فهرست
کارلوس: آن روز حس کردم همه عزیزانم را از دست داده‌ام
کارلوس: آن روز حس کردم همه عزیزانم را از دست داده‌ام

کارلوس: آن روز حس کردم همه عزیزانم را از دست داده‌ام

آی اسپورت - روبرتو کارلوس دا سیلوا روشا بازیکن بازنشسته و پیشکسوت برزیلی است که اهالی فوتبال او را با نام روبرتو کارلوس می‌شناسند. کارلوس به همراه تیم ستارگان جهان به تهران آمد و دو روزی در تهران بود. او در سائوپائولو به دنیا آمده و بازیکن تیم پالمیراس بوده است. مربیان اولیه او را در پست نوک حمله می‌گذاشتند؛ اما بعدها او به دفاع چپ رفت. استعدادیاب‌های اینتر میلان ایتالیا در برزیل، او را در ۲۲ سالگی به تیم‌شان بردند؛ اما او فقط یک سال در اینتر بازی کرد و خیلی زود در یک انتقال گران‌قیمت در سال ۱۹۹۶ به رئال مادرید رفت و تا سال ۲۰۰۷برای این تیم بازی کرد و خاطرات زیادی را برای هواداران رئال مادرید به ثبت رساند. روبرتو کارلوس سال ۱۹۹۲ به تیم ملی برزیل دعوت شد. او در جام‌های جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ در دو افتخار نایب قهرمانی و قهرمانی جهان سهیم بود. اما کارلوس در اسپانیا دوران طلایی داشت. او ۱۱ سال در مجموع برای این تیم ۵۱۲ بازی انجام داد و در این بین موفق شد ۶۵ بار گلزنی کند. ۳۷۰ بازی او در لالیگا منجر به ۴۶ گلی شد که روبرتو به ثمر رساند. در سال ۲۰۰۵ این بازیکن پاسپورت اروپایی گرفت؛ چون از آن زمان به بعد دیگر روبرتو بازیکنی از اتحادیه اروپا محسوب می‌شد و از فهرست بازیکنان خارجی باشگاه بیرون می‌آمد. در ژانویه ۲۰۰۶ کارلوس به افتخاری دیگر رسید. در آن ماه او به‌عنوان بازیکنی غیراسپانیایی معرفی شد که با ۳۳۰ بازی بیشترین بازی در رئال مادرید انجام داده است. در حال حاضر کارلوس سرمربی تیم الماس‌های دهلی در هند است. سایت برنامه 90 در هنگام حضور کارلوس در تهران با او گفتگو کرد و او که خیلی خوش اخلاق بود، سوال‌ها را به خوبی جواب داد.
***
آقای کارلوس به ایران خوش آمدید. از اقامت دو روزه ای که در ایران داشتید راضی بودید؟
بله، راضی بودم. مردم ایران بسیار مهربان هستند و میهمان‌نواز. من از همه آنها تشکر می‌کنم.
بیشتر پیراهن‌های برزیل را امضا کردید یا رئال مادرید؟
تعداد آنها را نشمردم؛ اما فکر کنم تعداد پیراهن‌های رئال بیشتر بود. البته برزیل هم در ایران طرفداران زیادی دارد؛ همان‌طور که در جهان دارد.
جام جهانی اخیر تلخ‌ترین جام تاریخ برای برزیلی‌ها بود، ‌درست است؟
بله، قبول دارم، متاسفانه برزیل در نیمه نهایی عملکرد خوبی نداشت و آن نتیجه هفت بر یک اتفاق افتاد.
فاجعه بود، نه؟
فراتر از فاجعه بود. من احساس می‌کردم همه عزیزانم را از دست داده‌ام. برای برزیل شب تلخی بود و روز پس از آن سیاه بود. برزیلی‌ها همه خجالت‌زده بودند. شاید همان روز بود که بازیکنان نسل جدید برزیل فهمیدند فوتبال در برزیل تا چه اندازه مهم است.
احتمالا باید مارکو اکتاویو سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ساحلی ایران را بشناسید، او که هموطن شما هم هست می‌گفت در برزیل به دلیل اینکه استعدادها زیاد است، ‌کار برای انتخاب سخت می‌شود و خیلی‌ها پشت دربهای ورود به فوتبال ملی می‌مانند!
بله کار سخت است و استعداد در برزیل زیاد است. همه از کنار ساحل گرفته تا داخل خانه‌ها فوتبال بازی می‌کنند. ما خودمان همیشه می گوییم که شاید روی سکوها کسی باشد که از بازیکنان داخل زمین بهتر بازی کند.
 
شما در بدو ورود به تهران گفته بودید که فوتبال ایران را دنبال می‌کنید. واقعا آن را دنبال می‌کنید؟
من در هند هستم و در فوتبال آسیا حضور دارم. علاوه‌بر اینکه فوتبال همه کشورهای جهان را پیگیری می‌کنم، ایران هم جزء کشورهایی است که فوتبالش را همیشه دنبال می‌کنم.
 
حضور در برنامه ۹۰ چطور بود؟
خیلی خوب بود و مجری برنامه خیلی دوست‌داشتنی بود و با من شوخی می‌کرد و مرتب بی‌مو بودن مرا یادآوری می‌کرد. ظاهرا دوست داشت من مو داشته باشم(می خندد) دوست ایرانی‌ام ناتان قبادی به من گفته بود که این برنامه ۳۵ میلیون بیننده دارد، اما خود مجری گفت که فکر می‌کند برنامه آن شب ۲۰ میلیون بیننده داشت. آن شب با سالگادو در استودیو عکس سلفی هم گرفتم. از فضای  برنامه خوشم آمد. وقتی مجری می‌گوید ۲۰ میلیون بیننده یعنی اینکه برنامه خیلی پر بیننده است.
 
البته برنامه ۹۰ دوشنبه شب‌ها پخش می‌شود و آن شب پنجشنبه و در واقع شب غیرتخصصی بود.
برنامه حرفه‌ای بود و فکر نمی‌کردم که در ایران چنین برنامه‌ای ساخته شود. همه آنچه درباره من و میشل(سالگادو) در دوران فوتبال‌مان در رئال بود، به تصویر کشیدند و حتی روی بازی‌های من در برزیل زوم کرده بودند. خوش به حال‌تان که چنین برنامه‌ای در ایران پخش می‌شود. در هند از این خبرها نیست.
قرار بود دیداری با رئیس فدراسیون فوتبال ایران داشته باشید؟
بله قرار بود که یک روز قبل از بازی به فدراسیون فوتبال برویم اما رئیس فدراسیون فوتبال ایران قرار را از ساعت ۱۱ به ۱۵ موکول کرد. میشل سالگادو هم گفت بهتر است نرویم چون ما قرار را از مدتها پیش فیکس کرده بودیم و قرار بود ساعت ۱۴:۳۰ همان روز کنفرانس مطبوعاتی باشد.
ناراحت بودید؟
میشل ناراحت بود. هم کنفرانس و هم قرار فدراسیون را کنسل کرد. من هم تعجب کردم که فدراسیون ایران ساعت قرار را صبح روز قرار عوض کرد.
برسیم به روز بازی، شما خیلی زود به ایران گل زدید.
وقتی دیوار دفاعی را می‌چیدند، دیدم که یک شکاف وجود دارد و توپ را به سمت همان شکاف شلیک کردم و وارد دروازه شد.
بازی در ورزشگاه آزادی چطور بود؟
راستش را بخواهید وقتی وارد ورزشگاه آزادی شدم به یاد ورزشگاه‌های برزیل افتادم. فضایش خیلی شبیه به برزیل بود. البته ورزشگاه‌های قدیمی برزیل منظورم است.
البته ورزشگاه آزادی هم حدود ۴۱ سال عمر دارد و برای خودش ورزشگاه پیری است.
ورزشگاه قشنگی بود. جمعیت خوبی هم برای بازی آمده بود که من از ابراز محبت آنها تشکر می‌کنم. خیلی به ما خوش گذشت.
طرفداران مقابل هتل هم آمدند.
خیابان را بند آورده بودند. اصلا نمی‌شد وارد خیابان شد. من از همه طرفدارانم تشکر می‌کنم و در صفحه اینستاگرامم چه قبل از بازی و چه پس از آن هم اعلام کردم.
 
دوست دارید یک بار دیگر به ایران بیایید؟ مثلا به‌عنوان مربی.
باید پیشنهادی باشد که برای مربیگری به ایران بیایم. البته من از ایران خوشم آمد و امیدوارم فرصت باشد تا یک بار دیگر به ایران بیایم و این کشور زیبا را بگردم.
 
شما رکورد آلفردو دی استفانوی افسانه‌ای را هم شکسته‌اید!
بله، رکوردی که من در رئال به جا گذاشتم رکورد این بازیکن بزرگ و اسطوره‌ای بود. او رئیس افتخاری رئال مادرید بود. دی‌استفانو به‌عنوان یک آرژانتینی ۳۲۹ بازی برای رئال مادرید در لالیگا انجام داده بود؛ ولی من تازه در سال ۲۰۰۶ به رکورد ۳۳۰ بازی رسیدم و در مجموع ۵۱۲ بازی برای رئال انجام دادم.
شما رکوردهای دیگری هم دارید، مثلا اینکه جزء شش بازیکنی هستید که بیش از ۱۰۰ بازی در جام لیگ قهرمانان اروپا انجام داده‌اند. فکر کنم در سال ۱۹۹۷ پس از رونالدوی برزیلی که هموطن‌تان است به‌عنوان بهترین بازیکن دنیا در رتبه دوم قرار گرفتید.
شما خیلی خوب از رکوردهای من با خبر هستید.
یا در سال ۲۰۰۴ به‌عنوان یکی از ۱۲۵ بازیکن برتر دنیا که زنده هستند انتخاب شدید.
خوب است که فعلا زنده هستم.
اینکه به شما می‌گویند بهترین دفاع چپ تاریخ هستید، قبول دارید؟
همه کارشناسان فوتبال جهان در این باره نظرشان یکی نیست. هست؟
می‌گویند شما بهترین دفاع چپ تاریخ هستید. البته همه از گل شما به فرانسه از فاصله ۳۵ متری هم می‌گویند که کات عجیبی برداشت و فابیان بارتز را مغلوب کرد.
این گل را چند وقت یک بار می‌بینم. در برنامه ۹۰ هم پخش کردند.
لقب پادشاه شوت‌ها هم متعلق به شماست؟
در فوتبال پادشاه‌های زیادی هستند. طرفداران به من لطف دارند که چنین القابی را برای من انتخاب می‌کنند.
چرا زود تعویض شدید؟
دیگر من مثل قدیم نمی‌توانم ۹۰ دقیقه بازی کنم. تعویض شدم و خواستم پیراهنم را به مردم بدهم که نگذاشتند و من به رختکن برگشتم. پیراهنم راامضا کردم و برای کار خیریه به مسئولان دادم. حالا که نگاه می کنم می‌بینم خوب شد که پیراهن را به سمت تماشاگران پرت نکردم.

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-09-03 11:02:43
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر