فهرست
یادداشت: بزرگان ایتالیا نیاز به چه بازیکنانی دارند؟
یادداشت: بزرگان ایتالیا نیاز به چه بازیکنانی دارند؟

یادداشت: بزرگان ایتالیا نیاز به چه بازیکنانی دارند؟

جیمز هورن‌کاسل
 
تیترِ یکِ روزنامه‌یِ "گاتزتا دلو اسپورت" دیروز یک SOS بود از جانبِ یوونتوس، رم، ناپولی و میلان. چهار تیمی که قرار است برایِ قهرمانِ سریِ آ بجنگند، تا اینجایِ تابستان، در مجموع 268 میلیون یورو خرج کرده‌اند، اما در هفته‌یِ اول رویِ هم رفته یک امتیاز به دست آوردند. با این حساب آیا وضعیتِ اینتر میلان بهتر از این چهار تیم است؟ و در یک هفته‌یِ باقی مانده بزرگانِ ایتالیا نیاز به چه بازیکنانی دارند؟
 
یوونتوس
 
«آیا کوادرادو کافیست؟» این سوالی بود که توتواسپورت بعد از اولین شکستِ یوونتوس پس از 47 بازی در جی استادیوم پرسید. این اولین شکستِ خانگیِ یوونتوس در روزِ اول، در تاریخِ سریِ آ  بود. اگر آنتونیو کونته قرار بود به این سوال پاسخ دهد،  احتمالا پاسخش مثبت بود. یکی از دلایلی که کونته یوونتوس را ترک کرد تلاش نکردنِ باشگاه برایِ خریدِ کوادرادو از فیورنتینا بود. پس گرفتنِ قرضیِ او از چلسی نکته‌یِ مثبتی برایِ بیانکونری است.
کوادرادو در دورانِ حضورش در آرتمیو فرانکی،  در 26 دقیقه یک دریبلِ موفق داشت و در این دوران بیشتر از هر بازیکنِ دیگری در سریِ آ حریفِ مستقیمش را از پیشِ رو برداشت (280). کوادرادو متخصصِ بازی در سیستمِ 2-5-3 است، در 3-3-4 هم بازی می‌کند و با سرعت، دینامیسم و تکنیکِ بالایش همیشه برایِ تیمش برتریِ عددی در حمله ایجاد می‌کند. یوونتوس موقعیتِ این را داشت که کوادرادو را با قیمتی پایین به خدمت بگیرد، پس این فرصت را از دست نداد.
اما یوونتوس بعد از رفتنِ پیرلو و توز همچنان نیاز به خلاقیت در تیمش دارد. آلگری نیاز به یک شماره‌یِ 10 دارد – به نظر می‌رسد آن‌ها آماده‌یِ پیشنهادِ نهایی برایِ جولین درکسلر هستند – و البته یک هافبکِ باکس تو باکس. با وجودِ بازگشتِ قریب‌الوقوعِ آساموا و حضورِ پریرا، استورارو و پادوین، مصدومیتِ مارکیزیو و خدیرا، آلگری را به این فکر انداخته که یک هافبکِ دیگر را هم به خدمت بگیرد. ماریو لمینا، شاگردِ سابقِ مارسلو بیلسا در مارسی گزینه‌یِ مطرح شده است.
 
رم
 
خیلی حیف است اگر مشکلِ مدافعینِ کناری رم را این فصل از کورسِ قهرمانی دور کند. در بازیِ اول مقابلِ ورونا واسیلیس توروسیدیس در پستِ غیرِ تخصصی‌اش یعنی دفاعِ چپ بازی کرد و در دفاعِ راست هم آلساندرو فلورنتزینی بود که اصولا مدافع نیست. رم البته لوکاس دین از پاریس سن ژرمن را به خدمت گرفته که می‌تواند مشکلِ سمتِ چپ را حل کند. آنتونیو رودیگر هم به صورتِ قرضی از اشتوتگارت آمده که می‌تواند در دفاع راست بازی کند (با اینکه پستِ اصلی‌اش مدافعِ میانی است). البته رودیگر تا سپتامبر نمی‌تواند بازی کند.
رم نمی‌تواند دیگر رویِ مایکون حساب باز کند و انتظار داشته باشد که او به یکباره به فرمِ سابقش بازگردد. مایکون فصلِ پیش تنها 11 بار در ترکیبِ اصلیِ رم قرار گرفت. برایِ همین برونو پرس، مدافعِ تورینیو مد نظرِ رودی گارسیا است. پرس فصلِ پیش 80 دریبلِ موفق داشت، بیش از هر مدافعِ دیگری در لیگ برتر. آیا رم منتظر نهایی شدنِ فروشِ آدام لیاییچ برایِ خریدِ پرس است؟
 
میلان
 
سینیسا میهایلوویچ بعد از شکستِ 2-0 مقابلِ فیورنتینا در هفته‌یِ اولِ سریِ آ گفت: «همانطور که مربیِ سابقِ من بوسکوف می‌گفت، نوعِ بازیِ هافبک‌ها، نوعِ بازیِ تیم را مشخص می‌کند. هافبک‌هایِ من امروز خوب بازی نکردند.» حقیقت این است که میلان هرگز موفق نشد جایِ خالیِ پیرلو را پر کند و در حالِ حاضر هم هیچ بازیکنی ندارد که ریتمِ بازی را تنظیم کند و هدف و جهتی به کلِ بازیِ تیم بدهد.
میلان یک ماه پیش قصدِ خریدِ ایلکای گوندوگان را داشت، اما موفق نشد. حالا هم امکانِ خریدِ گوندوگان برایشان نیست. اما میلانی‌ها دقیقا به بازیکنی در این سطح احتیاج دارند. صحبت‌هایی از خریدِ اکسل ویتسل از زنیت است. ویتسل فصلِ پیش بالاترین درصدِ پاسِ صحیح در لیگِ روسیه را داشت (88.9) و در طولِ سه فصلِ گذشته هم بیشترین پاسِ صحیح را در این لیگ داده است (3040). اما پولی که زنیت بابتِ ویتسل می‌خواهد غیر منطقی است.
در این شرایط میهایلوویچ علاقه دارد شاگردِ سابقش، روبرتو سوریانو را به میلان بیاورد. سوریانو فصلِ پیش 49 فرصتِ گلزنی برایِ سمپدوریا پدید آورد و 70 خطایی که در پستِ شماره‌یِ 10 انجام داد نشان از میلِ او به پرسِ شدیدِ حریف و پس گرفتنِ سریعِ توپ دارد. اینکه میلان چرا با وجودِ پرداختِ 38 میلیون یورو برایِ لوئیز آدریانو و کارلوس باکا، ماریو بالوتلی را به شکلِ قرضی گرفته است، برایش خودش معمایی است. تازه میلان آلسیو چرچی و الساندرو ماتری (که در نیمه نهایی و فینالِ کوپا ایتالیایِ سالِ گذشته برایِ یوونتوس گل زد) را هم دارد و در ضمن بهترین گلزنِ فصلِ پیش‌شان، جرمی منز هم به زودی مصدومیتش به پایان می‌رسد.
 
اینتر
 
با اینکه اینتر یک مدافعِ راست (مونتویا)، دو مدافعِ مرکزی (موریو و میراندا)، یک هافبک (کوندوگبیا) و یک بازیکنِ چندکاره در بعدِ حمله (یووتیچ) را به خدمت گرفته است، اما روبرتو مانچینی همچنان از تیمش راضی نیست. او در مصاحبه‌یِ یکشنبه شب، بعد از بازیِ اول گفت: «ما هنوز بازیکن کم داریم، نه ما خیلی بازیکن کم داریم.» الساندرو کاستاکورتا هم با نظر مانچو موافق است: «اینتر سه مدافعِ کناری، دو هافبک و یکی دوتا بازیکنِ تهاجمی نیاز دارد.»
مانچینی از همین حالا نشان داده که به مونتویا در سمتِ راست اعتماد ندارد و باور دارد که دفاعِ چپِ اینتر هم باید کیفیتی بالاتر از کیفیتِ سانتون، ناگاتومو و دامبروزیو داشته باشد. علاقه‌یِ اینتر به فلیپه ملو همچنان باقیست و مانچینی منتظر است ببیند او قراردادی جدید با گالا امضا می‌کند یا نه. اما ملو هم خیلی شبیهِ مدل است و در ضمن اصلا پاسوری که اینتر به شدت نیازمندش است، نیست. ایوان پریسیچ دیگر گزینه‌یِ مانچینی است. اما ولفسبورگ در این زمان کوتاه مانده به پایانِ ترنسفرها نمی‌تواند با توجه به رفتنِ احتمالیِ کوین دبروین، ریسکِ از دست دادنِ او را هم قبول کند. مانچینی عاشقِ پریسیچ است که فصلِ گذشته 26 فرصتِ گلِ حتمی برایِ تیمش ایجاد کرد. اما اگر مانچو به آرزویش نرسد، باید به ازکیل لاوتزی یا اریک لاملا رضایت بدهد. هیچکدامشان هم گزینه‌هایِ بدی نیستند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-26 12:57:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر