فهرست
تک نگاری: عقابی بازنشسته در تار عنکبوت
تک نگاری: عقابی بازنشسته در تار عنکبوت

تک نگاری: عقابی بازنشسته در تار عنکبوت

کارگر کفاشی اصفهان حالا در تهران ستاره شده بود. آدامس می جوید، ابروهایش را در هم گره می زد و با شیطنت می خندید. مهاجم ها از تک به تک شدن با او وحشت داشتند، به سمت توپ هجوم می آورد، بی هیچ ترسی از مصدومیت. عقاب آسیا شده بود. سر به آسمان می سائید. اهل حاشه بود. با زبانش یا زانویش! فرقی نمی کرد. حاشیه داشت اساسی! محمد پنجعلی و نادر محمدخانی و مهدی فنونی زاده و دیگر مدافعان سبیلوی آن روزهای تیم ملی به او پشت گرم بودند. «احمد پشت سرمونه! توپا رو جمع می کنه»!
حالا روزگار دیگری شده است. همه ما که عکس هایش را می خریدیم و در آلبوم کنار هم می چیدیم و آنقدر نگاهشان می کردیم که پریده رنگ می‌شدند، مثل خودش پیر شده ایم. کم حوصله. پر از گله و شکایت از زمین و زمان. ناراضی از همه چیز و همه کس. عابدزاده این روزها را با عابدزاده دهه شصت مقایسه کنید. روزهایی که دارایی و بنیاد شهید و هما و وحدت هم طرفدار داشتند و می خندیدیم به سکوهای خالی ورزشگاه های عربی.
این همه ماشین شاسی بلند بی سند و شماره در پارکینگ خانه های ویلایی بازیکن ها نبود. مردم به حرف و اشک و عرق ستاره هایشان باور داشتند. لباس های گلی و کفش های پاره و زانوهای زخم خورده خودش سند بود. صد میلیون تومان «پول تو جیبی» یک طفل نوپای پرسولیسی نبود، بودجه یک استان بود! گذر زمان چه بلاها که سرمان نیاورد؛ خانه های پدری را کوبیدیم و پارکینگ و توالت عمومی کردیم. سبیل ها را به باد دادیم و دلخوش شدیم به رنگ موی فوری! اما برف نشسته روی موهای عابدزاده را هیچ رنگ مویی سیاه نمی کند. مثل عقابی بازنشسته حتی توی تارهای عنکبوت هم می افتد. مدتی بخت اش را در آمریکا جستجو کرد، جایی که به دخترهای یانکی دروازه بانی یاد می داد. لابد با آن ته لهجه آبادانی و حالا دیشب با کولی بالی درگیر شد حق با او بود یا نبود انگار برایمان مهم نیست، دوستش داشتیم و هنوز داریم. برای همین انگار حق با اوست. همیشه! حتی وقتی که .... دیشب می خواست خودش برود و بازیکن آفریقایی را ادب کند. با همان دست های باز و گردن افراشته و اعتماد به نفسی که ما را پای تلویزیون هم مغرور می کرد.
دلمان تنگ شده است برای این عابدزاده؛ که مغرور بود و سرکش. عکسش که می نشست روی جلد کیهان ورزشی و دنیای ورزش در چند دقیقه روی هوا بزرگترها می قاپیدند و می خریدند و ما می رفتیم سراغ آلبوم های قدیمی و خیره شدن به عکس هایش... آنقدر که کمرنگ می شد... چه کج رفتاری ای چرخ، چه بدکرداری ای چرخ...

احسان محمدی
  ۱  
آی اسپورت
2015-09-01 18:12:37
نظر دهید

۱ نظر
DWANE WADE
سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴، ۲۳:۵۵
مادر گیتی نزاید چون تو ......
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر