فهرست
گزارش ویژه: معرفی کامل فوتبال هند/ شاهرخ خان در آفساید!
گزارش ویژه: معرفی کامل فوتبال هند/ شاهرخ خان در آفساید!

گزارش ویژه: معرفی کامل فوتبال هند/ شاهرخ خان در آفساید!

 
آی اسپورت- خال، تاج محل، آمیتا باچان، فلفل، بالیوود، آهنگ‌های سوزناک، کریکت، رقص، استعمار و ... . در هندوستان، همیشه واژه های بسیار زیادی پیش از فوتبال قرار گرفته اند و این رشته ورزشی، در میان اولین پدیده هایی که در مورد هند به ذهن می رسد، جایی ندارند. نزدیک به 70 سال از رسمی شدن فعالیت های فوتبال هند اما آن ها هوای تازه ای در رده های سنی پایه رقم زده اند و به آینده فوتبال در کشورشان امیدوار هستند. ورود ستاره های بزرگ به سوپرلیگ هند، درصد زیادی از مردم این کشور را به فوتبال علاقه مند کرده اما زمان زیادی طول می کشید تا استعدادهای تازه در فوتبال این کشور کشف شوند. کشوری که یک میلیارد جمعیت دارد، باید چند میلیون فوتبالیست داشته باشد!
 
روایتِ یک تاریخ
اواسط دهه نود بود که فوتبال توسط سربازهای انگلیسی به هندوستان برده شد. مدت زیادی طول نکشید که هندی ها به این ورزش علاقه مند شوند و باشگاه هایی را نیز در کلکته تاسیس کنند. فدراسیون فوتبال هندوستان در سال 1893 تشکیل شد اما تا 37 سال بعد، حتی یک هندی نیز در عضویت آن نبود و این انگلیسی ها بودند که کنترل همه چیز را در دست داشتند.  از سال 1937 که فدراسیون فوتبال هند به طور کامل در اختیار هندوستانی ها قرار گرفت، آن ها 11 سال با فیفا رایزنی کردند و سرانجام به عنوان عضو رسمی این نهاد برگزیده شدند.
 

ترین ها
اولین مسابقه تاریخ فوتبال هند در سپتامبر 1938 در سیدنی رقم خورد. آن ها در نبرد با استرالیای میزبان با نتیجه 5-3 شکست خوردند. آن ها در سال 48 و بعد از عضویت رسمی در فیفا، اولین مسابقه رسمی را در کشور انگلستان برگزار کردند. نبردی که با شکست آن ها در مقابل تیم ملی فرانسه همراه شد. بدترین شکست تاریخ تیم ملی فوتبال هند، باخت 11 بر صفر مقبال شوروی در سال 1955 بوده و بهترین پیروزی آن ها نیز، شکست دادن 7 گله سری لانکا در سال 1963.
 
 
جام جهانی؛ گران بود، نرفتیم!
هندوستان در تمام تاریخ فوتبال اش تنها یک بار سابقه صعود به رقابت های جام جهانی را دارد. هند در زمان برگزاری سه جام جهانی اول، عضو فیفا نبود و نمی توانست در بازی های انتخابی به میدان برود. پیش از جام 1950 برزیل، هند به خاطر انصراف رقبای مستقیم، جواز حضور در تورنمنت را به دست آورد اما فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفت قید شرکت دادن تیم در بازی های برزیل را بزند. آن ها از اهمیت بازی ها آگاه نبودند و المپیک را به مراتب بزرگتر از جام جهانی می دانستند و به همین خاطر به توجه به مشکلات مالی، برای شرکت در جام به برزیل سفر نکردند و به همین خاطر، فیفا آن ها را از مرحله مقدماتی جام جهانی بعدی محروم کرد. هند در دوره های بعدی مقدماتی جام جهانی نیز حاضر نبود تا اینکه سرانجام پیش از آغاز جام جهانی 86 مکزیک در رقابت های انتخابی شرکت کرد و در اولین تجربه، در همان دور اول کنار رفت. هندوستان بعد از آن 7 بار دیگر نیز در مرحله انتخابی جام جهانی حاضر شد و هرگز نتوانست به جام جهانی برسد تا حسرت شرکت نکردن در جام جهانی 50 برای این تیم باقی بماند. آن ها امسال هشتمین حضور در این مرحله را پشت سر خواهند گذاشت.
 
 
جام ملت ها
نایب قهرمانی در جام ملت های 1964، اولین تجربه فوتبال هند در این تورنمنت بود. جامی که البته تنها با حضور 4 تیم برگزار می شد و نایب قهرمانی در آن نمی توانست در اندازه های یک شاهکار تلقی شود. هند 20 سال برای صعود بعدی به جام ملت ها صبر کرد و این بار در سنگاپور با 1 مساوی و 3 شکست از جام کنار رفت. تجربه سوم آن ها در جام ملت های 2011 قطر رقم خورد که به حذف زودهنگام دیگری منجر شد. هند در سه مسابقه این جام، 13 گل دریافت کرد و هیچ امتیازی به دست نیاورد. آن ها در جام ملت های 2015 استرالیا حاضر نبودهند.
 

بازی های آسیایی
یک سال بعد از انصراف از بازی در جام جهانی پس از صعود به این تورنمت، هند میزان بازی های آسیایی بود و در جامی که 8 تیم در آن حاضر بودند، اولین طلای فوتبالی تاریخ بازی های آسیایی را از آن خود کرد. آن ها در دیدار نهایی تیم ملی ایران را شکست دادند. از آن به بعد، هندی ها به جز دو دوره در همه دوره های دیگر بازی های آسیایی حاضر شده اند. یک طلا در مسابقه های 62 اندونزی و دو چهارمی، بهترین نتایج هند در این رقابت ها بوده است. آن ها در آخرین دوره بازی های آسیا موفق به صعود از گروه شان نشده اند.
 

سرمربی تیم ملی
میلوان چیریچ، اولین سرمربی خارجی غیربریتانیایی فوتبال هند بود که از سال 1984 به مدت یک سال در این تیم مشغول به کار شد و در نیمی از بازی ها شکست خورد. بعد از میلووان، 8 مربی دیگر که 5 تای آن ها هندی بودند روی نیمکت این تیم نشستند تا اینکه نوبت به آلن هاتون انگلیسی رسید. مردی که با 5 سال حضور مداوم روی نیمکت تیم ملی هند از 2006 تا 2011، باثابت ترین مربی خارجی تاریخ این کشور شد. بعد از هاتون، دو مربی هندی و ویم کوورمانس هلندی سرمربی آبی پوشان شدند و در اواخر سال 2012، مربی 52 ساله انگلیسی استفن کنستانتین، به عنوان سرمربی هندوستان معرفی شد. او که در 26 سالگی فوتبال را به خاطر مصدومیت رها کرده بود، مربیگری را در نپال شروع کرد و در سال 2002 سرمربی هندوستان شد. مالاوی، سودان و چند کشور ناشناخته، مقاصد بعدی آقای مربی بودند تا او دوباره به هندوستان برگردد و در این کشور مربیگری کند. او عضو رسمی پنل سرمربی ها در فیفاست.
 
بازیکنان
کاپیتانی این روزهای تیم ملی هند، بر عهده سونیل چتری 31 ساله است. بازیکنی با اصالت نپالی که چهره ای شبیه هندی ها ندارد و آمار خیره کننده 49 گل ملی در 79 بازی را به ثبت رسانده است. جوان ترین ملی پوش این روزهای تیم ملی هند، برندان فرناندس است. هافبک هجومی تیم بمبئی که در 20 سالگی مورد توجه سرمربی تیم ملی قرار گرفته و برای این تیم بازی می کند. هندوستان در شرایط فعلی تنها یک بازیکن لژیونر دارد و همه بازیکنان دیگر این تیم در کشور خودشان فوتبال بازی می کنند. گورپریت سینگ ساندو، دروازه 23 ساله و تقریبا 2 متری تیم ملی هند، گلر ذخیره باشگاه استابک نروژ است.
 
رنکینگ
بیشتر دوران حضور تیم ملی هندوستان در رنکینگ فیفا، به عنوان یک تیم سه رقمی سپری شده است. آن ها بهترین رده در این رنکینگ را در فوریه 1996 با قرار گرفتن در رده 94 جهان تجربه کردند و بعد از آن دوباره به جمع تیم های بالای صد بازگشتند. بدترین رده هندی ها در جدول فیفا، همین امسال با قرار گرفتن در رده 171 رقم خورده است. آن ها در شرایط فعلی، تیم صد و پنجاه و چهارم دنیا از نگاه فدراسیون بین المللی فوتبال به شمار می روند.
 
لباس
راه راه آبی و سفید، اولین رنگ پیراهن تیم ملی هندوستان بود. تیم ملی هند برای مدت زیادی نیز با لباس های راه راه آبی روشن و آبی تیره بازی کرد و از چند سال قبل، به لباس های آبی با یک خط سفی عمودی در کنار آن روی آورد. هند با تیمی که به مراتب ضعیف تر از تیم ملی ایران است، عملکرد بهتری در یافتن تولیدکننده پیراهن نسبت به ایران داشته و پیراهن هایش توسط کمپانی بزرگ نایکی تولید می شود. تا سال 2013، پاناسونیک اسپانسر این تیم در دیدارهای دوستانه بود و حالا اسپانسرینگ پیراهن هند در این مسابقه ها بر عهده یک شرکت نفت و گاز قرار داده شده است.
 
ورزشگاه ها
بزرگ ترین ورزشگاه فوتبال هند، ورزشگاه «دریاچه نمک» در کلکلته با ظرفیت 68 هزار نفر است. استادیومی که زمانی 120 هزار نفره بود و در بازسازی ها با کاهش ظرفیت روبرو شد. استادیوم های بسیار زیادی در کشور هند وجود دارند اما تعدادی از آن ها موفق نشده اند به استاندارهای فیفا دست پیدا کنند. ورزشگاه 60 هزار نفری نهرو با 60 هزار صندلی میزبان بازی های 3 تیم در سوپرلیگ هند است و ورزشگاه گاندی با 35 هزار صندلی، سومین ورزشگاه بزرگ این روزهای هندوستان به شمار می رود.
 
لیگ فوتبال
در یک روند منحصر به فرد، فوتبال هند صاحب دو لیگ مختلف است. آی لیگ با حضور 11 تیم که عموما تیم های درجه دو فوتبال هند هستند، از ماه ژانویه تا می هر سال برگزار می شود. در این لیگ که از سال 2007 آغاز شده، تیم قهرمان به مرحله پلی آف لیگ قهرمانان می رسد و تیم آخرین رده جدول نیز به دست پایین تر سقوط می کند. لیگ بعدی فوتبال هند، سوپرلیگ است که با حضور 8 قدرت اصلی باشگاهی در هند، در یک بازی زمانی 4 ماهه شکل می گیرد. تنها دو سال از آغاز حیات این لیگ می گذرد و ستاره های بزرگی به سوپرلیگ هند گام گذاشته اند. در این لیگ هیچکدام از سرمربی ها داخلی نیستند و روبرتو کارلوس، مارکو ماتراتزی، زیکو، نیکلاس آنلکا، سزار فاریاس، پیتر تیلور، آنتونیو لوپز و دیوید پلت 8 مربی این فصل باشگاه های آن خواهند بود. اتلتیکوکلکلته با 10 بازیکن خارجی از جمله خوسه می و بورخا فرناندز در این زمینه رکورددار است. در سال های اخیر لوسیو، دل پیرو، ترزگه، فلوران مالودا، یان آرنه ریسه، سیمائو و الانو برای بازی به لیگ فوتبال هند ملحق شده اند.
 
میانگین تماشاگر
در این دو سال، بیشترین میزان استقبال از یک مسابقه در لیگ فوتبال هند، استقبال 65 هزار نفری از بازی تیم فوتبال اتلتیکو کلکته بوده و کمترین میزان استقبال نیز، حضور 7234 نفری در یک مسابقه قید شده. برای کشور پرجمعیت هند، عدد 7 هزار در واقع چیزی شبیه استادیوم خالی است!  آن ها اگر هنوز چیزهای زیادی برای کامل کردن فوتبال در کشورشان نداشته باشند، نیروی انسانی لازم برای تشویق تیم ها را در اختیار دارند. میانگین حضور تماشاگر در سوپرلیگ هند 24357 نفر در هر مسابقه است. اتلتیکوکلکلته پرتماشاگرترین باشگاه فوتبال در هند به شمار می رود و به طور میانگین برای هر بازی، به 45171 نفر بلیت می فروشد.
 
 
بیشترین دستمزد
میانگین دستمزد بازیکنان فصل گذشته سوپرلیگ هند، 60 هزاردلار  بود. در واقع آن ها به صورت میانگین در یک دوره 4 ماهه 240 هزار دلار دریافت می کردند. بیشترین دستمزد در فوتبال هند به الساندرو دل پیرو داده شد. بازیکنی که برای سه ماه بازی در هند 1 میلیون و 700 هزار دلار حقوق دریافت کرد.
 
 
بهترین ها
در اولین فصل رقابت های سوپرلیگ کشور هند، خوسه می از اسپانیا و استفن پیرسن اسکاتلندی با 17 مسابقه، پرکارترین بازیکنان خارجی این لیگ محسوب می شدند. آماب موندال نیز با قرار گرفتن در ترکیب تیمش برای 16 مسابقه، باسابقه ترین بازیکن داخلی این لیگ معرفی شده است. این فصل با آقای گلی الانو به پایان رسید. ستاره برزیلی سابق من سیتی با 8 گل، آقای لیگ این رقابت ها لقب گرفت. الانو که این روزها دوباره به سانتوس برزیل برگشته، احتمالا در ماه سپتامبر دوباره به فوتبال هند منتقل خواهد شد تا در فصل دوم باشگاهی در این کشور نیز حضور داشته باشد. هفت گلزن اول فصل گذشته در این لیگ، غیرهندی بوده اند.
 
آینده                                                     
برای اولین بار در تاریخ فوتبال هند، آن ها در سال 2013 میزبان یک تورنمت ملی در این رشته ورزشی شدند. هندوستان قرار است مسابقات جام جهانی زیر 17 سال در سال 2017 را میزبانی کند و از دو سال قبل روند آمادگی برای میزبانی از این جام را آغاز کرده است. هند که در رقابت با آذربایجان، ازبکستان و ایرلند به این میزبانی دست پیدا کرده، قصد دارد میزبانی جام جهانی زیر 20 سال را نیز به دست بیاورد و همین تیم را در آن شرکت بدهند. آن ها برای نسل تازه فوتبال شان، برنامه های بزرگی دارند و همه چیز از 6 استادیومِ میزبان جام جهانی نوجوانان در سال 2017 کلید خواهد خورد.
 

مقدماتی 2018
مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه برای هند با دیدار حذفی در مقابل تیم ملی نپال آغاز شد. آن ها در مسابقه رفت دو گل به حریف زدند و با تساوی بدون گل در دیدار برگشت، به مرحله بعدی راه پیدا کردند. مرحله ای که هند در آن با ایران، عمان، ترکمنستان و گوام همگروه شد. در این مرحله، آن ها در دو مسابقه با نتیجه مشابه دو بر یک به عمان و گوام باخته اند و از همین حالا واضح به نظر می رسد که شانس چندانی برای سرگروهی در این گروه نخواهند داشت و همانند همه جام های جهانی دیگر، تورنمنت روسیه را نیز باید از تلویزیون دنبال کنند.


محمدحسین عباسی/ آی اسپورت 
کدخبر:9405
۲    
آی اسپورت
2015-09-06 16:13:57
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر