فهرست
چهره روز: کرامر؛ استاد مربیان ایران در گذشت
چهره روز: کرامر؛ استاد مربیان ایران در گذشت

چهره روز: کرامر؛ استاد مربیان ایران در گذشت

جمعه‌شب فوتبال آلمان یکی از نوابغ خود را از دست داد. دتمار کرامر، مربی سابق تیم بایرن‌مونیخ و جوانان آلمان که به دلیل تسلطش بر تمامی جزئیات این رشته ورزشی به او لقب پروفسور فوتبال داده بودند در ٩٠ سالگی در گذشت. کرامر که به‌خاطر قد کوتاهش به ناپلئون فوتبال هم معروف بود روند تمرینات فوتبال در جهان را دگرگون کرد. کرامر آلمانی در فوتبال ایران هم تأثیر‌گذار بود و دو دوره کلاس مربیگری را در ایران برگزار کرد. بعد از کلاس‌های کرامر در ایران بود که شیوه تمرین‌دهی فوتبال در کشور تغییر کرد و شاگردان او سرمربی تیم ملی در سال‌های بعد شدند. برای شناخت بیشتر کرامر و تأثیر او در فوتبال ایران با دو شاگردش، ناصر ابراهیمی و محمود یاوری که هر دو سابقه سر مربیگری تیم ملی را در کارنامه دارند، هم‌صحبت شدیم.
بهترین مدرس جهان ناصر ابراهیمی، سرمربی سابق تیم ملی اعتقاد دارد کرامر بهترین مدرس فوتبال جهان است و تغییرات در روند تمرین‌دهی در فوتبال جهان را او با کلاس‌هایی که از سال ١٣٤٥ در دنیا برگزار کرد به وجود آورد. پیش از برگزاری کلاس‌های کرامر بیشتر تمرینات در فوتبال دویدن دور زمین و و سانتر از جناحین و بازی دست‌گرمی بود اما بعد از کلاس‌های او شیوه نوین تمرین‌دهی وارد فوتبال جهان شد. همچنین محمود یاوری، کرامر را پدر فوتبال نوین در جهان می‌دانست و اعتقاد داشت او علاوه بر آموزش فوتبال، درس اخلاق، فرهنگ، زندگی و روان‌شناسی به شاگردان خود می‌داد.
حضور در ایران بعد از چند سالی که کرامر در کشورهای مختلف جهان کلاس مربیگری برگزار کرد برای اولین‌بار که به قاره آسیا آمد به ژاپن رفت. در آن دوره از کشورمان حشمت مهاجرانی و حمید برمکی حضور داشتند که دوره‌های مربیگری کرامر را گذراندند. حشمت مهاجرانی به فاصله کمتر از ١٠ سال از حضور خود در کلاس‌های کرامر موفق شد تیم ملی ایران را به قهرمانی آسیا برساند و مجوز صعود به المپیک را به دست آورد و برای اولین‌بار به جام جهانی ١٩٧٨آرژانتین با ملی‌پوشان صعود کند. همچنین کرامر برای اولین بار در سال ١٣٥٠ کلاس مربیگری را در ایران برگزار کرد. از جمله افرادی که در آن سال‌ها در کلاس‌های کرامر حضور داشتند، می‌توان به حسن حبیبی، زنده‌یاد منصور امیرآصفی، پرویز ابوطالب، ناصر ابراهیمی و محمود یاوری اشاره کرد.
تمرینات نوین کرامر در اولین دوره کلاس‌های خود که در ورزشگاه داوودیه آن سال‌ها برگزار می‌شد برای اولین بار سه ماه کلاس مربیگری برگزار کرد. او برای اولین بار اجبار کرده بود که دوبرابر افرادی که در تمرین حضور دارند، باید توپ باشد. کرامر تمام تمرین‌های بدنسازی را با توپ به مربیان ایرانی آموزش داد. در آن سال‌ها برای اولین‌بار حفظ توپ، تمرینات تنیس- فوتبال و روان‌شناسی با استفاده از استادهای دانشگاه به مربیان ایرانی آموزش داده شد. در کلاس‌های کرامر در تهران پنج نفر ممتاز شدند که از ایران حسن حبیبی، محمود یاوری و ناصر ابراهیمی، ازجمله کسانی بودند که در جمع ممتازهای دوره سه‌ماهه کلاس‌های کرامر قرار گرفتند.
درس اخلاق محمود یاوری، سرمربی سابق تیم ملی، جدا از مسائل فنی اعتقاد دارد که کرامر در مسائل اخلاقی هم به‌درستی عمل می‌کرد. یاوری بدون اینکه اسم شخصی را بیاورد به این موضوع اشاره کرد که شب قبل از زمانی که قرار بود امتحان نهایی کلاس مربیگری برگزار شود یکی از مربیان کادویی را برای کرامر برده بود که با عصبانیت این مرد آلمانی همراه شده بود. کرامر روز بعد، قبل از امتحان آن فرد را در کلاس توبیخ کرده بود و به همه اعلام کرد این قبیل رفتارها برای انسان‌های ضعیف است و اصلا شایسته مربیان فوتبال در یک کشور نیست.
تأثیر کرامر شاید بتوان مهم‌ترین تأثیر حضور کرامر در فوتبال ایران را صعود به جام جهانی آرژانتین دانست. حشمت مهاجرانی، حسن حبیبی، محمود یاوری و ناصر ابراهیمی که در کلاس‌های او حاضر بودند بعد از دوره‌هایی که پروفسور آلمانی در ایران برگزار کرد، ابتدا در باشگاه‌های خود و بعد در تیم ملی شیوه تمرینی او را پیاده کردند و توانستند نسل طلایی فوتبال ایران را به وجود آورند. ناصر ابراهیمی، سرمربی سابق تیم ملی، اعتقاد دارد بازیکنانی مانند محمد پنجعلی، شاهرخ بیانی و حمید درخشان را به شیوه‌های تمرینی کرامر توانست تبدیل به بازیکنان به‌یادماندنی در فوتبال کشور کند و اگر از او به‌عنوان بهترین تمرین‌دهنده ایران یاد می‌کنند همه علم تمرین را در کلاس‌های کرامر آموخته است.
آخرین حضور دتمار کرامر بعد از اینکه دو دوره کلاس‌های مربیگری را در ایران برگزار کرده بود، آخرین‌بار در دهه ٧٠ زمانی که تیم ملی ایران خود را برای حضور در مسابقات مقدماتی جام جهانی ١٩٩٤ آماده می‌کرد، به‌عنوان مربی تیم منتخب ستارگان اروپا در تهران حضور یافت. در آن سال کمک مربی تیم ایران ناصر ابراهیمی بود که ٢٠ سال قبل در کلاس‌های کرامر حضور داشت و پروفسور آلمانی به او گفته بود: «می‌توانی یک روز سرمربی تیم ملی ایران شوی و برای پیشرفت بیشتر در کار خود زبان انگلیسی را یاد بگیر»، تقابل این دو با هم جالب بود.

پارسا شیرازی‌نژاد/ شرق
     
آی اسپورت
2015-09-20 15:01:45
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر