فهرست
یادداشت ویژه: وستهام، بیلیچ و قصه خواستن و توانستن
یادداشت ویژه: وستهام، بیلیچ و قصه خواستن و توانستن

یادداشت ویژه: وستهام، بیلیچ و قصه خواستن و توانستن

چاره‌ای غیر از بلند شدن و کف زدن برای آقای نوازنده سبک راک نداریم. وستهام اسلاون بیلیچ، اولین گل‌های خورده و شکست فصل منچسترسیتی آن هم در استادیوم اتحاد را ضمیمه فتح خاکریز امارات و آنفیلد کرد تا ۳ پیروزی از مجموع ۴ برتری این فصلش در خانه آرسنال، لیورپول و منچسترسیتی حاصل شود. بیش از ۶۰ درصد بدنه وستهام،‌‌ همان تیم دوران سم آلاردایس است؛ پس چه چیزی زمینه‌ساز این تحول شده؟ جواب، یک نام است؛ اسلاون بیلیچ!

مردی برای جنگیدن


از آن عصر جنجالی کرواسی- آلمان در یک‌چهارم‌نهایی یورو ۹۶، سال‌ها گذشته و بیلیچ از شریک ایگوراستیماچ که به بازیکن مصدوم رقیب هم لگد می‌زد، به مرد قابل تحسین رسانه‌های انگلیسی تبدیل شده. او درجایی حکم‌فرمایی می‌کند که روزی قلمرو کشتار جمعی‌اش بود. اولین مربی پیروز در ومبلی جدید و عامل حذف انگلیس از یورو ۲۰۰۸، فصل گذشته در لیگ اروپا به کشتار انگلیسی‌ها ادامه داد و در مرحله گروهی تاتنهام و در اولین مرحله حذفی لیگ اروپا، لیورپول را قربانی کرد. اگر ردی از جریان همه این ضیافت‌های "انگلیسی‌کشی" بگیریم، متوجه شیوه خاص و البته تعمیم داده شده بیلیچ برای بردن تیم‌هایی با مارک آنگلوساکسونی می‌افتیم؛ دفاع لایه‌ای اما سیال که در اجرا با تفکرات مورینیو فرق دارد. به شهادت آنچه دربازی با منچسترسیتی دیدیم، مبنای تاکتیکی تیم‌های بیلیچ، بازیکنانی بین خطی مانند دیافرو ساخو هستند؛ آن‌هایی که با دوندگی فراوان، فضا برای نفس کشیدن و اجرای پرس حریف را از بین می‌برند. در بازی سیتی، بخصوص در نیمه دوم با اتوبوس پارک شده وستهام در محوطه جریمه طرف بودیم.


جدای از این موضوع که توپ‌های بازیکنان سیتی در چارچوب نرفت، عامل دیگری هم مانع کامیابی آبی‌ها شد؛ عاملی به نام ویکتور موزس. این بازیکن سیه‌چرده به اندازه تمام روزهای حضورش در چلسی و لیورپول درخشید. به طور کلی سبک بازی ریسکی دفاع سیال مورد نظر بیلیچ به ناچار همیشه وظیفه دوندگی یک بازیکن را نسبت به سایرین سنگین‌تر می‌کند. در بازی وستهام مقابل منچسترسیتی، این مهره خاص که باید بنای خراب کردن حملات رقیب و ایجاد موقعیت برای تیمش را ایجاد می‌کرد، موزس بود.‌‌ همان‌طور که آرسنال امیدوار هفته اول و لیورپول خوب هفته چهارم، گرفتار چگالی ذهنی مرد رمانتیک شدند، سیتی پیگرینی هم در دام افتاد؛ با اتوبوسی که همه مسافرانش با کمتر توجهی به فوتبال ری‌اکتیو و پرو اکتیو، با هم به جلو می‌تاختند و با هم عقب می‌رفتند؛ فوتبالی ریسکی که اگر به قول معروف بگیرد، تیم را به سقف آسمان می‌رساند.

برانکو‌ها، بیلیچ‌ها

چندین هزار کیلومتر دور‌تر از لندن در ایران خودمان، کمک‌مربی تیمی که بیلیچ را به عنوان یکی از ارکان خط دفاعی‌اش داشت، مثل شاگرد سابق میل به پیروزی دارد اما یک نگاه به وستهام و یک نگاه به پرسپولیس، تفاوت‌ها را عیان می‌سازد. وستهام می‌خواهد ببرد و این خواسته را در طول بازی به عادی‌ترین بیننده هم نشان می‌دهد. پرسپولیس برانکو خوب بازی می‌کند اما در اجرای آن مواردی که پیروزی را می‌سازد، ناتوان نشان می‌دهد. بین خواستن و توانستن، فاصله‌ای به اندازه سیه‌روزی یکی و سربلندی دیگری فاصله وجود دارد!


مرتضی یاسری‌نیا، سایت نود
     
آی اسپورت
2015-09-21 16:12:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر