فهرست
برای کفاشیان که همیشه در جای اشتباه تاریخ ایستاده: سوپر بد
برای کفاشیان که همیشه در جای اشتباه تاریخ ایستاده: سوپر بد

برای کفاشیان که همیشه در جای اشتباه تاریخ ایستاده: سوپر بد

آی اسپورت - یک/ در تصاویر تزئین شده با همان لبخندهای همیشگی، آقای رئیس شانه هایش را بالا می‌اندازد و بی هراس از اعلام نامی که روی کاغذ رای گیری نوشته، برایِ بارِ چندم حمایت‌اش از ژوزف سپ بلاتر را علنی می کند. علاقه مندی علی کفاشیان به انتخاب دوباره رئیس همیشگی فیفا، تنها به همین رای ساده خلاصه نمی شود. او در روزهای منتهی به انتخابات، میزبان 15 کشور آسیای دیگر برای رای دادن به بلاتر شده و در واقع به تنهایی 13 درصد آرای مرد سوئیسی را قطعی کرده است. کفاشیان، حتی زودتر از خانواده بلاتر برای او پیام تبریک می فرستد و از «تعهد» این مدیر و دستاوردهای بزرگ فیفا و موفقیت اش در ماموریت پیش رو حرف می زند. کفاشیان در پیامش «مفتخر به راه رفتن در کنار بلاتر در مسیر ماموریت فیفا» است و تصویر دونفره اش با ژوزف در حالی که دو طرفِ لوگوی فیفا را گرفته اند نیز روی اینترنت دست به دست می شوند. ورود نیروهای امنیتی به فساد مالی در فیفا اما نشان می دهد ماموریت این نهاد، در درجه اول پول درآوردن و ضربه زدن به تصویر زیبای فوتبال بوده است. آن ها به مراحل تازه ای از فساد و دریافت رشوه، رسوخ کرده اند، سیل دستگیری مدیران فدراسیون بین المللی فوتبال شدت گرفته و بلاتر تنها تا فوریه سال بعد بر راس امور خواهد بود. حالا دیگر جای هیچ تردیدی وجود ندارد که حرکت در مسیر بلاتر، با معیارهای اخلاق گرایانه سنخیتی ندارد و فدراسیون کفاشیان، برای انتخاب دوباره مردی به آب و آتش زده که فوتبالی های دور از سیاست در جهان، او را منفورترین و فاسدترین چهره دنیای فوتبال می دانند.
دو/ مدیری که همیشه در جایِ غلط ایستاده بود. علی کفاشیان تا سال ها بعد از وداع با فوتبال نیز با این گزاره به یاد آورده خواهد شد. انتخابِ غلط، اصلی ترین هنر او در همه سال های تکیه زدن بر منصب ریاست فدراسیون فوتبال بوده است. او با عبور چشم بسته از همه «درست ها»، همیشه تصمیم هایش را در خدمت «نادرست‌ها» گرفته است. علی کفاشیان، همان مدیر خنده رویی است که وقتی تقریبا همه چهره های سرشناس فوتبالی دنیا شکست بلاتر را می خواهند، سرسختانه از او حمایت می کند تا شاید از این انتخاب ناسالم، منفعتی نصیب فدراسیون او شود. چهره ای که به جای اهمیت دادن به کرسی مهم آسیایی برای فوتبال ایران، طرفِ مافوق اش را گرفت و شرایط را برای حضور سعیدلو در انتخابات فراهم کرد تا نپالی ها به سادگی نبرد عضویت در کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را از ایران ببرند. رئیسی که بی توجه به درخواستِ یک ملت، قید تمدید قرارداد با کی روش را می زند و ناگهان در جبهه مخالفان او قرار می گیرد و سرانجام با اصرار مقامات ارشد دولتی کی روش را به کار برمی گرداند. این نقطه های تاریک، تقریبا تمام حجم دوران ریاست کفاشیان را تشکیل داده اند. چیزی شبیه همه تصمیم هایی که توسط او برای سطوح پایه فوتبال گرفته شده و یا قراردادهای اسپانسرینگ تیم ملی و لیگ برتر که هرگز موردرضایت فوتبالی ها نبوده است. به هر حال او علی کفاشیان است. مدیری که همیشه در جای غلط می ایستد.
سه/ تداوم حضور کفاشیان روی صندلی مدیریت فوتبال ایران و ثبات جایگاه او در فوتبالی که به بی ثبات و تغییرات مکرر عادت کرده، نشان می دهد او، الگوی مدیریت در ایران را به خوبی می شناسد. این صندلی ها قرار نیست به اهالی انتخاب های درست و پشت پا زدن به منفعت طلبی و سودخواهی وفا کنند اما در مواجهه با مدیرانی شبیه کفاشیان، تا نفسِ آخر وفادار می مانند. به نظر می رسد فوتبال ایران، هنوز و همیشه جای افرادی شبیه او باشد. آدم هایی که در همه برهه های تاریخی، در تیمِ «آدم بد»ها توپ زده اند. آن ها که برای خدمت آمدند و به جای جماعت زیرِ دست، فقط به خانواده های خودشان خدمت کردند. خانواده های بدونِ حقوق اما مازراتی سوار.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
     
آی اسپورت
2015-09-18 14:08:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر