فهرست
لاک‌پشت نینجای برنده
لاک‌پشت نینجای برنده

لاک‌پشت نینجای برنده

آی اسپورت - شاید شنیده باشید که می‌گویند لذتِ بخشیدنِ یک جرم از ستاندن انتقام بیشتر و شیرین‌تر است؛ این عبارت شاید در شرایطی بخصوص پرکاربرد و صادق باشد اما در فوتبال و در این مستطیل سبزِ لعنتی هرگز خبری از بخشیدن، از خود گذشتگی و رهایی نیست و شیرینی لذت تنها وقتی زیر زبان یک مجموعه حس می‌شود که انتقام یک شکست بزرگ از رقیب دیرینه گرفته شود. تقابل یکشنبه‌شب تیم ملی پرتغال با خروس‌های فرانسوی در چارچوب تورنمنت تازه‌وارد لیگ ملت‌های اروپا قطعاً از حساسیتی مانند دیدارهای جام‌جهانی و جام ملت‌های اروپا برخوردار نبود، اما بی‌شک طعم تلخ از دست دادن کاپ نقره‌ای یورو 2016 هنوز ته گلوی دیدیه دشان را آزار می‌داد؛ همینطور قلب کیلیان امباپه، پل پوگبا و آنتوان گریزمان را.

آبی‌های فرانسوی در نخستین تقابل با سلسائوی اروپا و پس از شکست در فینال یورو 2016 برای انتقام از شاگردان فرناندو سانتوس پا به چمن استادیوم استاد د فرانس گذاشتند تا شاید با شکست دادن یاران کریستیانو رونالدو و صدرنشینی در گروه مرگ لیگ ملت‌ها، بتوانند التیامی هرچند اندک برای زخم 4 سال پیش باشند اما هیچ چیز مطابق میل خروس‌های دو ستاره پیش نرفت تا این تقابل حساس زیر سایه دو نام بزرگ قرار بگیرد؛ کریستیانو رونالدو و کیلیان امباپه.

شهر پاریس برای تقابل دو تیم و بالاخص دو نفر حاضر بود؛ همه می‌خواستند رویارویی مرید و مراد را این‌بار در لباس تیم‌های ملی‌شان ببینند و لذت ببرند. 90 دقیقه این بازی تحت‌الشعاع دیدار دوست‌های قدیمی و یاران پیشین بود؛ کریستیانو رونالدو و په‌په که سال‌هایی طولانی در لباس سپید رئال‌مادرید بازی می‌کردند و با پرافتخارترین باشگاه جهان به عناوین بسیاری رسیدند، تصاویر جالبی از لبخندهایی زیبا با هم‌تیمی سابق خود، رافائل واران ثبت کردند و البته شاید زیباترین و پرمعناترین تصویر ثبت‌شده از این دیدار، کادر مشترک رونالدو و امباپه بود.

مهاجم خوش‌تکنیک فرانسوی که بارها از رونالدو به‌عنوان اسطوره و الگو خود یاد کرده و حتی اتاق دوران کودکی‌اش را نیز با عکس‌های شماره 7 سابق مادریدی‌ها تزیین کرده بود، یک‌بار دیگر فرصت این را یافت تا مقابل بت فوتبالی‌اش قرار بگیرد و به مشق جنگ در برابر اسپارتاکوس فوتبال بپردازد. لبخندهای کریستیانو و شادی کیلیان بی‌شباهت به روزگاری نبود که زین‌الدین زیدان در سال‌های پایانی دوران درخشان بازیگری‌اش رودرروی رونالدوی 20ساله بازی می‌کرد و با هنرنمایی انفرادی خود، دست پرتغال رویایی آن سال‌ها را از رسیدن به موفقیت کوتاه می‌کرد. شاید زیدان هرگز تصورش را هم نمی‌کرد همان جوان لاغراندام روزی لقب برترین بازیکن جهان را از آن خود کند و در لباس لوس‌بلانکوس معنایی تازه به فوتبال بدهد.

زیزو انگشتر پادشاهی بر فوتبال جهان را در همان روزها به کریستیانو هدیه داد تا پس از یک دهه دست تقدیر بالاخره زیدان و رونالدو را تبدیل به سرمربی و شاگرد کند و لیگ قهرمانان اروپا توسط این دو نفر به تسخیر درآید.

حالا تاریخ در حال تکرار شدن است و این‌بار تنها یکی از کاراکترهای دوگانه فرانسوی-پرتغالی تغییر کرده. رونالدو هنوز همانجاست اما شماره 10 تیم ملی فرانسه از زیدان به وارث جدیدش، امباپه رسیده تا بلیت بخت این‌بار از پرتغال به فرانسه بازگردد. کریستیانو رونالدو که از نگین انگشتر سلطنت بر فوتبال به‌ شایستگی تمام مراقبت کرده بود، حالا وارث بعدی تاج و تخت را یافته و امباپه را لایق انحصار بر میراثش می‌بیند. دیدار فرانسه و پرتغال روی کاغذ برنده‌ای نداشت اما پیروز این میدان شاید چند سال بعد مشخص شود؛ روزی که امباپه با درخشش در پیراهن سپید تیمی که سرمربی‌اش کریستیانو رونالدو است، به توپ طلای فرانس فوتبال بوسه می‌زند و تاج پادشاهی را روی سرش می‌گذارد؛ لاک‌پشت نینجای فرانسوی‌ها برنده بازی خواهد بود، دیر یا زود.

 

 

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-10-14 00:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مقداد
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹، ۱۱:۰۹
عالی بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر