فهرست
سئوال روز : 12 کیلومتر با نکو؛ بلوف یا واقعیت؟!
سئوال روز : 12 کیلومتر با نکو؛ بلوف یا واقعیت؟!

سئوال روز : 12 کیلومتر با نکو؛ بلوف یا واقعیت؟!

آی اسپورت- 12 کیلومتر دوندگی برای یک هافبک تدافعی و لیدر خط میانی آمار تکان‌دهنده‌ای نیست. هافبک‌های تدافعی مطرح دنیا طبق آمارهایی که به صورت دقیق از سوی آنالیزورهای حرفه‌ای ارائه می‌شود، 13 کیلومتر می‌دوند و در همین فوتبال خودمان یکی مثل آندرانیک تیموریان بارها به مرز دوندگی استاندارد یک لیدر نزدیک شده است اما حتی با این وجود، باور این که جواد نکونام در بازی ایران و گینه نزدیک به 12 کیلومتر دویده باشد، برای آنهایی که این بازی را از نزدیک و یا از طریق تلویزیون تماشا کردند، غیرممکن است.
 در تقابل با گینه آنچه از جواد نکونام دیده شد، یک نمایش کاملا معمولی و کم‌اثر با تحرک اندک بود، به حدی که اغلب کارشناسان بابت افت کاپیتان تیم‌ملی ابراز نگرانی کردند و مدعی شدند بازی در لیگ کویت، قابلیت‌های فنی و میزان دوندگی و جنگندگی نکونام را پایین آورده است اما حالا کارلوس کی‌روش که گاهی اوقات دفاعیات‌اش از برخی بازیکنان تیم‌ملی، شکل افراطی به خود می‌گیرد، در واکنش به انتقادات یک روزنامه ورزشی که بازی نکونام را زیر ذره‌بین برده بود، ادعا کرده کاپیتان تیم‌ملی در تقابل با گینه نزدیک به 12 کیلومتر دوندگی داشته و عملکردش عالی بوده است.
 این ادعای کی‌روش باعث شده مردم عادی کوچه و خیابان هم با تعجب از خود بپرسند کی‌روش کدام بازی را ملاک قرار داده و این آماری که از نکونام ارائه کرده، مربوط به کدام بازی است و اصلا با چه وسیله‌ای دوندگی کاپیتان را محاسبه کرده است؟!
 حقیقتش پس از بازی با گینه شنیدیم دستگاهی به نکونام وصل شده بود که میزان دوندگی‌اش را اندازه بگیرد اما با تمام احترامی که برای کی‌روش قائلیم، نمی‌توانیم خودمان را قانع کنیم آنچه در تلویزیون دیدیم تمام کارایی و دوندگی جواد نبوده و در تمام دقایقی که دوربین‌های تلویزیونی نکونام را نشان نمی‌دادند، کاپیتان تیم‌ملی برعکس دقایقی که تلویزیون او را کم‌تحرک نشان می‌داد، در حال دوندگی بوده است!
 سال‌ها پیش بعد از یک نمایش انتقادآمیز تیم‌ملی مقابل حریفی آسیایی برانکو ایوانکوویچ، سرمربی وقت تیم‌ملی در واکنش به انتقادات کارشناسان، مدعی شد تلویزیون بازی را از زاویه‌ای نشان داد که شما تصور کردید تیم من بد بازی کرده، در حالی که تیم من نمایش خوبی داشت!
 حالا هم لابد تقصیر تلویزیون است که دویدن‌های نکونام را نشان نداد تامردم تصور کنند جواد در تقابل با گینه کم دویده و کم تحرکم بوده!
 خارج از شوخی، با تصاویری که تلویزیون ایران نشان می‌دهد نمی‌توان میزان دوندگی جواد نکونام و هر بازیکن دیگری را به طور دقیق اندازه‌گیری کرد و چاره‌ای نداریم جز این که قبول کنیم آنچه کی‌روش درباره دوندگی نکونام مقابل گینه می‌گوید عین واقعیت و یا لااقل نزدیک به حقیقت است، حتی اگر در نگاه اول، این ادعا بی‌شباهت به بلوف نباشد.
 فعلا هم سراغ این بحث نمی‌رویم که میزان دوندگی مفید و تاثیرگذار در جریان بازی با در یک دایره محدود دویدن و به قول تئوریسین‌ها هرز دویدن و به توپ نرسیدن فرق دارد. تا جام جهانی منتظر می‌مانیم و آن جا که در ازای هر بازیکن یک دوربین وجود دارد و حتی تعداد قدم‌های بازیکنان شمارش می‌شود، ثابت خواهد شد بازیکنان ایرانی و به خصوص آن دسته از ستاره‌های فوتبال ما که زیر چتر حمایتی کی‌روش هستند، چه میزان می‌دوند و دوندگی‌شان تا چه حد به استانداردهای روز فوتبال دنیا نزدیک است؟!
     
آی اسپورت
2014-03-12 11:06:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر