فهرست
یادداشت/ منچستریونایتد، ستاره ای که دیگر فروغ ندارد
یادداشت/ منچستریونایتد، ستاره ای که دیگر فروغ ندارد

یادداشت/ منچستریونایتد، ستاره ای که دیگر فروغ ندارد

زمان برای هیچ کس متوقف نمی شود. شرایط تغییر می کنند و دوره ها به پایان می رسند. این درسی است که بچه های فرگی خیلی زود باید یاد بگیرند. هرچند که هنوز یک چیز ثابت مانده که اسمش هویت است. حالت ها و روندهای جدید، شخصیت بنیادی شما را تغییر نمی دهند.
منچستریونایتد نماد خیلی چیزها، هم خوب هم بد، است. بسیاری از اینها حاصل تلاش های سر الکس فرگوسن بود و شکی نیست که او بود که قالب امروزی باشگاه را طراحی کرد. در مجموع فوتبالی که یونایتد در زمان فرگوسن بازی می کرد، سریع، پویا، جذاب و با غیرت و تعصب بود. شیاطین سرخ معمولا از نظر استعداد بازیکنان بالاتر از حریفان هم رده خود نبودند ولی همیشه روحیه جنگندگی و ذهنیت برد داشتند که موجب پیروزی آنها می شد. با نگاه به ترکیب های گذشته یونایتد می توان مشاهده کرد که فرگوسن تنفر از شکست را به بازیکنان خود القا می کرد و آنها تا آخرین دقایق دست از مبارزه نمی کشیدند.
سبک مربی گری سر الکس خیلی احساسی بود و باعث شده بود که استراتژی های تاکتیکی او خیلی به چشم نیاید. ولی شرایط تغییر کرده است، فرگی خیلی وقت است که از اولدترافورد رفته است و لوئیس فان گال الان همه کاره یونایتد است. در حالی که مویس سعی می کرد به جادوی قدیمی باشگاه پایبند بماند، سرمربی هلندی نقطه نظرات خاص خود را دارد، فلسفه خودش. الان همه چیز دقیق است، از قبل آماده می شود و تحت کنترل قرار می گیرد. هیجان و تصمیمات لحظه ای جای خود را به پرهیز و میانه روی داده است.
فان گال متفاوت است. صحنه های تکروی آندره هررا در فصل اول حضورش در اولدترافورد، به مذاق رئیس خوش نمی آمد. هافبک باسکی باید مثل همه یاد بگیرد که کارهای انفرادیش را در زمین کم کند و بیشتر در خدمت تیم باشد. مفهوم اصلی فلسفه لوئیس، کنترل است. سرعت کنترل شده، حرکت کنترل شده و مهمتر از همه غریزه کنترل شده. ایده این است که هیچ چیز را نباید به حال خود رها کرد؛ اگر تیم توپ و جریان بازی را کنترل کند، بالتبع پیروز خواهد شد. متاسفانه برای فان گال و خوشبختانه برای کسانی که بازی دیوانه وار را دوست دارند، فوتبال یک علم نیست، بلکه مبارزه و جنگ است.
این چیزی است که فرگی خیلی خوب بلد بود. اگر حتی نود دقیقه بازی را کنترل کنید، بلاخره راهی برای ضربه زدن به شما پیدا می کند. در زمان فرگی، حریفان یونایتد هر چه به دقایق آخر مسابقه نزدیک می شدند، بیشتر تحت فشار قرار می گرفتند. موج های حمله یکی از پس دیگری مانند سونامی فرود می آمدند. این خاطرات الان خیلی کهنه شده اند. شکست مقابل سوانسی این حقیقت تلخ را تایید می کند. وقتی که یونایتد فان گال جلو بود، مالکیت توپ را در اختیار داشت و راحت به نظر می رسید. بعد از اینکه میزبان بازی را به تساوی کشاند و به فاصله چند دقیق گل برتری را هم به ثمر رساند، یونایتد باز هم مالکیت توپ را در اختیار داشت ولی از تغییر نتیجه عاجز بود.
در روزگار قدیم، در صورتی که شیاطین سرخ از حریف عقب می افتادند، به آب و آتش می زدند ولی مربی جدید بازی منطقی و تاکتیکی را از آنها می خواهد. طبق نظر فان گال نقشه های او ایرادی نداشت و اشکال از بازیکنان بود که نمی توانستند گلزنی کنند. کسی چه می داند، شاید در نهایت فلسفه فان گال، جام های جدیدی را به اولدترافورد بیاورد. ولی هواداران الان باید موج سرخ توقف ناپذیر را فراموش کنند. بازی های با جان و دل دیگر به تاریخ پیوسته است. گل های حساس وقت های تلف شده را باید فراموش کرد، هویت عوض شده است.کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2015-08-31 19:20:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر