فهرست
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(2)
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(2)

گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(2)

 آی اسپورت- کارلوس کی روش که تیم ملی را با تنها دو لژیونر تحویل گرفته بود، به خوبی می دانست کیفیت لیگ برتر در حدِ رساندن بازیکنان به پیک بازی‌شان نیست و به همین خاطر علاوه بر فراخواندن گوچی و دژاگه به تیم ملی از اروپا، گزینه لژیونر شدن را به عنوان راه مهم رسیدن به تیم ملی پیش روی بازیکنان جوان تر قرار دارد تا آن ها در جلسه های تمرینی مدرن فوتبال اروپا، به اوج آمادگی برسند و نگاه شان به فوتبال را نیز تغییر بدهند. نتیجه این اتفاق، ساخته شدن تیمی بود که در جام جهانی بیشتر از تیم های رقیب می دوید و آماری به مراتب فراتر از سطح لیگ فوتبال ایران ارائه می کرد. روند لژیونر شدن بازیکنان در فوتبال ایران بعد از جام جهانی نیز همچنان دنبال شد. حالا علیرضا جهانبخش در سطح اول فوتبال هلند بازی می کند، سردار آزمون، سعید عزت اللهی و علیرضا حقیقی در روسیه توپ می زنند، حاج صفی به بوندس لیگای دو رفته، گوچی در دسته دوم فوتبال جزیره بازی می کند و کریم انصاری فرد نیز تلاش می کند در فوتبال یونان به موفقیت برسد. هنوز هم ایران، در باشگاه های و لیگ های بزرگ بازیکنی ندارد اما حفظ شدن حضور بازیکنان ایرانی در همین سطح اروپا نیز می تواند کمک بزرگی برای آینده فوتبال ایران باشد. شاید دوباره زمانی از راه برسد که تعداد لژیونرهای اروپایی ایران نیز با کره و ژاپن برابری کند. روزی که تعداد بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا دیگر انگشت شمار نباشد. 


تاکاشی اینوی(ایبار)
در فوتبال اسپانیا همچنان تمایل فراوانی به امضای قرارداد با آسیایی ها وجود ندارد. ایران، ژاپن، کره، تایلند و حالا تنها کشورهای آسیایی صاحب بازیکن در تاریخ لالیگا به شمار می روند و در حال حاضر به جز چندونگ چینی، فقط تاکاشی اینوی به عنوان بازیکن آسیایی در لیگ فوتبال اسپانیا توپ می زند. بازیکنی که در 21 سالگی برای اروپایی شدن، به دسته دوم بوندس لیگا رفت و تنها یک سال بعد با حضور در فرانکفورت، بوندس لیگایی شد. این هافبک هجومی که معمولا مورد پسند مربیان تیم ملی کره نبوده است، به تازگی راهی باشگاه ایبار شده و پیراهن شماره 8 این تیم را بر تن می کند.
 

 
شینجی اوکازاکی(لستر)
روزهای درخشان جام ملت های آسیا 2011، مهاجم شیمیزو اس پالس را به بوندس لیگا پرتاب کردند. شینجی در طول 5 سال حضور در بوندس لیگا، بیشتر از 40 گل به ثمر رساند تا گلزن ترین بازیکن ژاپنی تاریخ لیگ فوتبال آلمان باشد. رویایی ترین روز فوتبالی او در آلمان شاید در زمان به ثمر رسیدن گل حساس این بازیکن در اولین بازی با پیراهن ماینتز برابر تیم سابق اش اشتوتگارت رقم خورد. اوکازاکی 29 ساله در تابستان امسال به لسترسیتی منتقل شده است. او در 2 بازی برای تیم رانیه ری، یک بار موفق شده برای این تیم گلزنی کند.
 
 
 
مایا یوشیدا(ساوتهمپتون)
چهارمین فصل حضور در باشگاه ساوتهمپتون را می گذارند و به جز ماوریسیو پوچتینو، مربیان دیگر قرمز و سفیدها در این 4 فصل اعتقاد زیادی به مایا داشته اند. مدافع میانی تیم ملی ژاپن، پیراهن شماره 3 را در باشگاه انگلیسی به تن می کند. باشگاهی که هر سال استعدادهای تازه ای را در فوتبال جزیره به نمایش می گذارد و رقابت و ثابت بازی کردن در آن هرگز کار ساده ای نخواهد بود. این مدافع بلندقامت 54 بازی ملی با ژاپن انجام داده و به تازگی قراردادش را تا سال 2018 با سینت ها تمدید کرده است.
 


 
یوتو ناگاتومو(اینتر)
او که پیش از جام ملت های آسیا در سال 2011 برای چزنا بازی کرد، بعد از درخشش در سری آ توجه اینتری ها را جلب کرده بود. مدافع چپ سامورایی ها در جام ملت ها فوق العاده ظاهر شد تا نراتزوی بلافاصله به این بازیکن پیشنهاد بدهد و او را تبدیل به اولین مهره ژاپنی تاریخ اینترمیلان کند. ناگاتومو در 4 فصل اول حضور در اینتر، بازیکن ثابت این تیم در هر دو جناح چپ و راست خط دفاع بود اما در فصل گذشته تنها 14 بازی در لیگ برای آبی و مشکی ها انجام داد. به نظر می رسد این بازیکن شماره 55 چندان موردعلاقه مانچینی نباشد و در این فصل نیز بازی های زیادی برای اینتر انجام ندهد.
 


کیسوکه هوندا(میلان)
تا زمان پایان قرارداد 4 ساله اش با زسکا مسکو در روسیه باقی ماند اما حاضر به تمدید قرارداد با این باشگاه نشد و با قراردادی آزاد به باشگاه محبوب اش میلان پیوست. در روز امضای قرارداد او با روسونری، صدها خبرنگار از ژاپن برای پوشش خبری این اتفاق به ایتالیا سفر کردند. هوندا در زمستان 2014 میلانی شد و وارث پیراهن تاریخی شماره 10 این باشگاه لقب گرفت. او که در همان نیم فصل اول حضور در سری آ بازیکن محبوب فصل از نگاه هواداران شده بود، فصل قبل بیشتر بازی کرد اما فوق العاده نبود و حالا در این فصل باید انتظارات هواداران باشگاه اش را برآورده کند.
 


شینجی کاگاوا(دورتموند)
چه کسی شینجی را نمی شناسد؟ او یکی از مهم ترین بازیکنان حال حاضر آسیا به شمار می رود. ستاره ای که بعد از روزهای رویایی اش در دورتموند، به منچستریونایتد رفت اما هرگز نتوانست به جایگاه ثابتی در ترکیب این باشگاه برسد و شاید به همین خاطر بود که یونایتدی ها نیز بعد از او دیگر به سراغ بازیکنان آسیایی نرفتند. کاگاوا در سال 2014 دوباره به دورتموند برگشت و این بار به جای پیراهن شماره 10، عدد 7 را بر تن کرد و در همان بازی اول برای تیمش گل زد. پاس های دقیق و بازی رو به جلو، مهم ترین ویژگی های این بازیکن خلاق هستند.


 
یویا اوساکو(کلن)
پسر مو قرمز تقریبا در همه رده های سنی برای ژاپن بازی کرده اما مربیان تیم ملی بزرگسالان علاقه زیادی به او نداشته اند تا اوساکو در 25 سالگی فقط 9 بازی ملی در کارنامه داشته باشد. فوروارد سابق کاشیما آنتلرز، آمار گلزنی قابل توجهی در اولین فصل حضوردر بوندس لیگا نداشته اما این فصل در اولین بازی برای کلن، موفق به گلزنی شده تا در این باشگاه بیشتر جدی گرفته شود.


کازوکی ناگاساوا(کلن)
در 23 سالگی، یکی از لژیونرهای جوان فوتبال ژاپن است. جالب است بدانید کازوکی تا سن 21 سالگی هرگز در سطح حرفه ای فوتبال بازی نکرده اما ناگهان توسط باشگاه یوکوهاما مارینوس کشف شده و فقط 8 ماه بعد با گذراندن دوره ای در باشگاه کلن، مورد پسند این باشگاه قرار گرفته و به عضویت این تیم بوندس لیگایی درآمده است. او بعد از مدتی حضور در تیم دوم کلن، از این فصل در تیم اول این باشگاه بازی می کند. 
یوشینوری موتو(ماینتس)
ماینتز که در این پنجره نقل و انتقالات یک بازیکن آسیای را از دست داده، بلافاصله این جای خالی را با خرید بازیکن دیگری از بازار آسیا پر کرده است. موتو که محصول باشگاه توکیو است، در یک سال اخیر 11 بازی برای تیم ملی ژاپن انجام داده و فصل جدید را در بوندس لیگا آغاز خواهد کرد.
 
 
 
ماکوتو هاسه به(فرانکفورت)
یکی از باسابقه ترین مهره های تیم ملی ژاپن و یکی از لژیونرهای قدیمی فوتبال این کشور. هاسه به در سال 2007 بعد از مذاکره با چند باشگاه ایتالیایی به بوندس لیگا رفت و در 6 فصل پیاپی، یکی از مهره های ثابت تیم وولفسبورگ بود. همزمان با بهبود اوضاع مالی گرگ ها، ماکوتو از این باشگاه جدا شد و قرارداد دو ساله ای با فرانکفورت امضا کرد. هافبک دفاعی 31 ساله ژاپنی ها، 87 بار در لباس تیم ملی به میدان رفته است.هاراگوچی(هرتابرلین)
مدت نسبتا زیادی طول کشید تا این وینگر، اولین گل اش در رقابت های بوندس لیگا را به ثمر برساند. این گل زیبا البته ارزش این میزان از صبر را نیز داشت. چرا که به واسط آن، هرتابرلین موفق شد در یک جدال نزدیک و حساس، شالکه را از پیش رو بردارد. هاراگوچی که در سال 2014 به هرتا منتقل شده، از بعد از رقابت های جام ملت های آسیا 2011 دیگر در نبرد مهمی برای ژاپن بازی نکرده است.
 


آتسوتو اوچیدا(شالکه)
باشگاه شالکه در ژوئن 2010 خبر امضای قرارداد سه ساله با این بازیکن را رسانه ای کرد. ستاره سابق کاشیما آنتلرز حالا ششمین سال بازی در سمت راست خط دفاعی باشگاه آبی گلزن کرشن را پشت سر می گذارد. او البته مدت کوتاهی نیز به تیم دوم باشگاه فرستاده شده اما باز هم به جمع بازیکنان اصلی شالکه بازگشته است. آتسوتو که 71 بار برای تیم ملی ژاپن بازی کرده، فصل گذشته در نیمی از مسابقه های بوندس لیگا برای شالکه به میدان رفت.
 


گتوکو ساکای(هامبورگ)
ساکای یکی از چندملیتی تری بازیکنان دنیای فوتبال به شمار می رود. او از پدری ژاپنی و مادری آلمانی در نیویورک سیتی آمریکا متولد شده و از دو سالگی به همراه خانواده به ژاپن برگشته و در همین کشور فوتبال بازی کردن را آغاز کرده است. ساکای از سال 2011 تا سال 2015 در عضویت باشگاه اشتوتگارت قرار داشت و در پست دفاع راست برای این تیم به میدان رفت. این بازیکن در اولین فصل حضور در بوندس لیگا 14 بار از ابتدا درون زمین قرار گرفت و با 5 پاس گل توانست مورد توجه هواداران باشگاه قرار بگیرد. این بازیکن 24 ساله که در هیچ تورنمنت مهمی به تیم ملی بزرگسالان دعوت نشده، چند هفته قبل برای فصل جدید به هامبورگ پیوسته است.
 
 
 
هیروشی کیوتاکه(هانوفر)
مسیر فوتبال هافبک هجومی 25 ساله ژاپنی، در تابستان 2015 و بعد از امضای قرارداد با نورنبرگ دچار تغییر شد. او که شانس بازی در بوندس لیگا را به دست اورده بود، بعد از دو سال بازی در نورنبرگ، هانوفر را به عنوان مقصد جدیدش انتخاب کرد و در فصل اول حضور در این باشگاه عملکرد خوبی داشت و 5 گل نیز به ثمر رساند. کیوتاکه در تیم ملی کشورش چندان جدی گرفته نمی شود اما هواداران زیادی در ژاپن دارد که تصور می کنند سطح بازی او حتی می تواند فراتر از فوتبال آلمان باشد. 


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-09-14 14:30:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر