فهرست
نوستالژی هندی/ روزی که در نقش کتک‌خور فرو رفتیم
نوستالژی هندی/ روزی که در نقش کتک‌خور فرو رفتیم

نوستالژی هندی/ روزی که در نقش کتک‌خور فرو رفتیم

آی اسپورت- در آستانه دیدار ایران و هند در بنگلور و در حالی که همگی منتظر یک پیروزی راحت و بی‌دردسر برای سفیدپوشان ایران هستیم یادآوری یک خاطره از مصاف همین دو تیم خالی از لطف نیست. خاطره روزی که خیلی‌ها فکر می‌کردند سه امتیاز بازی با هند توی جیب ماست اما در میدان عمل اتفاقات دیگری رخ داد.
سال1984 در جام ملت‌های آسیا تیم ایران با ترکیبی حاضر شد که هنوز هم خیلی‌ها آن را بهترین ترکیب تاریخ فوتبال ما می‌دانند. تیمی وحشتناک و تهاجمی با مثلث چنگیز، علیدوستی و ناصر محمدخانی در خط حمله. آن تیم در مهم‌ترین تورنمنت آسیا شروعی توفانی داشت و امارات و چین را با قاطعیت شکست داد. در بازی اول 3گل سهم امارات شد و در بازی دوم دو گل دیدنی از ناصر محمدخانی و ضیا عربشاهی چین را زمین‌گیر کرد. در گروهی که تیم‌های هند و سنگاپور دو تیم دیگرش بودند، به نظر می‌رسید ایران بعد از پیروزی بر دو حریف مهمش کار آسانی مقابل دو تیم ضعیف گروه خواهد داشت.
اما در بازی سوم وقتی مقابل تیم ضعیف هند قرار گرفتیم، حاصل کار فقط یک تساوی بدون گل بود که برای حریف حکم یک فتح بزرگ را داشت. بعد از تساوی صفر-صفر مقابل هند در بازی بعدی مقابل سنگاپور هم 1-1 متوقف شدیم و به رتبه دوم گروه نزول کردیم. در حالی که چین با وجود شکست 0-2 مقابل ایران، با بردن همین دو حریف تیم اول گروه شد. اما ایران به عنوان تیم دوم گروه در نیمه‌نهایی به عربستان برخورد کرد و با پنالتی شکست خورد.
بعدها گفته شد تساوی مقابل هند و سنگاپور در آن بازی‌ها تعمدی بوده و مسئولان تیم ایران با این ترفند قصد داشتند به عنوان تیم دوم گروه صعود کنند و از گزند کویت در امان بمانند. حال آن‌که چینِ شکست‌خورده مقابل ما، کویت را برد و تا فینال پیش رفت!

کد خبر: 9411
     
آی اسپورت
2015-09-08 12:52:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر