فهرست
یادداشت ویژه: بحران پرسپولیس از تصمیم برانکو شروع شد/ دیوارِ بی‌اعتمادی
یادداشت ویژه: بحران پرسپولیس از تصمیم برانکو شروع شد/ دیوارِ بی‌اعتمادی

یادداشت ویژه: بحران پرسپولیس از تصمیم برانکو شروع شد/ دیوارِ بی‌اعتمادی

آی اسپورت- بعد از ثبت چهارمین شکست پرسپولیس در شش هفته، محسن بنگر در میکسد زونِ آزادی روبروی خبرنگاران می‌ایستد و می‌گوید: «آن جلو، خیلی توپ خراب می‌کنیم. این همه موقعیت را گل نمی‌کنیم بعد یک توپ می‌آید و می‌رود توی دروازه‌مان...» اما درست در لحظاتی که این مدافع دارد ناکامی تیمش را به گردن مهاجمان می‌اندازد، پرسپولیس با 9 گل زده بهترین خط حمله لیگ را در اختیار گرفته است. حتی با وجود آن همه موقعیتِ از دست رفته!
 
 

شکی نیست که در این 6 بازی مهاجمان پرسپولیس موقعیت‌های زیادی از دست داده‌اند و حتی از گل کردن ضربات پنالتی هم عاجز بوده‌اند. پس طبیعی است که این فرصت‌سوزی‌های پرتعداد در ذهن تماشاگران و رسانه‌ها باقی بماند. اما در تجزیه و تحلیل شکست‌های پرسپولیس، این نکته را حتی در میان پنج دلیل اول ناکامی هم نمی‌توان قرار داد. بر اساس آمار، سرخپوشان امروز بهترین خط حمله و بدترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارند. مشکلِ امروزِ پرسپولیس این نیست که موقعیت‌هایش در مقابل دروازه حریف از دست می‌روند. مشکل این است که هیچ کدام از موقعیت‌های حریف در مقابل دروازه پرسپولیس از دست نمی‌روند!
 


 
تو مسیحی نیستی برانکو!
بعد از برد مقابل فولاد، به خیال این‌که روزهای بد برانکو به پایان رسیده و تیم از هفته بعد روی نوار پیروزی می‌افتد، صدای اعتراض بسیاری از هواداران و کارشناسان خاموش شد. اما شکست مقابل سایپا نشان داد روزهای تلخ ادامه دارند و صدای اعتراض‌ها بلندتر از قبل شنیده شد. اعتراض‌هایی نسبت به تصمیمات برانکو که بخش عمده آنها بر روی یک نکته متمرکز شده‌اند؛ چرا با جذب سیدجلال حسینی مخالفت شد؟ آیا او نمی‌توانست دوای درد خط دفاعی پرسپولیس باشد؟ بازیکنی که به جای او جذب شد، چقدر برای پرسپولیس بازدهی داشته است؟
 
 

 
وقتی در ابتدای فصل، پروفسور به تمام صداهایی که نام سیدجلال را فریاد می‌زدند بی‌توجهی کرد و اوکا ماریچ را به خدمت گرفت معلوم بود که لوکای جدیدِ فوتبال ایران کار بسیار سختی در پیش خواهد داشت. توقع‌ها از او بسیار بالا بود. آن‌قدر که جای خالی جلال حسینی هرگز احساس نشود. او باید از مدافعی مثل سیدجلالِ، اگر «سید»ش را نه، لااقل «جلال»اش را می‌داشت. اما نمایش این مدافع در سه هفته نخست کاملا خالی از جلال و شکوهی بود که خط دفاعی پرسپولیس به آن نیاز داشت. از هفته چهارم به بعد هم که دچار مصدومیت شد و پرسپولیسی‌ها ماندند و بدترین خط دفاعی لیگ با میانگینِ دو گل خورده در هر بازی. و البته با یک حسرت بزرگ به نام سیدجلال که هرگز برانکو را به خاطر آن نخواهند بخشید. پرفسور با این تصمیم، با نخریدنِ دیوار و خرید بازیکن هموطن، دیوارِ بی اعتمادی را بین خودش و هواداران باشگاه بالا برد.
 
 

در ذهن هواداران پرسپولیس امروز «اگر»های زیادی جا خوش کرده‌اند. اگر جلال حسینی بود، لابد پدیده نمی‌توانست در دو دقیقه دو گل ساده بزند و پیروزی بسیار مهمِ روز اول را از قرمزها بگیرد. اگر جلال بود سپاهان نمی‌توانست نیمی از گل‌هایش در 6 هفته گذشته را فقط به پرسپولیس بزند. اگر جلال بود با تجربه فراوانش جوان‌های تیم را طوری جمع‌وجور می‌کرد که حالا همه جا صحبت از جوانی و کم‌تجربگی پرسپولیس در میان نباشد. اگر جلال با جذبه همیشگی‌اش جلوتر از سوشا می‌ایستاد، شاید او جرات نمی‌کرد آنقدر ادای مانوئل نویر را دربیاورد که راه رفتن خودش هم یادش برود.اگر جلال بود، شاید امروز راحت‌تر می‌شد از برانکو دفاع کرد. اما برانکو از نام جلال عبور کرد به این بهانه که «تیم را عقب زمین نگه می‌دارد.» و البته یک تیم برنده در عقب زمین بیش از هزار تیم بازنده در جلوی زمین به درد پرسپولیسی‌ها می‌خورد. چرا که از قدیم هم گفته بودند «یکی مردِ جنگی به از صد هزار...». 


مجتبی هاشمی/ آی اسپورت 
کدخبر:9411
  ۵  
آی اسپورت
2015-09-18 19:04:12
نظر دهید
۵ نظر
-
جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴، ۲۰:۲۱
لنگیای حقیر فینال اسیا ندیده ی چوبله ای محمدان بنگلادشی
محمد
جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴، ۲۰:۴۷
چه بی ربط
مشروح
جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴، ۲۰:۵۳
کسی که فصل قبل با اون وضع پرسپولیس رو پیچ.نئ جایی تو تیم ما نداره ؛ بهتره بره دنبال پول ؛ ضمن این که الآن که تو نفته مگه چی کار کرده؟ اون پنالتی مضحکی که داور گرفت چه ربطی به مدافعان داره؟
عین دال
شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴، ۰۲:۱۳
یادآوری کنم که الان سید جلال قلب خط دفاعیه نفته، زوجش هم سانتوس برزیلیه و پشت سرشون هم بیرانونده که از سوشا بهتره ظاهرن. و با حساب بازیای آسیایی، نفت دو شیش تا بازی، هشتا گل خورده. همین.
-
شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴، ۱۳:۴۹
کیسه کشا خفه. تا آخر فصل صبر کنین........... اگه داورا نامردی نمیکردن همتون خفه بودین حالا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر