برندان و بالو؛ پروژه‌ای که شکست خورد
یادداشت: برندان و بالو؛ پروژه‌ای که شکست خورد

یادداشت: برندان و بالو؛ پروژه‌ای که شکست خورد

آدام بیت
 
داستان بالوتلی در آنفیلد، داستانِ دو مرد است. جیمی کرگر کمیته‌یِ نقل و انتقلاتِ لیورپول را مقصرِ این خریدِ بد می‌داند، اما حقیقت این است که نقشِ اصلی را این میان خودِ برندان راجرز بود. راجرز بالوتلی را به چشمِ چالشی شخصی برایِ خودش دید و آن را بدل به پروژه‎‌ای، به اعترافِ خودش پر ریسک کرد، پروژه‌ای که در نهایت شکست خورد.
برندان راجرز در کتابش، "زندگی رویِ آتشفشان"، در این باره می‌گوید: «وقتی سوارز را از دست دادم، احساس کردم بخشی از چیزی که همیشه داشتم را از دست داده‌ام: آدم‌هایی که بقیه از خیرشان گذشته بودند. من به چنین چیزی نیاز داشتم. اصلا برایِ همین سوارز را دوست داشتم. او من را به چالش می‌کشید. من درباره‌یِ مسائلِ مختلفِ زندگی با سوارز حرف می‌زدم. من با بالوتلی هم هر روز حرف می‌زنم، چون او مثل بقیه نیست.» بالوتلی دقیقا همان بازیکنی بود که راجرز بعد از سوارز نیاز داشت، چالشی نو.
اما اشتباهِ بزرگِ راجرز این بود که بالوتلی را با سوارز مقایسه می‌کرد. مشکلاتِ سوارز همه ناشی از میلِ بسیار زیادش به پیروزی می‌آمد، در حالیکه که بالوتلی کاملا برعکس بود. به قولِ گری نویل بالوتلی در خطِ حمله اصلا حرکت نمی‌کرد و هیچ نشانه‌ای از تغییری در رفتارش هم دیده نمی‌شد. رد شدنِ بالوتلی از سویِ راجرز شاید میخِ آخر در بر تابوتِ بالوتلی باشد. پیش از راجرز مانچینی و مورینیو با بالوتلی کار کرده بودند. مانچینی مربی‌ای است که گاهی احساساتی می‌شود و کنترلِ خودش را از دست می‌دهد. مورینیو هم نسبت به بازیکنانش بسیار سخت‌گیر است. اما راجرز مربی‌ایست که عاشقِ کمک به بازیکنانش است. پس وقتی او هم دست از بالوتلی می‌شوید، دیگر بعید است مربیِ دیگری بتواند راهِ استفاده از او را پیدا کند.
ماریو بالوتلی در حالی لیورپول را ترک می‎‌کند که بدترین فصلِ فوتبالش را سپری کرده است. بالوتلی در هر شش فصلِ گذشته حداقل 10 گل زده بود. اما در لیورپول تنها 4 گل زد و تنها یکی از آن‌ها در لیگ به ثمر رسید.
با وجودِ شکستِ این پروژه، راجرز درسِ خودش از گذشته را گرفته و می‌داند در بالاترین سطحِ فوتبالِ انگلیس نه فرصتِ زیادی برایِ خودش است و نه برایِ بازیکنانش: «من باید خیلی زود تصمیم بگیرم. اینجا دیگر جایی برایِ پیشرفتِ کند نیست. اگر اشتباه کنم شغلم را از دست می‌دهم. پس به جایِ اینکه به بازیکنان 10 بازی فرصت بدهم تا خودشان را ثابت کنند، تنها 3 بهشان می‌دهم. من ازشان در زمینه‌هایِ مختلف حمایت می‌کنم، اما آن‌ها هم باید خیلی زود خودشان را نشان دهند. این تفاوتِ من با گذشته است. حالا خیلی قاطع و زود تصمیم می‌گیرم.»
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-26 10:40:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر