فهرست
امری: داوران هوای رئال و بارسا را بیشتر دارند
امری: داوران هوای رئال و بارسا را بیشتر دارند

امری: داوران هوای رئال و بارسا را بیشتر دارند

آی اسپورت- اونای امری معتقد است داورها بیشتر هوای غول‌های اسپانیا را دارند تا تیم‌های دیگر. يك روز سرد در پاريس و در منطقه‌اي در 45 كيلومتري مركز شهر، در كمپ تمريني پاري‌سن‌ژرمن، خبرنگار روزنامه اسپانيايي «ماركا» با اوناي امري سرمربي اسپانيايي اين تيم به گفت‌وگو نشست. ايگور، برادر و دست راست امري در اين گفت‌وگو او را همراهي مي‌كرد. فروتني امري نكته‌اي بود كه بيش از هرچيز جلب‌توجه مي‌كرد‌‌‌؛ سرمربي يكي از قدرتمندترين تيم‌هاي دنيا، مملو از انرژي مثبت است و مطمئن است كه شاگردانش مي‌توانند در بازي با رئال‌مادريد هم خوش بدرخشند. اين گزيده‌اي از اين گفت‌وگوي جذاب است.

* سرمربي يكي از بهترين تيم‌هاي دنيا هستيد. به رغم فشارهاي زياد از كارتان لذت مي‌بريد؟

براي پاسخ دادن، بايد به روزهاي اول فوتبالم برگرديم. وقتي بازيكن بودم، كارت مربيگري‌ام را گرفتم. در آن موقع فوتبال را با عشق دنبال مي‌كردم و همين باعث شد تا به اينجا برسم. اين عشق در شرايط سخت به من كمك مي‌كند و مسئوليت بزرگي را روي دوشت حس مي‌كني. همه رشد و پيشرفتم به خاطر همين عشق و احساس مسئوليت بود. هيچ وقت هدف مشخصي براي مربيگري در فلان تيم براي خودم مشخص نكردم و مراحل را كاملاً طبيعي طي كردم.

*يعني در جست‌وجوي رسيدن به جايگاه بالايي مثل اين جايگاه نبوديد؟

نه چندان. اول با لوركا به دسته بالاتر صعود كردم و بعد آلمريا... فوتبال متحرك است. يك‌جا ماندن شايد راحت باشد ولي خسته‌ات مي‌كند و كمتركساني توانسته‌اند اين‌طور نباشند؛ فرگوسن، ونگر، سيمئونه و چند نفر ديگر. در كارنامه‌ام، گام‌هاي كوچك برداشتم و از منطقه امن فاصله گرفتم. 4سال در والنسيا بودم. يكبار درليگ اروپا 2-4 به اتلتيكو باختيم. حسابي نااميد بودم. درآنجا به خودم گفتم: «اوناي بايد از اينجا بروي.» شب نخوابيدم و با خودم فكر مي‌كردم كه فردايش چطور به بازيكنان اين را بگويم. بعد به مسكو رفتم. دوره سختي بود و در بازگشت يك تيم ايده‌آل يافتم؛ سويا. سه سال ونيم آنجا بودم و حالا در پاريس، بعد از دوره ريلكسي كه در سويا داشتم و فردا نمي‌دانم كجا هستم.

*حالا رئال پيش‌ روي شماست.

من بازي‌هاي اين چنين مهمي را تجربه كردم‌ام‌‌؛ هرچند كه جنجال رسانه‌اي رئال-پي‌اس‌جي چيز ديگري است. از من مي‌پرسند كه آيا تحت فشارم؟ هرگز چنين ديدگاهي ندارم. من از توقعات مثبت و مسئوليت براي آماده‌سازي هرچه بيشتر تيم براي اين دو بازي مي‌گويم. دركانون فوتبال دنياخواهيم بود.

*اخيراً گفته بوديد كه تفاوت بين رئال، بارسا و پي‌اس‌جي در جزئيات‌ ريزي است كه آنها دارند و شما نداريد. منظورتان چه بود؟

رئال 12قهرماني اروپايي دارد، بارسا 5 تا‌‌‌ و ميلان 7 تا. هرچند كه آنها الان افول كرده‌اند. پي‌اس‌جي باشگاه جديدي است كه در سال 1970 با تركيب دو باشگاه شكل گرفت. تيمي با تاريخچه‌اي كوتاه كه از سال 2011 با روي كارآمدن مالكان قطري دوباره متولد شده‌‌‌؛ با هويتي جديد و با پروژه اقتصادي- ورزشي مهم و قطعاً قدرتمند. اين باشگاه هربار مي‌خواهد به بزرگان اروپا نزديك‌تر شود و از آنها پيشي بگيرد.

*و به اين هدف رسيده‌ايد؟

بازي حذفي مقابل رئال در فوريه، تأييد اين است كه وارد اين مرحله شده‌ايم يا نه. اين به چشم من يك پروسه طبيعي است. بردن رئال فرصتي براي رشد است. اين ديدگاه من است

*با اين بازي، هواداران ياد جدال پارسال پي‌اس‌جي و بارسا مي‌افتند. چند بار آن بازي را ديديد؟ تماشاي آن بازي به آماده‌سازي‌‌تان براي اين مسابقه كمك مي‌كند؟

همه اين‌ها پروسه‌ها و تجربيات خوبي براي تيم ما و براي من سرمربي است. تجربياتي كه ما را براي آينده آماده مي‌كند.

*اگر آن بازي با همان شرايط تكرار مي‌شد، بعد از برد۴  بر صفر در بازي رفت، چيزي را در تيمتان تغيير مي‌داديد؟

آن بازي را بايد به 2 بخش تقسيم كرد: در بازي اول مقابل يك تيم برنده مثل بارسا، برد پرگلي به دست‌آورديم و در نوكمپ، نتوانستيم مقابل همين تيم، واكنش مثبتي داشته باشيم ولي فاكتور سومي در ميان است كه در دست ما نبود؛ فاكتور داوري.

*يعني اگر آيتكين، داور بازي برگشت نبود، آن نتيجه 6 بر یک رقم نمي‌خورد؟

مي‌خواهم بگويم كه داوران، براي برخي تيم‌هاي بزرگ و مقدس، احترام بيشتري قائل هستند. دقت كنيد‌‌‌؛ نه به صورت عمدي! بلكه به طرز غيرعمد. حواس‌شان نيست ولي اين‌طور مي‌شود. البته امسال ما توان بيشتري براي پاسخگويي در مقابل تيم‌هاي برنده‌اي مثل رئال و بارسا داريم: در فوتبال اروپا و دنيا احترام بيشتري براي ما قائل هستند و از لحاظ داوري هم احترام بيشتري براي ما وجود دارد تا عادلانه‌ترين تصميمات گرفته شوند. تيم ما آماده است تا يك گام ديگر در مسير رشد و پيشرفت اقتصادي-ورزشي در ليگ قهرمانان اروپا بردارد. آيا آيتكين در آن بازي تأثيرگذار بود؟ بخشي از آن شكست تحت‌تأثير تصميمات داوري بود

*در اين يك سال چه تغييراتي كرده‌‌ايد؟

ما آماده‌تر از بازي يك سال قبل‌مان مقابل بارسا هستيم.

*در آن بازي نوكمپ، يك مربي محافظه‌كار بوديد؟

دوست دارم نظرات سرمربيان تراز اولي كه در مورد ديدگاه من در آن بازي حرف مي‌زنند را بشنوم. نكات زيادي در آن تصميماتم دخيل بودند. ولي آن بازي درس ديگري براي من بود.

*برگزاري بازي رفت در مادريد، يك امتياز مثبت است. نه؟

وقتي ما سرمربيان در اوايل سال در نيون جمع مي‌شويم، در مورد اين موضوع صحبت مي‌كنيم. دو نكته وجود دارد: بازي برگشت در خانه، برتري مثبتي است ولي بستگي دارد‌‌‌. اگر بازي به وقت‌هاي اضافه كشيده شود، يك گل از تيم مهمان، تو را مجبور مي‌كند تا دو گل ديگر بزني آن هم در كمتر از نيم ساعت! اين را هم بايد در نظر داشت. هيچ وقت مشخص نيست كه كدام تيم بهتر است و كدام تيم بدتر.

خبرورزشی/غزال زیاری

 

     
آی اسپورت
2018-01-08 01:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر