فهرست
گزارش: 16 بازیکن جدید در لیست تیم ملی/ رنسانس بعد از برزیل
گزارش: 16 بازیکن جدید در لیست تیم ملی/ رنسانس بعد از برزیل

گزارش: 16 بازیکن جدید در لیست تیم ملی/ رنسانس بعد از برزیل

آی‌اسپورت- تیم ملی از جام جهانی تا امروز، مرحله به مرحله در حال پوست‌اندازی است و شاهد کاهش میانگین سنی ملی‌پوشان با شیبی ملایم هستیم. کی‌روش با دعوت بازیکنان جوان بعد از جام‌جهانی تاکنون، قریب به 3 سال میانگین را کاهش داده و حالا در جدیدترین دیدارها باید شاهد ترکیبی از لیست بازیکنان جوان باشیم؛ لیستی که فقط هفت نفر از جام جهانی یک سال و نیم قبل در آن باقی مانده‌اند و چهارده بازیکن جدید در آن حاضر هستند. کارلوس کی‌روش به سبک خولیو ولاسکو در هر تورنمنتی چند مهره‌ جدید رو می‌کند. سورپرایزهایی که بدون بازی ملی در کارنامه‌، فیکس می‌شوند و حتی پا را فراتر می‌گذارند و با لژیونرشدن راه چند ساله را چند شبه طی می‌کنند.

رنسانس کی‌روش
میانگین سنی 28 سال در برزیل، آغاز رنسانس فوتبال ایران بود. کی‌روش بعد از جام جهانی قید باتجربه‌هایی مثل قاسم حدادی‌فر و رحمان احمدی را برای تورنمنت‌های بعدی زد و پای وحید امیری و مرتضی پورعلی‌گنجی را به تیم ملی باز کرد. پیش از اعلام لیست این جام، کی‌روش خلعتبری را هم کنار گذاشت تا فرصت برای جوان‌ترها باز شود. از لیستی که در برزیل حضور داشتند این روزها فقط علیرضا حقیقی، پژمان منتظری، سید جلال حسینی، خسرو حیدری، آندرانیک تیموریان، احسان حاج صفی و اشکان دژاگه در اردوی تیم ملی حضور دارند تا هفت یار باتجربه‌ کی‌روش برای مصاف با گوآم را تشکیل داده‌باشند. بعد از جام‌جهانی دیگر خبری از دانیال داوری و مهرداد بیت‌آشور هم نبود و کی‌روش ترجیح داد لیگ ایران را زیر ذره‌بین خود قرار دهد و بازیکنان جوان آن را استخراج کند.

کاهش 2 ساله میانگین سنی
کی‌روش میانگین سنی تیم ملی را در فاصله‌ چند ماهه با جام جهانی به عدد 26 سال رساند. پوست‌اندازی تیم ملی کاملا قابل لمس بود. امیری، رضاییان و پورعلی‌گنجی از دل لیگ خود را به استرالیا رساندند و برای اولین بار ملی‌پوش شدند. عملکرد درخشان پورعلی‌گنجی، وحید امیری و سردار آزمون پاسخی اطمینان کی‌روش به آن‌ها بود. کی‌روش بازیکنان روی خط دروازه را هم تغییر داد و با دعوت بیرانوند و فروزان، چهار سال میانگین را پایین آورد. با وجود درخشش حدادی‌فر در لیگ برتر، کی‌روش او را هم با خود به استرالیا نبرد تا او هم با وجود تجربه‌ زیادش به سرنوشت خلعتبری دچار شود. بعد از جام ملت‌ها باز هم لیست تیم ملی دچار تغیییرات زیادی شد و در مقدماتی جام‌جهانی 9 بازیکن از لیست استرالیا دعوت نشدند تا افراد جدیدی برای تیم ملی امتحان شوند.

لیست 59 نفره
برای دو بازی ایران با ازبکستان و ترکمنستان، 59 نفر در لیست کی‌روش قرار گرفتند که حدود نیمی از آن‌ها برای اولین بار به تیم ملی دعوت می‌شدند. محمدرضا اخباری، محمد حسین کنعانی، مهدی ترابی، میلاد محمدی، سعید عزت الهی و مهدی طارمی در تمرینات اولیه تیم ملی درخشیدند و به لیست نهایی رسیدند. ترابی حتی در تیم باشگاهی خود فیکس نبود، سعید عزت‌الهی فقط 18 سال داشت و کنعانی‌ اولین فصل حضور ثابتش در لیگ برتر را تجربه می‌کرد. میلاد محمدی هم از بازیکن تستی راه آهن به پیراهن تیم ملی رسید.

25 بازیکن جدید
در فاصله‌ 15 ماهه از جام جهانی برزیل، چهارده بازیکن جدید با میانگین سنی بیست و یک سال به تیم ملی تزریق شدند. در لیست جدید نام عالیشاه هم به چشم می‌خورد و کاوه رضایی و علی کریمی هم در این دوره به تیم ملی اضافه شده‌اند. یک سال بعد از جام جهانی 2014، از بیست و سه بازیکن لیست فعلی کی‌روش فقط 7 نفر در برزیل حضور داشتند. در لیست جدید با یک سال کاهش نسبت به بازی‌ در ترکمنستان، میانگین سنی تیم ملی به بیست و پنج سال رسیده‌است. به جای خانزاده و شجاعی، بازیکنانی کنعانی، ترابی و محمدی به لیست کی‌روش راه یافته‌اند تا در آینده عصای دست سرمربی تیم ملی باشند. نبود بازی‌های دوستانه کی‌روش را مجبور کرده در بازی‌ها رسمی مهره‌های جدیدش را امتحان کند. با لیست اعلام‌شده برای بازی گوام، مجموع بازیکنانی که در سال 94 برای اولین بار در بازی‌های رسمی به تیم ملی دعوت شدند به 9 نفر رسید. هرچند این آمار در صورت به‌حساب آوردن تمام بازیکنانی که در اردوی‌های آماده‌سازی تیم ملی حضور داشتند، از 25 بازیکن جدید هم تجاوز می‌کند. جوانانی که همگی از دل لیگ ایران، به‌تدریج در حال ورود به بدنه‌ تیم ملی هستند.

سامان افزا / تماشاگران‌امروز

کدخبر: 9407
  ۱  
آی اسپورت
2015-09-09 22:28:06
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴، ۲۳:۵۹
حیف که با اومدن قوچی و انصاریفرد و جهانبخش
آزمون و عالیشاهو طارمی میشنن رو نیمکت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر