فهرست
حامی گودرزی علیه کفاشیان: افراد لایق باشند رای نمی‌آورد!
حامی گودرزی علیه کفاشیان: افراد لایق باشند رای نمی‌آورد!

حامی گودرزی علیه کفاشیان: افراد لایق باشند رای نمی‌آورد!

آی اسپورت - پس از گذشت دو سال از پیروزی روحانی در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری، انتقادات به وزیر ورزش کابینه او به بالاترین حد خود رسیده است طوری که ٤٥ نفر از نمایندگان ساختمان بهارستان خواهان استیضاح گودرزی شده‌اند. نمایندگان مجلس معتقدند آن طور که باید نسبت به مسائل اساسی چون خصوصی‌سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، مبارزه با فساد و همین طور رشد ورزش همگانی توجه نشده است. سعید فائقی معاون فنی اسبق سازمان تربیت‌بدنی در دولت‌های آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی یکی از حامیان روحانی در زمان تبلیغات ریاست‌جمهوری بود که با حضور در مناظره‌ای در شبکه خبر از وعده‌های بخش ورزش دولت تدبیر و امید حمایت کرد. او پس از گذشت دو سال از صدارت گودرزی بر منصب وزارتخانه ورزش همچنان به حمایت همه‌جانبه‌اش از استاد دانشگاه تهران ادامه می‌دهد. البته فائقی برخی انتقادات را قبول می‌کند اما معتقد است فعلا در هفته دولت و پیش از استیضاح گودرزی نباید هیزم را در آتش ریخت! گفت‌وگوی «روزنامه اعتماد» با نفر دوم ورزش کشور در زمان ریاست مصطفی هاشمی‌طبا در سازمان تربیت‌بدنی حاوی نکات جالبی است.
آقای فائقی عملکرد وزارت ورزش پس از گذشت دو سال را چطور ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به اینکه در هفته دولت قرار داریم باید سعی کنیم نیمه پر لیوان را ببینیم تا باعث امیدواری در بین مردم شویم. دولت تدبیر و امید که در سال ١٣٩٢ شروع به کار کرد، ما نسبت به همه مسائل امیدوار شدیم چرا که مطمئن بودیم کاستی‌های دولت قبل برطرف خواهد شد. جناب آقای روحانی رییس‌جمهوری محترم در مراسم تجلیل از ورزشکاران اذعان کردند که به دیپلماسی ورزش اعتقاد خاصی دارند و بعد از توافقات هسته‌ای و حل کردن بحران اقتصادی، ورزش در اولویت قرار گرفته است. خوشبختانه وقتی آقای بلاتر رییس فدراسیون جهانی فوتبال به ایران سفر کردند، دیدار خوبی هم با رییس‌جمهور کشورمان داشتند که چنین دیداری برای ما مردم ایران یک پیام مثبت داشت که دیپلماسی ورزش تا چه حد می‌تواند اثرگذار باشد. در دولت قبلی، فوتبال ما تا پای تعلیق پیش رفت و اساسنامه به کلی تغییر داده شد. دولت جدید تا جایی اعتبار بین‌المللی برای ورزش کشور ایجاد کرد که بلاتر نظر مساعدی نسبت به ورزش و فوتبال ایران نشان داد. در هشت سال دولت قبلی، تقریبا تمام کرسی‌های بین‌المللی را از دست دادیم اما طی این دو سال در حد توان برخی از کرسی‌ها را مجددا به دست آوردیم. یکی از بحث‌های مهمی که در دولت روحانی و در وزارت ورزش ایشان به خوبی پیگیری شد، موضوع دخالت سیاسیون و ورود دوشغله‌ها به ورزش بود که جناب گودرزی به خوبی طی این دو سال جلوی این قضیه ایستادگی کردند البته چند مورد هم هنوز پابرجا است که قطعا در آینده برطرف خواهد شد. ضمن اینکه آقای گودرزی سعی کرده است که تمرکز همه‌جانبه از روی فوتبال برداشته شود تا توجه به سایر رشته‌ها نیز به وجود‌ آید. این نگاه را عدالت در ورزش نامگذاری کردیم. ضمن اینکه باید به این موضوع توجه کنیم که قانون‌گرایی در وزارت ورزش به خوبی دیده شد و گودرزی سعی کرد در هیچ عزل و نصب روسای فدراسیون‌ها دخالت نکند و باید تاکید کنم طی این دو سال در بحث مبارزه با فساد نیز گام‌های مثبتی برداشته شده است اما قبول دارم هنوز برخوردی با دانه‌درشت‌های فوتبال نداشتند. در بحث خصوصی‌سازی نیز وزارت ورزش مصمم بود که دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال واگذار شوند.
اما نمایندگان مجلس که موافق استیضاح وزیر ورزش هستند تاکید داشتند که یکی از معاونین محمود گودرزی به دلیل مخالفت با واگذاری این دوباشگاه، رای مثبت مبنی بر خصوصی شدن را وتو می‌کرد.
من چنین صحبتی را قبول ندارم. جناب سجادی مخالف خصوصی‌سازی نبودند بلکه ایشان در مصاحبه‌ای عنوان کردند که نگران این دو باشگاه هستند که دست هرکسی نیفتد. حتی ایشان در آخرین مصاحبه‌ که داشت عنوان کرد این دو باشگاه فعلا آمادگی خصوصی شدن ندارند. متاسفانه سازمان خصوصی‌سازی نتوانست به خوبی از عهده واگذاری این دو باشگاه بزرگ برآید.
شما یکی از حامیان دکتر روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش ورزش بودید که مناظره‌ای نیز در روز آخر تبلیغات در شبکه خبر داشتید. فکر می‌کنید کدام بخش از وعده‌های دولت در بخش ورزش پس از دو سال به سرانجام نرسیده است؟
اجازه بدهید از اتفاقات مثبت صحبت کنیم. من معتقد هستم سیاسی‌زدایی در ورزش انجام شده است. مبارزه با فساد شکل گرفته و عدالت ورزشی نیز کلید خورده است. قانون‌گرایی در وزارت ورزش گودرزی حرف اول را زده است. قبول کنیم دو سال زمان مناسبی برای منفی‌گرایی نیست.
اتفاقا انتقاد اصلی نسبت به عزل و نصب‌های عجیب و غریب در وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی است. بی‌توجهی وزارت ورزش نسبت به برگزاری انتخابات فدراسیون‌ها و همین طور بی‌اعتبار کردن مجامع انتخاباتی یکی از دلایل اصلی عدم تمرکز گودرزی به فدراسیون‌هاست.
من برخلاف نظر شما معتقدم دخالت نکردن در انتخابات فدراسیون‌ها عین قانون‌گرایی است. رییس مجمع، رییس فدراسیون است و وزارت ورزش براساس اساسنامه به انتخابات ورود نمی‌کند. متاسفانه دوستانی که عضو مجمع هستند، یک بار نیامدند اساسنامه را مطالعه کنند و وضعیت و حدود اختیارات خود را بدانند. اتفاقا محمود گودرزی دموکراسی را رعایت کرده است.
اما وقتی رییس فدراسیون فوتبال برگزاری مجمع فدراسیون را به تعویق می‌اندازد، وزیر ورزش نباید نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد؟ باید بی‌تفاوت عبور کند؟
عرض کردم خدمت شما! اعضای مجمع چون اختیارات خود را نمی‌دانند، به خوبی از موقعیت خود استفاده نمی‌کنند. اعضای مجمع به راحتی می‌توانستند کفاشیان را به میز مذاکره بکشانند اما متاسفانه مطالعه در بین عزیزان وجود ندارد. مجمع ضعیفی داریم که نمی‌تواند از پس کفاشیان برآید وگرنه گودرزی هم یک رای بیشتر ندارد.
با تعریفات بی‌چون و چرایی که از وزارت ورزش دولت دارید، پس چرا مجلس شورای اسلامی درصدد استیضاح وزیر ورزش است؟
متاسفانه رابطه مجلس و دولت تدبیر و امید در برخی زمینه‌ها هنوز تقویت نشده است و در طول تاریخ سابقه نداشته که اینقدر اخطار و سوال و استیضاح برای وزرا ایجاد شود. اما آقای روحانی نشان داد که برخلاف دولت قبلی، برخورد ابزاری با مجلس ندارد. مجلس هم حق دارد نسبت به بسیاری از موضوعات سوال داشته باشد و دغدغه‌هایش را اعلام کند. البته من بندهای مورد سوال نمایندگان محترم مجلس را ندیدم و نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظر کنم.
باتوجه به اینکه با چندین نماینده که خواهان استیضاح وزیر ورزش هستند صحبتی داشتم، کاملا متضاد صحبت‌های شما را عنوان کردند. دلیل آنها برای استیضاح وزیر ورزش، عدم مبارزه با فساد، عدم خصوصی‌سازی سرخابی‌ها و عزل و نصب‎های بی‌مورد با دستور وزیر! بود.
ببینید! مبارزه با فساد در ورزش که کار یکی دوماه و دو سال نیست. پروسه‌ای چندین ساله است که باید بسیاری از ارگان‌ها ورود کنند تا سرانجام به نتیجه برسد. مجلس باید بداند طی دو سال نمی‌توان ریشه فساد در فوتبال را زد! ما اصلا قانون حرفه‌ای و مدون در خصوص برخورد قاطع با متخلفان فاسد نداریم. هر اتفاقی در فدراسیون رخ دهد که وزیر ورزش نمی‌تواند ورود کند. بهتر است اجازه دهیم دولت و وزارت ورزش به کارشان ادامه دهند تا پس از گذشت زمان بیشتر بتوانیم نقد درستی داشته باشیم.
آقای فائقی، مردم اما انتظار دارند کسانی که حامی رییس‌جمهور شدن روحانی در انتخابات ٩٢ بودند انتقادات را بیان کنند و بپذیرند در بخشی از زمینه‌ها کاستی‌ها وجود داشته است. قطعا شنیدن نقدها از حامیان دولت این اشتیاق را بین مردم ایجاد می‌کند تا اینکه همین طور بی‌محابا تعریف و تمجید کنیم.
من کاملا با صحبت شما موافقم!
به طور مثال وضعیت این روزهای پرسپولیس به شکل فاجعه‌آمیزی جلو می‌رود. این تیم یک سال بدون مدیرعامل اداره می‌شود. اسپانسر ندارد و اعضای هیات‌مدیره هرچندماه یک‌بار عوض می‌شوند. این کوتاهی قطعا از سوی شخص وزیر مورد نقد مردم قرار گرفته است که به صفحه اینستاگرام رییس‌جمهور رفتند و مطالبات‌شان را مطرح کردند.
من کاملا با فرمایشات شما موافقم. در مورد پرسپولیس هم حق با شماست اما عرض کردم که اجازه بدهیم این درخت تنومند شود و به سبزی و شکوفایی آن کمک کنیم نه اینکه تبر‌برداریم و از ریشه قطع کنیم. نباید امید در جامعه را به یأس تبدیل کنیم چون نزدیک به استیضاح وزیر ورزش هستیم نباید هیزم در آتش ریخت!
اگر بخواهیم درمورد اتفاقات اخیر فدراسیون فوتبال هم صحبت کنیم، فکر می‌کنید با رفتن کفاشیان، این ورزش به مسیر موفقیت سابق برگردد یا خیر؟
سیستمی که به شکل دیکتاتورگونه و استبدادی اداره می‌شود، نقش فرد در آن بسیار تعیین‌کننده خواهد بود و می‌تواند به تنهایی کارش را پیش ببرد اما دوران استبداد و دیکتاتوری سال‌هاست که از بین رفته به همین دلیل معتقدم مشکل در فدراسیون فوتبال، تنها به فرد بازنمی‌گردد. سوال اصلی اینجاست که چرا ما باید به سمتی برویم که یک فرد از دو و میدانی به فوتبال ورود کند؟ کامل‌ترین اساسنامه مربوط به فدراسیون فوتبال است اما متاسفانه مدیران کارآمد به تدریج از فوتبال کنار گذاشته شدند و در نتیجه افراد فرصت طلب وارد فدراسیون فوتبال شدند. در این پنج سال، شایسته‌سالاری از فوتبال دور شد و در انتخابات‌ها اجازه ورود به افراد شایسته داده نشد. همین موفقیت‌های نصفه و نیمه این چند سال براساس ته‌مانده‌های مدیریتی دوران دکتر دادکان و مهندس صفایی فراهانی به مقصد رسیده است.
کفاشیان که هر دوره وعده می‌دهد در انتخابات بعدی نیز اعلام کاندیداتوری خواهد کرد.
اشکالی ندارد. هرکسی باید اجازه ورود داشته باشد اما با حضور افراد شایسته، قطعا کفاشیان شانسی برای پیروزی نخواهد داشت.


سپهر خرمی / اعتماد
  ۱  
آی اسپورت
2015-09-07 14:21:08
نظر دهید

۱ نظر
مشروح
دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴، ۲۰:۰۲
عجب جمله ای بود این جمله که نباید امید مردم به یاس تبدیل بشه!! الآن مردم به چه چیزی امید دارند که تبدیل به یاس بشه؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر