فهرست
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(3)
گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(3)

گزارش ویژه: آسیایی‌ها در سطح اول اروپا(3)

آی اسپورت- کارلوس کی روش که تیم ملی را با تنها دو لژیونر تحویل گرفته بود، به خوبی می دانست کیفیت لیگ برتر در حدِ رساندن بازیکنان به پیک بازی‌شان نیست و به همین خاطر علاوه بر فراخواندن گوچی و دژاگه به تیم ملی از اروپا، گزینه لژیونر شدن را به عنوان راه مهم رسیدن به تیم ملی پیش روی بازیکنان جوان تر قرار دارد تا آن ها در جلسه های تمرینی مدرن فوتبال اروپا، به اوج آمادگی برسند و نگاه شان به فوتبال را نیز تغییر بدهند. نتیجه این اتفاق، ساخته شدن تیمی بود که در جام جهانی بیشتر از تیم های رقیب می دوید و آماری به مراتب فراتر از سطح لیگ فوتبال ایران ارائه می کرد. روند لژیونر شدن بازیکنان در فوتبال ایران بعد از جام جهانی نیز همچنان دنبال شد. حالا علیرضا جهانبخش در سطح اول فوتبال هلند بازی می کند، سردار آزمون، سعید عزت اللهی و علیرضا حقیقی در روسیه توپ می زنند، حاج صفی به بوندس لیگای دو رفته، گوچی در دسته دوم فوتبال جزیره بازی می کند و کریم انصاری فرد نیز تلاش می کند در فوتبال یونان به موفقیت برسد. هنوز هم ایران، در باشگاه های و لیگ های بزرگ بازیکنی ندارد اما حفظ شدن حضور بازیکنان ایرانی در همین سطح اروپا نیز می تواند کمک بزرگی برای آینده فوتبال ایران باشد. شاید دوباره زمانی از راه برسد که تعداد لژیونرهای اروپایی ایران نیز با کره و ژاپن برابری کند. روزی که تعداد بازیکنان ایرانی شاغل در اروپا دیگر انگشت شمار نباشد. 


 
ژانگ چندونگ (رایووایکانو)
15 سال بعد از آنکه شوجی جو با انتقال با وایادولید راه ورود آسیایی ها به لالیگا را همواره کرد، چینی ها بالاخره یک بازیکن را به این لیگ فرستادند. حضورِ وینگر راست تیم ملی چین در لالیگا زمانی جالب می‌شود که بدانیم ژانگ چندونگ در سال 2013 در دسته دوم بوندس لیگا توپ می‌زده است. واضح است که کیفیت این بازیکن، تاثیری در پیوستن او به رایووایکانو نداشته است. حتی نوع قرارداد یک ساله و قرضی بین رایو و باشگاه چینی نیز نشان می‌دهد آن‌ها هرگز به ژانگ به چشم یک کشف بزرگ نگاه نمی‌کنند. در اسپانیا شنیده می شود اسپانسرِ چینی باشگاه مادریدی، این باشگاه را مجبور کرده تا برای تمدید قرارداد اسپانسری، این بازیکن چینی را بخرد. اسپانسر مربوطه حتی همه هزینه های خرید این بازیکن را نیز متقبل شده است.  این ماجرای عجیب اما باورکردنی،در ادامه تاثیر چین بر لالیگا صورت می‌گیرد. در دو سال گذشته بارها زمان پخش بازی‌ها به خاطر چینی‌ها جلو کشیده شده و تیمی مثل آتلتی نیز به لطف داشتن اسپانسر چینی تبدیل به یکی از تیم‌های موفق نقل و انتقالات شده است. چینی‌ها حالا آنقدر روی لالیگا نفوذ دارند که به راحتی بازیکن متوسط‌شان را به این لیگ می فرستند.
 
 

 
علی عدنان( اودینزه)
در سال 2013 جایزه بازیکن جوان سال را از ای اف سی گرفت. او که به خاطر سرعت بالا و پست بازی به گرت بیل آسیا معروف شده بود، بعد از دو سال حضور در باشگاه ریزاسپور ترکیه، از ناپولی، چلسی و گالاتاسرای پیشنهاد داشت اما در نهایت همین تابستان به باشگاه اودینزه پیوست تا اولین عراقی تاریخ سری آ شود. این بازیکن سریع بازی در سری آ را با پیروزی درخشان تیمش برابر یووه در هفته اول لیگ جشن گرفت.
 
 
 
 
علی الحبسی(ردینگ)
تنها لژیونر این روزهای فوتبال عمان، تنها بازیکن تاریخ این کشور است که سابقه بازی در لیگ جزیره را در کارنامه دارد. الحبسی در سال 2011 و بعد از درخشش خیره کننده در فوتبال انگلستان با لباس دروازه بانی ویگان شناخته شد. حبسی یک پنالتی گیر درجه بود و 50 درصد پنالتی هایی که در ویگان با آن ها روبرو شد را مهار کرد. رابین فن پرسی، کارلوس ته وز و مایکل آرتتا، بازیکنان پنالتی زن سرشناسی بودند که حبسی موفق شد پنالتی هایشان را سیو کند. با این حال روزهای خوش او در این باشگاه زود به پایان رسید و با ورود جوئل روبرتس و همچنین سقوط ویگان، دیگر خبری از او در لیگ جزیره نشد. علی الحبسی حالا در 33 سالگی برای ردینگ بازی می کند. او 106 بازی برای تیم ملی عمان انجام داده است.
 


ویتالی دنیسوف(لوکوموتیو مسکو)
حضور در فوتبال روسیه، عموما رویایی نهایی بازیکنان فوتبال ازبکستان را می سازد. با این وجود اوضاع برای ویتالی دنیسوف، با آنچه برای بیشتر ازبک ها اتفاق می افتد تفاوت دارد. این مدافع چپ 28 ساله هرگز در لیگ ازبکستان به میدان نرفته و فوتبال را در سال 2003 با باشگاه زسکامسکو روسیه آغاز کرده بود. این بازیکن موطلایی و خوش تیپ بعد از 5 سال بازی برای دنیپرو اوکرواین، در سال 2013 دوباره به روسیه برگشت تا این بار برای لوکوموتیو توپ بزند. او شروعی رویایی در این تیم داشت و در دو ماه اول، بازیکن برتر ماه از نگاه هوادارها شد. ویتالی در همان سال جایزه مرد سال فوتبال ازبکستان را دریافت کرد. او هنوز هم در عضویت باشگاه لوکوموتیو است.
 
     
آی اسپورت
2015-09-14 16:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر