فهرست
خاطره‌بازی با پرسپولیس-ملوان/ وقتی قایقران داربی را به هم زد
خاطره‌بازی با پرسپولیس-ملوان/ وقتی قایقران داربی را به هم زد

خاطره‌بازی با پرسپولیس-ملوان/ وقتی قایقران داربی را به هم زد

آی اسپورت- جام حذفی ایران بدون مصاف پرسپولیس و ملوان انگار یک چیزی کم دارد. تکراری‌ترین مصاف تاریخ جام حذفی که هر سال در یک مرحله‌ای خودش را نشان می‌دهد. حالا مرحله اول نشد، دوم. دوم نشد، نیمه‌نهایی و فینال. اینها تعدادی از جذاب‌ترین و خاطره‌انگیزترین مصاف‌های دو تیم‌اند در جام حذفی. سه خاطره نزدیک و دو خاطره خیلی دور.
 
آذر ماه 1391 ؛ پرسپولیس 6 – ملوان صفر
پرسپولیس با مانوئل ژوزه تیم چندپاره و شکست‌خورده‌ای است. تیم در اولین دور جام حذفی به ملوان برخورد کرده و کبک انزلی‌چی‌ها خروس می‌خواند. مازیار زارع –مطمئن از پیروزی مقابل ضعیف‌ترین پرسپولیس این سال‌ها- کری می‌خواند. اما چند هفته مانده به بازی سرمربی سرخ‌ها عوض می‌شود. ژوزه می‌رود و یحیی می‌آید. وقتی می‌آید هنوز کسی نمی‌داند چه کسی آمده. وقتی تیمش در اولین بازی 6 گل در کیسه ملوان می‌گذارد می‌فهمند. مازیار زارع بعد از یک ساعت تعویض می‌شود و چهره مغمومش روی نیمکت ملوان در حالی که نتیجه بازی گوشه تصویر حک شده، تکراری‌ترین عکسِ فردای روزنامه‌هاست.خردادماه 1390 ؛ پرسپولیس 4 – ملوان 2
فینال جام حذفی، بازی رفت در تهران. ملوان کوبنده‌تر آغاز می‌کند و در دقیقه 34 پیش می‌افتد اما با اخراج حسن جعفری 10نفره می‌شود. مازیار زارع این بار در لباس پرسپولیس است اما یک پنالتی را در نیمه اول به تیر دروازه می‌کوبد. پرسپولیس در نیمه دوم 4 بار به گل می‌رسد و یک بار مغلوب می‌شود. نتیجه بازی 4-2 و محمد نوری ستاره بازی است. محسن ترکی، قاضی میدان با اخراج دو ملوانی و اعلام دو پنالتی به سود پرسپولیس به شدت از سوی ملوانی‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرد. بچه‌های گیلان در هنگام ترک آزادی، برای بازی برگشت خط و نشان می‌کشند. یک برد دو بر صفر آنها را قهرمان خواهد کرد.

 
خردادماه 1390؛ ملوان یک – پرسپولیس صفر
استادان روانشناسی می‌گویند هر چه از خدا می‌خواهی روی کاغذ بنویس. ملوانی‌ها هم به اندازه جمعیت انزلی، کاغذ برداشته‌اند و رویش نتیجه 2-0 را چاپ کرده‌اند! در انزلی کسی را دست خالی پیدا نمی‌کنی. با 15هزار تماشاگر و 15هزار نتیجه دو بر صفر، بازی آغاز می‌شود. ملوانی‌ها روی کاغذ پرسپولیس را دو هیچ برده‌اند! اما نتیجه حقیقی بازی یک بر صفر است. با گل مهرداد اولادی که همان بیست دقیقه اول بازی را یک بر صفر می‌کند اما از سه موقعیتش برای دوبرابر کردن نتیجه استفاده نمی‌کند. نشانه‌گیری‌اش برای گل زدن به پرسپولیس ضعیف است اما دو ماه بعد برای انتقال به پرسپولیس کاملا درست نشانه‌گیری می‌کند. ملوان شکست می‌خورد و پرسپولیس در میان آتش و دود و درگیری جشن قهرمانی می‌گیرد. 
سال 1370 ؛ ملوان 2 – پرسپولیس صفر
دو تیم این بار در نیمه‌نهایی به پست هم خورده‌اند. برنده راهی فینال می‌شود تا با استقلال بازی کند. بازی رفت را در تهران پرسپولیس 2-1 برنده می‌شود. در فاصله باقیمانده تا بازی برگشت علی پروین به جای ملوان به استقلال فکر می‌کند و به داربی فینال. چه کسی فکرش را می‌کند که ملوان بازی برگشت را 2-0 ببرد و داربی را به هم بزند؟ چه کسی جز سیروس قایقران؟ بازی برگشت به یکی از خاطره‌انگیزترین بازی‌های عمر ملوان تبدیل می‌شود. سیروس در همان نیمه اول با دو شوت سرکش قلیچ را تسلیم می‌کند و سن‌سیروس را به آتش می‌کشد. ملوان نیازی ندارد به دروازه حریف نزدیک شود چون قایقران از حوالی مرداب گل لاله هم که شوت بزند، توپ آدرس سه‌جاف دروازه را بلد است. پرسپولیس حذف می‌شود و ملوان در فینال استقلال را هم شکست می‌دهد.سال 1367 ؛ پرسپولیس یک – ملوان صفر
از این اتفاق‌ها فقط در ایران می‌افتد. پرسپولیس و ملوان به فینال جام حذفی رسیده‌اند. فینال رفت و برگشت است. اما هر دو بازی در تهران برگزار می‌شود! پرسپولیس طی 180 دقیقه میزبانی از ملوان فقط یک بار به گل می‌رسد، ن هم از روی نقطه پنالتی. محمدحسن انصاری‌فر پنالتی را به تور دروازه محمد حبیبی می‌رساند تا تنها دستاورد پرسپولیس در 180دقیقه فینال و اولین جام حذفیِ تاریخ این تیم به دست بیاید. یک سال قبل ملوان با بردن خیبر خرم‌آباد در فینال به قهرمانی جام حذفی رسیده و پرسپولیس با شکست مقابل همان خیبر به خانه برگشته بود.

کد خبر: 9411
  ۲  
آی اسپورت
2015-09-19 17:56:32
نظر دهید

۲ نظر
-
شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴، ۱۷:۵۴
عالی
-
يكشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴، ۰۹:۵۲
مورد آخر مربوط میشه به سال 1366 . سالی که پرسپولیس قهرمان سه جام باشگاهی ایران شد .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر