فهرست
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطحِ اول اروپا(1)
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطحِ اول اروپا(1)

گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطحِ اول اروپا(1)

آی اسپورت- کارلوس کی روش که تیم ملی را با تنها دو لژیونر تحویل گرفته بود، به خوبی می دانست کیفیت لیگ برتر در حدِ رساندن بازیکنان به پیک بازی‌شان نیست و به همین خاطر علاوه بر فراخواندن گوچی و دژاگه به تیم ملی از اروپا، گزینه لژیونر شدن را به عنوان راه مهم رسیدن به تیم ملی پیش روی بازیکنان جوان تر قرار دارد تا آن ها در جلسه های تمرینی مدرن فوتبال اروپا، به اوج آمادگی برسند و نگاه شان به فوتبال را نیز تغییر بدهند. نتیجه این اتفاق، ساخته شدن تیمی بود که در جام جهانی بیشتر از تیم های رقیب می دوید و آماری به مراتب فراتر از سطح لیگ فوتبال ایران ارائه می کرد. روند لژیونر شدن بازیکنان در فوتبال ایران بعد از جام جهانی نیز همچنان دنبال شد. حالا علیرضا جهانبخش در سطح اول فوتبال هلند بازی می کند، سردار آزمون، سعید عزت اللهی و علیرضا حقیقی در روسیه توپ می زنند، حاج صفی به بوندس لیگای دو رفته، گوچی در دسته دوم فوتبال جزیره بازی می کند و کریم انصاری فرد نیز تلاش می کند در فوتبال یونان به موفقیت برسد. هنوز هم ایران، در باشگاه های و لیگ های بزرگ بازیکنی ندارد اما حفظ شدن حضور بازیکنان ایرانی در همین سطح اروپا نیز می تواند کمک بزرگی برای آینده فوتبال ایران باشد. شاید دوباره زمانی از راه برسد که تعداد لژیونرهای اروپایی ایران نیز با کره و ژاپن برابری کند. روزی که تعداد بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا دیگر انگشت شمار نباشد. 

کره جنوبی: 


لی چونگ یونگ(کریستال پالاس)
در سال 2009 بالاخره از اف ث سئول جدا شد تا آینده اش را در لیگ برتر و در لباس بولتون واندررز جستجو کند. این هافبک کناری 6 سال در بولتون حضور داشت و با این تیم به دسته پایین تر فوتبال جزیره سقوط کرد تا اینکه در آخرین روز نقل و انتقالات زمستانی سال 2015، به کریستال پالاس پیوست. لی در تیم آلن پاردیو نیمکت نشین است اما یکی از تعویض های همیشگی او برای ورود به زمین مسابقه به شمار می رود. 


کی سونگ یونگ(سوانزی)
از توهین فیس بوکی به سرمربی تیم ملی کره تا درگیری با هواداران فوتبال در این کشور، کی همیشه حاشیه های خاص خودش را داشته است. این بازیکن جنجالی، در سال 2009 با حضور در سلتیک تبدیل به یکی از لژیونرهای فوتبال ژاپن شد و سه سال بعد به عضویت باشگاه سوانزی درآمد. این بازیکن که سابقه انجام 75 بازی ملی را دارد، در انگلیس تبدیل به بازیکن دفاعی تری شد و از پست هافبک هجومی، حتی به دفاع وسط نیز رسید. او اخیرا قراردادش را با سوانزی تمدید کرده است. سون هیونگ مین(تاتنهام)
به اندازه ای در بوندس لیگا خودش درخشید که لقب «سونالدو» را برایش درنظر گرفتند. وینگر تیم ملی کره جنوبی که در روزهای اخیر اولین هت تریک ملی را برابر لائوس انجام داده، سه فصل برای هامبورگ و دو فصل برای لورکوزن بازی کرده و در 23 سالگی تبدیل به یکی از مهره های محبوب هواداران هر دو باشگاه شده است. سون بعد از به ثمر رساندن 17 گل در فصل گذشته فوتبال آلمان، در تابستان 2015 با دریافت 22 میلیون پوند به تاتنهام پیوست تا گران ترین بازیکن آسیایی تمام تاریخ لقب بگیرد. این مهره سختکوش، پسر یکی از فوتبالیست های قدیمی کره جنوبی است. او در این فصل شماره 7 اسپرز را بر تن خواهد کرد. 


 
پارک جو هوو(دورتموند)
انتقال به بازل در سال 2011، تجربه غیرمنتظره ای برای پارک بود اما این بازیکن کره ای، خیلی زود با شرایط تطبیق پیدا کرد و به اندازه ای در ترکیب تیم سوئیسی خوش درخشید که باشگاه ماینتس به سراغ او رفت و با او قرارداد رسمی امضا کرد. پارک که این اواخر بالاخره به تیم ملی دعوت شده، یکی از مهره هایی محسوب می شود که با توماس توخل از ماینتز به دورتموند رفته است. او این روزها روی نیمکت زردهای وستفالن می نشیند. 


 
ریو سونگ وو (لورکوزن)
تنها یک ماه بعد از امضای اولین قرارداد حرفه ای با جیجو یونایتد، بدون انجام حتی یک بازی در رقابت های کی لیگ، به لورکوزن قرض داده شد. این مهاجم 21 ساله بعد از مدتی به عضویت دائمی باشگاه آلمانی درآمد و یک سال به طور قرضی به برانشوایگ رفت اما بعد از سقوط این باشگاه، دوباره به لورکوزن برگشت. او که در فوتبال پایه درخشش چشمگیری در تورنمت های بین المللی با کره جنوبی داشته، هنوز برای تیم ملی بزرگسالان این کشور به میدان نرفته است. کیم جین سو(هافنهایم)
بازیکن کره ای هافنهایم آلمان، در روز تولدش در سال 2014 با این باشگه آلمانی قرارداد امضا کرد و خیلی زود جایگاه ثابتی در ترکیب این تیم به دست آورد. جین سو تا کنون 19 بار نیز به عنوان مدافع چپ برای تیم ملی کره جنوی به میدان رفته است. 


کو جا چئول(آگزبورگ)
هافبک خلاق و تکنیکی، یکی از سه بازیکن کره ای باشگاه آگزبورگ در بوندس لیگا به شمار می رود. او بازی در بوندس لیگا را در سال 2011 با پیراهن وولفسبورگ آغاز کرد اما هیچوقت در این باشگاه به بهترین سطح ممکن نرسید. او در دوران سه ساله عضویت در وولفسبورگ، یک فصل نیز آگزبورگ قرض داده شد و علیرغم تجربه چند مصدومیت، نمایش خوبی در تیم داشت و در جریان بقای این تیم در بوندس لیگا بازیکن موثری بود. کو جا چئول که 47 بار پیراهن تیم ملی کره جنوی را بر تن کرده، بعد از ترک وولفسبورگ به ماینتز پیوست در این تیم عملکرد قابل قبولی داشت اما در پایان همین یک فصل، این باشگاه را ترک کرد تا دوباره به آگزبورگ برگردد.
 


هونگ جونگ هو(آگزبورگ)
وقتی که در سال 2011 درگیر ماجراهای فساد در فوتبال کره جنوبی شد و پایش در پرونده شرط بندی و دریافت هزینه سنگین برای تبانی به میان آمد، کمتر کسی فکر می کرد فوتبال او به جای صدمه دیدن از این داستان ها، در مسیر پیشرفت بیشتری قرار بگیرد. هونگ مدتی از تیم ملی و رقابت های باشگاهی کنار گذاشته شد اما توانست بی گناهی اش را به اثبات برساند و فقط دو سال بعد، با قرارداد دو میلیون یوریی به آگزبورگ آلمان منتقل شد. این دفاع میانی 26 ساله، در طول دو فصل 33 بازی برای آگزبورگ انجام داده است.
 


جی دونگ وون(آگزبورگ)
در 24 سالگی، سابقه 5 سال حضور در تیم ملی کره و 4 سال حضور در فوتبال اروپا را دارد. او در جام ملت های 2011 موفق شد 4 گل برای کره جنوبی به ثمر برساند و همان جا بود که مورد توجه استیو بروس قرار گرفت و به ساندرلند منتقل شد. او در دوره سه ساله حضور در ورساید، یک فصل و نیم به صورت قرضی در باشگاه آگزبورگ بازی کرد و مدتی نیز برای تیم دوم باشگاه دورتموند به میدان رفت. جی که در خط حمله توپ می زند، بعد از ناکامی مطلق در دورتموند دوباره به آگزبورگ برگشت تا در باشگاه کره ای های آلمان فوتبال بازی کند. 


محمدحسین عباسی/ آی اسپورت 
کدحبر:9405
     
آی اسپورت
2015-09-14 14:23:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر