فهرست
یادداشت ویژه/ حماسه سازی فوتبالی
یادداشت ویژه/ حماسه سازی فوتبالی

یادداشت ویژه/ حماسه سازی فوتبالی

داستان از آآببنجا شروع شد که استاد فتح الله زاده بعد از سالگرد دربی تاریخی ۶تایی ها، صحبت از بازی ای کرد که در آن بازی آبی ها ۸-۰ پرسپولیس را برده بودند و خبر از رو کردن مدرک و بگم بگم ها داد!
نگارنده با خودش خیلی کلنجار رفت تا در خصوص شایعه ای که هفته گذشته راه افتاد چیزی ننویسد که خدای ناکرده اتهام به رنگی بودن وارد نشود. به هرحال از آنجایی که عادت داریم معمولا تاریخ را تغییر دهیم و یا به عبارت بهتر تاریخ سازی، حماسه سازی، قهرمان سازی و... داشته باشیم، این نکته ها به ذهن نگارنده رسید که بد نیست کاربران سایت برنامه نود هم آن را بخوانند:
در اینکه استقلال بیشترین برد در دربی را داشته و پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیاست شکی نیست و عملکرد بهتر این تیم نسبت به رقیب دیرینه اش در یک دهه اخیر غیرقابل انکار است.اما صحبت این است که بازی کردن با احساسات و شور این هواداران و فوتبالدوستان و تحریک هواداران رقیب به هیچ عنوان قابل بخشش نیست!
بازی ای که در تاریخ ۶ آذر برگزار شده اما دوستان نمیدانند سال ۱۳۴۵ یا ۱۳۴۷ بوده است! نکته جالب اینجاست اگر این نتیجه واقعیت داشته باشد چرا استقلالی ها هیچوقت به آن نبالیدند و افتخار نکردند؟!
چرا همان زمان که این نتیجه داغ بود و یا بعد از شهریور ۱۳۵۲، ۸ گل خود را در جواب کری های ۶تایی های پرسپولیس ندادند و حالا بعد از نزدیک نیم قرن یاد چنین بردی افتادند؟!
به این دو عکس توجه کنید؛ متوجه گاف بزرگ دوستان که کاملا تابلو با فتوشاپ این نتایج را درست کردند، خواهید شد!
در عکس سمت راست ورزشگاه محل مسابقه آریامهر ( آزادی فعلی) عنوان شده که از نشریه نامعلوم آن زمان بسیار بعید بود اسم ورزشگاهی که ۵ سال بعد یعنی در سال ۱۳۵۰ تازه کلنگ ساختش به زمین خورده، عنوان شود!
اما در عکس سمت چپ انواع و اقسام گاف ها داده شده است. ورزشگاه محل بازی «شیرودی» عنوان شده در حالی که شهید شیرودی از شهدای جنگ تحمیلی بعد از انقلاب است و نام ورزشگاه قبل از انقلاب امجدیه بوده است.
گلزنان تیم تاج هم که به هیچ عنوان باهم از نظر بازی در تیم همخوانی تاریخی ندارند! علی جباری در سال ۱۳۴۴ به استقلال پیوست؛ کارو حق وردیان و غلامحسین مظلومی به ترتیب در سالهای ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ پیراهن آبی را به تن کردند؛ پرویز کوزه کنانی و بیوک جدیکار در سال ۱۳۴۲ از فوتبال خداحافظی کردند و عارف قلی زاده هم در همین سال فوتبال را کنار گذاشت و راهی سوئیس شد!
اما تیم پرسپولیس در سال ۱۳۴۳ توسط شرکت CRC با مسئولیت محدود تاسیس شد. در ابتدا فعالیت این باشگاه تنها در بولینگ، بسکتبال و والیبال بود. در سال ۱۳۴۵ تیم فوتبال پرسپولیس تشکیل شد که به هیچ عنوان مطرح نبود و در دسته سوم تهران فعالیت داشت و شاید مدیر این تیم هم هیچگاه تصور نمی کرد روزی این تیم تبدیل به یکی از دو قطب بزرگ فوتبال ایران شود. چرا که هیچکس منحل شدن شاهین را در سال ۱۳۴۶ تصور نمی کرد! با این اتفاقات در سال ۱۳۴۷ و با استناد به بخشنامه هیئت فوتبال تهران، تیم فوتبال پرسپولیس که از امکانات مالی خوبی برخوردار بود و بازیکنان بزرگ تیم منحل شده شاهین را هم به خدمت گرفته بود، رسما به مسابقات قهرمانی باشگاه های تهران راه یافت.
این چند خط برای آن دسته از دوستانی که اینقدر راحت با احساسات این عاشقان فوتبال چه آبی و چه قرمز بازی می کنند و مدیر سابق استقلالی ها که چنین تاریخ سازی را مطرح کردند نوشته شد. از اسطوره آبی ها یعنی استاد علی جباری خیلی دور از انتظار بود که آنچنان از چنین بازی تخیلی صحبت کند که بسیاری از هواداران استقلال در ورزشگاه تختی تهران و در حین بازی با شهرداری سمنان شعار ۸تایی ها سردهند!
به نظر نگارنده پرسپولیسی ها هم بهتر است دنبال مدرک جمع کردن و اینجور مسائل نباشند؛اینکه در زندان و زمین خاکی و  گل کوچک و... ۶تایی کردیم، بسیار کری های بچه گانه و بی ارزشی است که فقط و فقط به درد پر کردن صفحات روزنامه ها و سایت های هواداری و جنگ لفظی و کری های بی ارزش بین طرفدارای دو تیم می شود.
آقایان محترم اجازه بدهید فوتبال با تمام زیباییهاش و برد و باخت های واقعی اش بین طرفدارها جلوه داشته باشد نه با تخیل و تاریخ سازی!
 
بهادر امیری- سایت نود
     
آی اسپورت
2015-09-16 16:45:06
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر