فهرست
ستون طنزیم: بچه نازی آباد لیورپول
ستون طنزیم: بچه نازی آباد لیورپول

ستون طنزیم: بچه نازی آباد لیورپول

بیچاره یورگن
یعنی یا رب مباد که آدم بی اعتبار شود! این بنده خدا یورگن کلاب عین امیرخان خودمان بود. همه دنبالش بودند، تیمش نتیجه می‌گرفت، همش روی فرم بود. نمی‌دانیم چطوری یورگن را چشم زدند که طفلی از دورتموند رفت و دیگر هیچ جا که نخواستندش هیچ، یک جاهایی هم خواستندش که غیر از آبروریزی چیزی نبود. اولش که یک تیم دسته هشتمی انگلیسی – یک چیزی در مایه‌های انتظام چسترشایر یا وحدت ادینبرو – برایش پیغام داد که بیا پیش ما! بعدش یکسری تیم درپیت دیگر رفتند سراغش. حالا تیم دسته دومی لایپزیگ که مربی‌اش آدم کنه‌ای است به نام رالف نمی‌دونم چی چی، به یورگن پیشنهاد کرده که صبر کند و جایی نبندد و وقتی تیمشان آمد بوندس لیگا بیاید جای او را بگیرد! فکر نکنید برای خوبی گفته ها! می‌خواهد بشود مدیرفنی‌اش هفته چهارم با یک دلالی بریزند روی هم بگذارندش کنار جایش مربی بیاورند یک مایه‌ای بزنند توی جیب! امیدواریم این بلاها سر امیرخان نیاید!
پای کی رو سیمه؟ یکی از اتفاقات جالبی که برای میزبانی سایپا می‌افتد این است که برق ورزشگاه می‌رود و تیم حریف در تاریکی می‌نشیند روی زمین یک قل دوقل بازی می‌کند تا وقتی که دیگر دست از شوخی بردارند و برق را وصل کنند! پیشنهاد می‌کنیم از بازی بعدی نفری یک چراغ قوه پر قدرت بدهید دست بازیکنان و داور‌ها و به رفتن برق وقعی ننهید! دو بار که منتش را نکشید دیگر از این غلط‌ها نمی‌کند. من برق ورزشگاه دستگردی را می‌شناسم. برق نچسبی است. شما دو تا بازی را با چراغ قوه و چراغ موشی در بیاورید از بازی سوم برق درست می‌شود. دیگر نهایتش بازی چهارم. اصلا بازی پنجم. اگر بازی ششم باز هم برق قطع شد آن وقت بروید یک برقکار بیاورید!
ای روزگار ای روزگار! فقط امیرخان نیست که بد می‌آورد و در این روزگار گردون و نامرد و تفو، گرفتار رفیق بد و راننده ناباب و اسپانسر بی‌پول می‌شود. یکی از بزرگانی که با همین طناب رفت ته چاه و هنوز گرم است همین جناب برت فان مارویک است که هلند را با کارت به کارت و این بازی‌ها نایب قهرمان جام جهانی کرد و حالا ناچار است برود عربستان مربیگری کند. یعنی این همه تیم در هلند بود، یکی شان به این برادرمان تیم ندادند؟ الان باید بلند شود بیاید اینجا دو تا توی سر خودش بزند دو تا توی سر مترجمش بعد هم عین برونو متسو سرطان بگیرد و جام مرگ را سر بکشد! ای روزگار. چه می‌کنی با ما؟
تبریک و تشکر خبر آمده جناب دتمار هامان رفته و مو کاشته. ما این خبر را به دتمار و بانو، فرزندان و آشنایان و فک و فامیل و همچنین روزنامه نگاران باکلاسی که از اینگونه اخبار مهم و حیاتی را به ما انتقال می‌دهند تشکر می‌کنیم. اگر نبود این خبر ما چگونه شب می‌توانستیم پلک روی هم بگذاریم؟! آه دتمار! یعنی می‌شود موهایت دوباره عین جوانی هایت شود و ما دستی به سر کچل خود بکشیم و بگوییم: نورمایند! مهمش این است که دی دی مو دارد!
نامردی در ادامه تیره بختی‌ها و نامرادی‌های دنیا به زوج هاشم – آنخل، دی ماریا به تیم ملی آرژانتین دعوت نشد درست عین هاشم که به تیم ملی ایران دعوت نشد! باورتان می‌شود؟ ‌ای روزگار با اسطوره‌ها و سلبریتی‌های نسل ما چه می‌کنی؟ گند می‌زنی به خاطرات ما روی چه حساب؟ خیلی نامردی روزگار!
بچه نازی‌آباد لیورپول جیمی کاراگر دفاع اسطقس دار انگلیس قدیم از آن جوان‌های خاکی نازی‌آباد لیورپول است که عمرش را با گل کوچیک تیغی و جمع کردن عکس آدامس پرستو سپری کرد. او برای نسلی بود که شیر را کیسه‌ای می‌خرید، برای نان سنگک و تخم مرغ کوپنی توی صف می‌ایستاد و همیشه موقع غذا خوردن بشقابش زودتر از بقیه خالی می‌شد چون کمترین سهم را می‌ریختند داخل بشقابش! جیمی تنها 7 سالش بود که بعد از مدرسه سر چهار راه یک ترازو می‌گذاشت روی زمین و مشق‌هایش را می‌نوشت و مردم را وزن می‌کرد و وزنی دو پنس گیرش می‌آمد. باورتان می‌شود چنین آدمی چقدر پیشرفت کرد؟ در زمان جوانی این آقا نه خبری از بازیکن مایه‌ای بود نه کسی مدیر برنامه داشت و نه اصلا از این خبرها بود! بازیکن می‌رفت داخل زمین چمن را گاز می‌زد و می‌آمد بیرون! طبیعی است آدمی مثل جیمی که نان بازویش را خورده، محال ممکن باشد که با بازیکن بی مغز و بی تعصبی مثل بالوتلی کنار بیاید! کاراگر دیروز در مصاحبه‌ای گفته: «شاید من کور باشم ولی این بالوتلی هیچی ندارد! چرا خریدندش؟ چه کسی پاسخگوی هواداران لیورپول است؟» حقیقتش ما هم از این دست سوال‌ها زیاد داشتیم برادر منتهی زمانه عوض شده. دست ما بود ما هم می‌پرسیدیم چرا مهرداد اولادی را خریدند؟ میلاد سلیمان‌فلاح دیگر که بود که سرمان آوردند؟ منتهی جیمی جان کسی جوابی  نمی‌دهد. جیمی جان الان بچه‌های نازی‌آباد می‌روند ولنجک همانطور که بالوتلی‌ها می‌آیند لیورپول و اولادی‌ها می‌آیند استقلال! بد زمانه‌ای شده داش جیمی!


هومن جعفری/ایران ورزشی

کد خبر:9402
  ۱  
آی اسپورت
2015-08-29 13:01:48
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۳۶
واقعا یکی مثل اولادی در حد توپ جمع کنی تمرینات استقلال هم نبود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر