فهرست
خاطره تلخ از پرتغال؛ شب تلخ فرانکفورت
خاطره تلخ از پرتغال؛ شب تلخ فرانکفورت

خاطره تلخ از پرتغال؛ شب تلخ فرانکفورت

آی اسپورت - تیم ملی به بازی مرگ و زندگی‌اش نزدیک می‌شود؛ جدال با پرتغال. دیداری که می تواند اولین صعود ایران به دور دوم جام جهانی را رقم بزند. بازی دوشنبه دومین مصاف ایران و پرتغال در تاریخ جام جهانی است. ۱۲ سال پیش در چنین روزهایی ایران و پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل هم قرار گرفتند، دیدار پرحاشیه‌ای که با باخت دو-صفر تیم ملی همراه شد و حذف ایران را رقم زد. آن بازی را مرور می کنیم:

۲۷ خرداد ۱۳۸۵ ایران و پرتغال در ورزشگاه فرانکفورت به مصاف هم رفتند. ایران در بازی اول سه-یک به مکزیک باخته بود و پرتغال با یک گل مقابل آنگولا به برتری رسیده بود. باخت ایران به مکزیک اما حاشیه‌های زیادی ایجاد کرد. تیم ملی با هدایت برانکو ایوانکوویچ با مشکلات قابل توجهی پای به آلمان گذاشته بود. اختلافات محمد دادکان، رئیس فدراسیون فوتبال با محمد علی‌آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی آرامش را از اطراف تیم دور کرده بود. از داخل تیم هم خبر می رسید اتحاد و وفاق گذشته وجود ندارد. گفته می شد گروهی از بازیکنان، مخالف ثابت بازی کردن علی دایی‌اند و در این زمینه با برانکو هم مشکل پیدا کردند. از طرفی مصدومیت ستارگان تیم، علی کریمی، مهدی مهدوی کیا، وحید هاشمیان و فریدون زندی پیش از شروع جام کمی از کیفیت تیم کم کرده بود.

ایران با این مسائل اما نمایش بدی مقابل مکزیک نداشت، بازی یک-یک پیش می رفت تا آن دقیقه شوم فرا رسید. پاس نامطمئن حسین کعبی به ابراهیم میرزاپور، ضربه بد میرزاپور، اشتباه عجیب رحمن رضایی و فروریختن دروازه ایران. ایران بازی را سه –یک باخت. علی دایی و ابراهیم میرزاپور به عنوان متهمان اصلی به سوژه اصلی انتقادها و پیامک‌های مردم تبدیل شدند. در این میان بیشترین انتقادها به سمت علی دایی، کاپیتان ایران روانه شد. مردم اعتقاد داشتند او در بازی با مکزیک اصلا کارآیی نداشته و به جای کریمی او باید تعویض می شد. جو سنگینی علیه دایی ایجاد شد و در این فضای نه چندان مثبت ایران پای به بازی دوم گذاشت. افکار عمومی پیش از این منتظر صعود ایران بود و با باخت در بازی اول سرخورده شده بود. حالا بازی با پرتغال یک دیدار مرگ و زندگی بود، باخت در این بازی کار ایران را تمام می کرد.

نیمکت نشینی دایی

1
1

ترکیب ایران برای بازی با پرتغال یک نکته مهم داشت. علی دایی در ترکیب اصلی جای خود را به مهرزاد معدنچی داد. پس از بازی مکزیک اعلام شد دایی کمردرد گرفته و مقابل مکزیک غایب خواهد بود. همان موقع خبرورزشی تیتر زد:"وجدان دایی به کمرش زد." در غیاب دایی، وحید هاشمیان در نوک خط حمله قرار گرفت و معدنچی به گوش چپ رفت. کریمی هم در پست هافبک بازیساز قرار گرفت.  ایران با ترکیب ابراهیم میرزاپور، محمد نصرتی، حسین کعبی، یحیی گل محمدی، رحمان رضایی، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مهرزاد معدنچی، علی کریمی و وحید هاشمیان بازی را در ورزشگاه فرانکفورت در حضور ۴۸ هزار تماشاگر آغاز کرد.

پرتغال در آن دوره تیم ترسناکی بود. فیل بزرگ هدایت پرتغال را برعهده داشت. تیمی پرستاره‌ای با بازیکنان بزرگی مثل لوئیس فیگو، رونالدو، دکو، مانیش، کاروالیو و... این تیم با هدایت فیلیپه اسکولاری، قهرمان دوره قبل جام جهانی در نهایت چهارم شد. نیمه اول با حملات پردامنه پرتغال شروع شد. ایران تحت فشار مقاومت جانانه‌ای کرد. میرزاپورکه به دلیل اشتباهش در بازی اول مورد انتقاد قرار گرفته بود چند توپ بسیار خوب گرفت. نیمه اول به هر ترتیبی که بود مساوی شد. یکی از صحنه‌های ماندگار آن نیمه لگد کعبی به صورت فیگو بود. نکونام هم با اخطار مفتی که گرفت بازی بعد را از دست داد.

لگد کریمی، پنالتی یحیی

2
2

نیمه دوم اما نیمه خوبی برای ایران نبود. مقاومت ایران سرانجام در دقیقه ۶۳ شکست. یک ضربه عجیب و غیر قابل مهار از دکو شانسی برای میرزاپور نگذاشت. اتفاقات بد یکی پس از دیگری می رسیدند. دو دقیقه بعد برانکو کریمی را بیرون کشید تا فریدون زندی را به زمین فرستاد. جادوگر قرار بود در جام جهانی چشمها را خیره کند اما مصدومیت در یکی از بازی های بایرن مونیخ او را از فرم مطلوب خارج کرده بود. او با ناراحتی بیرون آمد و با لگد زدن به ساک پزشک تیم یک صحنه نه چندان جالب را رقم زد.

در ادامه رسول خطیبی جای وحید هاشمیان به میدان آمد. خطیبی روی پاس عالی یحیی گل محمدی صاحب یک موقیعت تک به تک ایده آل شد اما با تعلل نتوانست ضربه خوبی بزند. اگر آن توپ گل می شد شاید سرنوشت ایران تغییر می کرد. در دقیقه ۸۸ هم فیگو با زرنگی از گل محمدی پنالتی گرفت. کریستیانو رونالدو که آن موقع یک جوان جویای نام بود از روی نقطه پنالتی اولین گل خود در تاریخ جام جهانی را به ثمر رساند. یحیی در آن برخورد مصدوم شد و با آن پنالتی به بازیهای ملی خود پایان داد. سهراب بختیاری زاده به جای او وارد زمین شد. ایران دو-صفر آن بازی را باخت تا در همان دور دوم حذف شود. حضوری تلخ که جمله "خداحافظ جام جهانی و شاید خداحافظ برانکو ایوانکوویچ" نشان دهنده عملکرد ایران در فرانکفورت بود.

3
3

90tv

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-06-24 11:36:00
نظر دهید

۱ نظر
ميلاد
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۱۰
اون تيم بازيكنان بزرگي داشت كه يا لژيونر بودن يا بعد جام جهاني شدند. اون تيم نه تاكتيك مشخصي داشت نه شخصيت برد نه همدلي ونه نفس براي ٩٠ دقيقه. از دقيقه ٦٠ بدنها خالي ميكرد. بايد مكزيك رو مهار ميكردند و يك امتياز ميگرفتند.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر