فهرست
یادداشت: آرسنال به روزهای خوش برمی‌گردد؟
یادداشت: آرسنال به روزهای خوش برمی‌گردد؟

یادداشت: آرسنال به روزهای خوش برمی‌گردد؟

* گرگ استوبارت
 19 سال پیش وقتی آرسن ونگر به آرسنال آمد، بلافاصله لقب پروفسور به او داده شد. حالا اما او شبیه به یک پروفسور تقلبی است که هر فصل اشتباهاتش را تکرار می کند. تنها 6 بازی از شروع بازی های لیگ برتر انگلیس گذشته و هواداران آرسنال ناراحت هستند. آن ها این فیلم را هر فصل می بینند و خوب می دانند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. بعید است تا زمانی که ونگر سرمربی آرسنال است اتفاقی برای این تیم بیفتد. توپچی ها از 6 بازی اولشان در لیگ 3 برد و 2 باخت کسب کرده اند. آخرین آن هم شکست 2 بر صفر مقابل چلسی بود. حالا آن ها با منچسترسیتی صدرنشین 5 امتیاز فاصله دارند. سخت است تصور کنیم آرسنال می تواند یکی از رقیبان جدی قهرمانی باشد. در لیگ قهرمانان هم باشگاه شمال لندنی اولین بازی مقابل دینامو زاگرب را باخت. حالا می ترسد که به عنوان تیم دوم گروه صعود کند و در مرحله حذفی با یکی از غول ها برخورد کند. حالا چیزی که برای توجیه نیاز داریم بحران مصدومیت است که منطقی هم به نظر می آید. بازیکنانی مانند ویلشر، ولبک و روسیچکی غایبان تیم هستند و مشکل طولانی مدت هم دارند. در 10 فصل گذشته لیگ برتر آرسنال یا سوم شده یا چهارم. 5 سال پشت سر هم در لیگ قهرمانان هم آن ها در مرحله یک هشتم نهایی حذف شدند. بهانه خرج برای ورزشگاه سال های پیش تاریخ انقضایش را از دست داده و حالا همه هواداران عصبانی یک سوال دارند. کدام مهم تر است: سود یا  قهرمانی؟

 

آرسنال در آخرین توضیحات درباره اوضاع مالی اش اعلام کرده که سپرده اقتصادی اش به 193 میلیون پوند رسیده است. اما با وجود این که آن ها فصل گذشته با اختلاف 12 امتیاز نسبت به صدرنشین قهرمانی را از دست دادند، در فصل نقل و انتقالات حتی یک بازیکن فوق العاده هم جذب نکرد. خنده دار است که هر کسی  در باشگاه، مخصوصا ونگر، فکر کند که با اضافه کردن یک دروازه بان به تیم (ونگر) می تواند قهرمان شود. حداقل در دورانی که چلسی، من یونایتد و من سیتی هزینه های هنگفتی می کنند این موضوع غیر ممکن است. حالا دوباره اوضاع برای توپچی ها مثل قبل است و همان سناریویی  سال های قبل برایشان در حال تکرار شدن است. با وجود دو قهرمانی پشت سر هم در جام حذفی، این تیم نشانه ای از قهرمانی برای این فصل ندارد. جالب است بدانید آخرین قهرمانی آن ها مربوط به سال 2004 است. 3 سال بعد از این که رابین فان پرسی فروخته شد، آرسنال هنوز یک مهاجم سطح بالا ندارد و تمام امیدش به ژیرو و ولکات است. بازیکنانی که در آرسنال ونگر خوب هستند، اما عالی نیستند. بازیکنانی مانند اوزیل و سانچس آن هایی هستند که آرسنال می خواهد. در این تیم این حس همیشه وجود دارد، انگار یک چیز گم شده است. مورینیو گفته بود به نظرش آرسنال ترکیبی دارد که با آن می تواند قهرمان شود. اما این فقط نظر او نیست. همه از فوتبال زیبای این تیم به وجد آمده اند. اما این تیم روحیه قهرمانی ندارد.

 

 ونگر کاستا را به خاطر درگیری با گابریل سرزنش می کند. اما مطمئنا آرزوی داشتن بازیکنی با مشخصات او در ترکیبش دارد. زمانی بود که با بازیکنانی مانند پاتریک ویرا و مارتین کیون، آرسنال به این معروف بود که تیمی است که روی لبه تیغ بازی می کند و معمولا هم بازی هایش کارت قرمز داشت. آن تیم آرسنالی بود که می دانست چطور باید در لیگی با 38 بازی قهرمان شد و روحیه قهرمانی داشت. قرارداد فعلی ونگر در سال 2017 به اتمام می رسد. اما صحبت هایی شنیده می شود که او شاید یک سال زودتر کناره گیری کند. البته این صحبت ها قبل از این که قرارداد او در سال 2014 به پایان برسد هم بود و البته تصمیم گرفت 3 سال دیگر بماند. مطمئنا او نفوذ زیادی برای انتخاب جایگزینش هم دارد. از طرفی انتظار می رود یورگن کلوپ، کارلو آنچلوتی و پپ گواردیولا مربیانی باشند که برای تابستان آینده بدون تیم باشند و بتوان با آن ها مذاکره کرد. اما ونگر رویای مدیر اجرایی باشگاه است. او با پول باشگاه طوری برخورد می کند انگار پول خودش است. از طرفی هم 18 فصل پشت سر هم است که تیمش در لیگ قهرمانان حاضر است. این برای سهامداران آرسنال عالی است. اما نه برای هواداران که دوست دارند به روزهایی که جام می بردند بازگردند.
 


کد خبر 9404
  ۱  
آی اسپورت
2015-09-21 17:21:49
نظر دهید
۱ نظر
سینا
سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۳:۵۷
"این برای سهامداران آرسنال عالی است. اما نه برای هواداران که دوست دارند به روزهایی که جام می بردند بازگردند."

دقیقا همینه. ونگر باید حسابدار می بود نه مربی که بتونه جام های معتبر ببره و هوادا رو شاد کنه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر