فهرست
«مارسیال» گران‌ترین فروش تاریخ فرانسه: روزی که دنیا دیوانه شد!
«مارسیال» گران‌ترین فروش تاریخ فرانسه: روزی که دنیا دیوانه شد!

«مارسیال» گران‌ترین فروش تاریخ فرانسه: روزی که دنیا دیوانه شد!

آی اسپورت- 31 آگوست خودش را به «کلرفونتن»، کمپ تمرینی تیم ‌ملی فرانسه، رسانده بود تا برای اولین بار طعم حضور در تمرینات تیم‌ ملی بزرگسال فرانسه را بچشد. شایعات خبر از این می‌داد که آنتونی مارسیال 19 ساله، قرار است با مبلغ 50 میلیون یورو، موناکو را ترک کند و به منچستر‌یونایتد برود. مالک روسی باشگاه موناکو سعی کرد شایعات را رد کند: «ما با این بازیکن جوان قرارداد داریم و اگرچه چیزی در دنیای فوتبال غیرممکن نیست ولی قصد نداریم این بازیکن را از دست بدهیم.» در کلرفونتن اما لبخند روی صورت مارسیال پررنگ‌تر از قبل می‌شد چون یوروهایی که برای او هزینه می‌شد ساعت به ساعت بالا می‌رفت و در نهایت خبر از رقم دیوانه‌کننده 80 میلیون یورو به گوش رسید. این بار پای فدراسیون فوتبال فرانسه به میان آمد تا با انتشار بیانیه‌ای شایعه را تبدیل به حقیقت کند: «فدراسیون به مارسیال اجازه می‌دهد کمپ را ترک کرده تا به منچستر برود و قراردادش با یونایتد را نهایی کند.»
گران‌ترین بازیکن تاریخ فرانسهمارسیال بعد از ظهر خودش را به منچستر رساند، تست پزشکی داد و قراردادش را به صورت رسمی منعقد کرد‌؛ 80 میلیون یورو! قرار است یونایتد 60 میلیون یورو خالص بدهد و بعد هم 15 تا 20 میلیون یورو پاداش بپردازد. این بدان معناست که این جوان 19 ساله بالاتر از زین‌الدین زیدان، اسطوره فراموش‌نشدنی آبی‌های اروپا تبدیل به گران‌قیمت‌ترین بازیکن کشورش شده است. زیدان در سال 2001 با دریافت مبلغ 75 میلیون یورو راهی تیم رئال‌مادرید شد تا در آن زمان گران‌ترین بازیکن تاریخ فرانسه لقب بگیرد.
مثل آنری؟آنتونی مارسیال، مهاجم جوان تیم موناکو که حالا قرار است در تیم یونایتد بازی کند 3 سال پیش مشتریان پروپاقرصی داشت‌؛ یوونتوس ایتالیا و منچسترسیتی ول‌کن او نبودند. مارسیال در نهایت راضی شد به منچستر سفر و از تجهیزات باشگاه سیتی دیدن کند ولی او در نهایت به لیون برگشت و به فوتبالش در این باشگاه ادامه داد. همان زمان موناکو با مبلغ ناچیز 5 میلیون یورو این مهاجم را خرید و در تیمش گنجاند. بازیکنی که البته در دوره رانیری بیشتر روی نیمکت نشست و از زمان آمدن ژاردیم فرصت بازی در ترکیب اصلی موناکو را پیدا کرد. بازیکنی که 5 میلیون یورو قیمت داشت حالابا 80 میلیون یورو راهی منچستر‌یونایتد شده تا موناکو «فوق معامله» کرده باشد. مارسیال در فرانسه بدون استثنا با تیری آنری مقایسه می‌شود‌؛ اول اینکه هر دو بازیکن متولد یک شهر هستند و دوم اینکه هر دو در سن جوانی راهی لیگی دیگر شده‌اند. آنری در 22 سالگی به یووه رفت و بعد تبدیل به ستاره‌ای بی‌چون و چرا شد و حالا مارسیال هم با 19 سال سن، فرانسه را به مقصد یکی از تیم‌های بزرگ اروپایی ترک کرده است.
مشتری زیاداستعدادیاب تیم لیون حالا که این ترانسفر نهایی شده با «اکیپ» صحبت کرده و حرف‌های جالبی زده است: «زمانی که مارسیال 13 ساله بود از همه جای اروپا برای دیدن بازی او به کمپ لیون می‌آمدند. بلااستثنا نماینده تیم‌های اسپانیایی، ایتالیایی و آلمانی خودشان را به اینجا می‌رساندند تا با او صحبت کنند و تلاش می‌کردند کارهایشان را ردیف کنند و مارسیال را بخرند. من همان موقع با یکی دیگر از دوستانم شرط بسته‌ام و به او گفتم مارسیال در 21 سالگی بازیکن فیکس تیم‌ ملی فرانسه می‌شود.»
دنیای دیوانه دیوانهپرداخت 80 میلیون یورو برای جوان 19 ساله فرانسه از سوی باشگاه یونایتد چیزی شبیه به دیوانگی است‌؛ اگرچه مارسیال استعداد فوق‌‌العاده‌ای دارد ولی اینکه منچستر چطور راضی شده برای بازیکنی که هنوز هیچ بازی ملی در کارنامه ندارد این‌قدر هزینه کند جای سؤال است‌؛ یونایتد البته تراز مالی بالایی دارد‌؛ قرارداد این باشگاه با کمپانی آدیداس ارزشی 10 ساله و رقم نجومی یک میلیارد دلار دارد که در نوع خودش بی‌نظیر است. از این گذشته حق پخش تلویزیونی لیگ‌ برتر هم سر به فلک گذاشته و در قرارداد تازه رقم آن به 2 میلیارد و 300 میلیون یورو رسیده است‌؛ طبیعتاً این قرارداد تازه فرصت مناسبی در اختیار تیم‌های انگلیسی می‌گذارد تا رقم‌های خیره‌کننده‌ای برای جذب بازیکنان تازه بپردازند ولی مارسیال ارزش پرداخت این همه پول را دارد؟ این بازیکن 19 ساله تا به حال 55 بازی در لیگ یک فرانسه داشته که موفق شده در این مدت 11 بار هم گل بزند و حالا هم با رقمی بالاتر از زیدان راهی لیگ‌ برتر شده است. اتفاقی که در ظاهر یک دیوانگی محض به حساب می‌‌آید.
مارسیال کمتر از زیداناگرچه با نگاه کردن به رقم ترانسفر مارسیال و زیدان مشخص می‌شود این بازیکن گران‌تر از زیدان شده ولی با تبدیل پولی که سال 2001 برای زیدان پرداخت شده به زمان کنونی، مشخص می‌شود رقم زیدان حالا ارزشی 94 میلیون یورویی دارد که باز هم بیشتر از 80 میلیون یورویی است که برای مارسیال داده شده اما نکته‌ای که دیوانگی یونایتد را بیشتر پررنگ می‌کند مقایسه کارنامه‌ای است که زیدان در زمان ترانسفرش به رئال داشته و کارنامه‌ای که مارسیال دارد‌؛ مارسیال هنوز هیچ بازی ملی در کارنامه ندارد‌؛ اگرچه او برای دو بازی دوستانه توسط دشان به تیم ‌ملی دعوت شده ولی هنوز به طور رسمی پیراهن تیم‌ ملی فرانسه را به تن نکرده، جامی در لیگ به ‌دست نیاورده و تعداد گل‌های زده‌‌اش هم زیاد نیست. این در شرایطی است که زیدان سال 2001 که به رئال‌مادرید رفت و 75 میلیون یورو گرفت 66 بازی ملی داشت، 18 گل برای تیم فرانسه زده بود، یک قهرمانی در جام ‌جهانی‌ داشت، قهرمان اروپا شده بود، یک توپ طلا در کارنامه داشت و در عرصه باشگاهی هم 50 گل زده بود ولی مارسیال...
یک مارسیال = دو کریم بن‌زماسال 2009 کریم بن‌زما که در آن زمان 22 سال داشت با رقم 35 میلیون یورو از لیون راهی مادرید شد. ارزش آن پول در سال 2015 به رقم 38 میلیون یورو رسیده که همین موضوع نشان می‌دهد پولی که مارسیال گرفته دو برابر پولی است که برای بن‌زما پرداخت شده است. البته کریم هم آن زمان 66 گل برای لیون زده بود و 6 گل ملی هم در کارنامه داشت ولی مارسیال...
یک مارسیال = 3 فرانک ریبریبایرن در سال 2007، 25 میلیون یورو برای فرانک ریبری داد که این پول در سال 2015 رقمی معادل 28 میلیون یورو می‌شود. چیزی نزدیک به یک سوم پولی که مارسیال گرفته است. با این حال ریبری در آن زمان‌ فوق‌ستاره‌ای در فرانسه بود و در جام‌ جهانی‌ 2006 همه را شگفت‌زده کرد. در همان فصل برای مارسی در لیگ 20 گل زد و 8 پاس گل هم داد. ریبری که در آن زمان 24 ساله بود به عنوان بهترین بازیکن سال فرانسه انتخاب و راهی بایرن شد ولی مارسیال...
     
آی اسپورت
2015-09-02 14:28:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر