فهرست
معضلی به نام پیشکسوت: پرسپولیس و خطِ تولید درخشان
معضلی به نام پیشکسوت: پرسپولیس و خطِ تولید درخشان

معضلی به نام پیشکسوت: پرسپولیس و خطِ تولید درخشان

آی اسپورت - در پایان ماجراهای عجیب نبرد پرسپولیس با ذوب آهن، «حمایت» تبدیل به دم دست ترین واژه برای مدیران باشگاه پرسپولیس می شود. آن ها البته تعریف خاص خودشان را از مفهوم حمایت دارند و به همین خاطر همزمان با نمایش دادن اشتیاق‌شان به حمایت بیشتر از برانکو و حفظ آقایِ سرمربی برای آینده، پای فرهاد کاظمی را به مذاکره باز می کنند تا برای کنار گذاشتن مرد کروات، یک آلترناتیو فوری داشته باشند. خبرِ باورنکردنی، به سرعت تایید می شود و در شرایطی که تصمیم گیرنده های این روزهای پرسپولیس تلاش می کنند تا آن را واقعی جلوه ندهند، اشاره خودِ فرهاد کاظمی به واقعی بودن این خبر، فاش می کند که در پرسپولیس خبرهایی هست و شاید شکستِ بعدی، آخرین شکست ایوانکوویچ روی نیمکت سرخ ها باشد. ظاهرا روشِ متفاوت آن‌ها برای حمایت از برانکو، باید نجات دادن این مربی از وضعیتِ عجیب این روزهای پرسپولیس با امضایِ حکم اخراج او باشد. نجات دادن آقای جنتلمنِ از فوتبال ایران، داورها و البته مدیران‌‌اش!
اینکه بدترین شروع تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر رقم خورده باشد و هوادارها به جای درخواست حیا کردن و رها کردن از سرمربی تیم، خواستار بقای او در تیم و صبر کردن و صرفِ زمان برای پیاده کردن ایده های فنی‌اش شوند، تجربه تازه ای برای فوتبال ایران است.  درست یا غلط، قاطبه هواداران پرسپولیس خاطرخواه ذهن برانکو و نمایش های نسبتا زییای تیم او شده اند و در چنین شرایطی، تعویضِ ایوانکوویچ امید آن ها به روزهای پیشِ رو را کاهش می دهد. این تصمیم می تواند مدلی از بی احترامی به هوادارانی باشد که حالا تیم‌شان را از هر جهتی در معرض خط و تهاجم می بینند. تهاجمِ ناخودی‌ها، بی‌خودی‌ ها و حتی خودی ها.
در طرفِ دیگر این داستان،  برای فرهاد کاظمی که فصل قبل ماموریت غیرممکن بقای راه آهن در لیگ برتر را به شکل اعجاب آوری ممکن کرده و حالا تیمش را به مقام شگفتی ساز هفته های ابتدایی لیگ پانزدهم رسانده، انتخاب پرسپولیس به عنوان مقصدِ میانه فصل، فاصله زیادی با معقولانه بودن خواهد داشت. این انتخاب به جای ادامه راه روشنِ فصل با راه آهن، مسیر تبدیل شدن به نسخه تازه ای از حمید درخشان را سرِ راه کاظمی سبز می کند و احتمالا او را در شرایطی قرار می دهد که فصل بعد در چنین روزهایی مثل احوالاتِ حالایِ درخشان، به جای زمین های لیگ برتر، توی استودیویِ محقر شبکه شما درباره فوتبال حرف بزند. دایی فرهاد به لحاظ فنی یکی از مربیان تثبیت شده فوتبال ایران به شمار می رود و همواره رابطه جالبی نیز با بازیکنان زیرنظرش برقرار می کند اما اساسا در شرایط فعلی، تغییر در میان گزینه های مدنظر آدم هایی که در شعارها به عنوان صاحبان اصلی پرسپولیس معرفی می شوند جایی ندارد. علاوه بر این، نباید فراموش کنیم که درست مثل حمید درخشان، فرهاد کاظمی نیز در این سال ها با حرف و حدیث های زیادی دست و پنجه نرم کرده و حروف اول نام‌اش نیز بارها به اختصار درآمده اند و در چند فصل به همین دلایل شانس مربیگری در سطح اول فوتبال ایران از او گرفته شده است. خوب بودن یا نبودن کاظمی، قاعدتا نباید مسئله اصلی تیمی باشد که علیرغم رتبه زشت‌اش در جدول، کارشناس ها و مخاطبان فوتبال از قشنگ‌ترین عبارت ها برای توصیف نمایش های آن در این چهار هفته استفاده می کنند و هوادارانش برچسبِ نخواستنی را به همه آدم هایی که در رویایی نیمکت تیم هستند، می زنند.
خبر مذاکره پرسپولیس با فرهاد کاظمی توسط رضا شاهرودی به رسانه ها می رسد و مورد حمایت این چهره قدیمی باشگاه پرسپولیس نیز قرار می گیرد تا ثابت شود تنها دو باخت، کافی بوده تا پیشکسوت ها بار دیگر امیدوارانه به آینده سفره های پهن شده رفقا در پرسپولیس نگاه کنند. وقتی موهای افشان و توپ بازی در دفاعِ چپ تنها بهانه های لازم برای مالدینی بودن باشند، باید هم از یاد برود که پائولوی بزرگِ اورجینال، هرگز چنین نقشه هایی برای آینده تیمش نچیده و در مسیر مخالف هوادارها قدم نزده است. مسیری برای نابود کردن یک مربی که شاید تیمش در رده آخر جدول رده بندی باشد اما خود او نیز نفر آخر نطرسنجی مقصران وضعیت امروز پرسپولیس است!


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۲  
آی اسپورت
2015-08-31 13:55:29
نظر دهید

۲ نظر
دو کلمه حرف حساب
دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴، ۱۴:۵۳
ای کاش امثال شاهرودی این متنها رو بخوانند و به نظر هواداران احترام بذارند. هواداران شما رو دوست دارند ولی وقتی خودتون به خودتون احترام نمیذارید و همه آنچه طی سالیان دراز اندوخته اید را به هوسی بر باد میدهبد تفصیر من هوادار چیست؟؟!!!
-
دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴، ۱۵:۴۷
لنگ بدون حمایتهای فدراسیون و داورها, فصل پیش سقوط می کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر