فهرست
یوونتوس - فیورنتینا؛ دیداری به وسعت تاریخ
یوونتوس - فیورنتینا؛ دیداری به وسعت تاریخ

یوونتوس - فیورنتینا؛ دیداری به وسعت تاریخ

آی اسپورت - یوونتوس در سال 1928 با 11 گل فیورنتینا را در هم شکست اما این تنها آغازی برای جدال های این دو تیم بود. اصل ماجرای این دو تیم در واقع از ماه می سال 1982 شکل گرفت. جایی که دو تیم با امتیازات برابر پا به هفته ی آخر سری آ می گذاشتند تا امید های قهرمانیشان را آنجا جست و جو کنند. یوونتوس با تک گل لیام برادی کاتانزارو را شکست داد اما فیورنتینا نتوانست از پس کالیاری بر آید تا یووه به شکلی دراماتیک قهرمان سری آ شود.

نفرت این دو تیم اما نسبت به یکدیگر در سال 1980 شکل گرفت. فرانکو زفرلی یک کارگردان مشهور بود. او سخنگوی غیر رسمی مردم فلورانس محسوب می شد و از محبوبیتی زیاد در بین مردم برخوردار بود. او با حرکت بحث بر انگیزش روابط میان دو باشگاه و هوادارانش را تیره و تار کرد. او در یک برنامه زنده ی تلویزیونی بینی خود را با بنر باشگاه یوونتوس پاک کرد!! او چند بار نیز علیه اسطوره ی باشگاه یووه یعنی  بونیپرتی اظهار نظر کرده بود.


در شرایطی که فیورنتینا دیگر نتوانست خیلی به اسکودتو نزدیک شود دو تیم این بار در فینال جام یوفا در برابر یکدیگر قرار گرفتند. یوونتوس دینو زوف به خوبی در تورین 3-1 به پیروزی رسید تا فیورنتینا در بازی برگشت شانسی برای جبران نداشته باشد. هواداران فیورنتینا اما در دیدار رفت نسبت به بعضی صحنه های بحث بر انگیز داور اعتراضات بسیار زیادی داشتند.


اوضاع برای فیورنتینا بد تر هم شد، چرا که آن ها ستاره ی خودشان یعنی روبرتو باجو را به دلیل مشکلات مالی به یوونتوس فروختند. با این حال اما باجو گویا عشقش به ویولا را فراموش نکرده بود چرا که در دیدار مقابل تیم سابقش ار زدن ضربه ی پنالتی سر باز زد. لوئیجی دی آگوستینی آن ضربه را هدر داد تا روابط میان باجو و هواداران متعصب یووه از همان روز تیره و تار شود. حتی اسکودتو و جام یوفایی که باجو در کسب آن سهم زیادی داشت نیز نتوانست این رابطه را به حالت اولیه بازگرداند.

اما فیورنتینا نیز روزهای خوبی را برابر یووه داشته است. زمانی که یووه بعد از اتفاقات کالچوپولی نیاز به بازسازی خود داشت فیورنتینا تیری خلاص بر قبل آن ها شلیک کرده بود. در شرایطی که یووه به 3 امتیاز دیدار با ویولا برای حضور در لیگ قهرمانان نیاز داشت، فیورنتینا در بازی فراموش نشدنی توانست 3-2 یووه را شکست دهد آن هم در شرایطی که 2-1 از حریف دیرینه عقب افتاده بود.نکته ی جالب توجه این است که گل پیروزی بخش ویولا در آن دیدار را پابلو اسوالدویی به ثمر رساند که احتمالا امشب از ابتدا در ترکیب یووه مقابل فیورنتینا قرار خواهد گرفت.



پیروزی 5-0 یووه در سال 2012 از دیگر دیدار های تاریخی این دو تیم بوده است. یووه که با آنتونیو کنته در کورس فتح اسکودتو قرار داشت توانست در فلورانس با 5 گل ویولا را تحقیر کند. هواداران ویولا که جنگ روانی عجیبی را در آن دیدار به راه انداخته بودند در نهایت سر افکنده ورزشگاه را ترک کردند.

اما نزاع  میان دو تیم تنها ختم به زمین نبوده است. تابستان 2012 دیمیتار برباتف در آستانه ی پیوستن به ویولا قرار داشت و تقریبا همه چیز نهایی شده بود اما کارشکنی یووه در این بین مانع از انجام این انتقال شد تا در نهایت برباتف به فولام بپیوندد. مدیران یووه در آن زمان با ارائه ی پیشنهادی کاذب و غیر واقعی مانع از انتقال برباتف به فلورانس شدند و باعث عصبانیت شدید هواداران و مسئولان فیورنتینا  شدند.

جدال امشب یووه و فیورنتینا ریشه در تاریخ دارد. آن ها به هیچ عنوان در طول تاریخ دوست های خوبی برای هم نبوده اند. گرچه شاید بسیاری  فکر کنند دیدار این دو تیم یک دیدار معمولی باشد اما تاریخ گواه می دهد که حساسیت های میان این دو تیم و هوادارانشان بسیار زیاد است.

     
آی اسپورت
2014-03-13 21:37:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر