فهرست
رشتیانی: سوارکاری را از پدرم آموختم
رشتیانی: سوارکاری را از پدرم آموختم

رشتیانی: سوارکاری را از پدرم آموختم

آی اسپورت-در خلال برگزاری رقابت‌های بین‌المللی سوارکاری تهران به سراغ یکی از شرکت کنندگان جوان این رقابت‌ها رفتیم. مصطفی رشتیانی که سوار کاری را از کودکی توسط خانواده خود آموخت.
 آقای رشتیانی لطفا خودتونو معرفی کنید ؟
 به نام خدا، مصطفی رشتیانی هستم، متولد سال 1372 و از سال 1382 سوارکاری را بطور حرفه ای پیش برادرم و پدرم داوود رشتیانی و هوشنگ رشتیانی شروع کردم و از رده ی نونهالان شروع به مسابقه دادن کردم و الان هم رسیدم به رده ی بزرگسالان 
آقای رشتیانی تو این چند سالی که بصورت حرفه ای به سوارکاری مشغول هستید به چه افتخاراتی دست پیدا کردید؟
 مقام سوم قهرمانی استان تهران، یک قهرمانی در رقابت‌های پدیده سازان، مسابقات بین المللی  که هر سال برگزار میشه و رنکینگ جهانی دارد که در آن مسابقات  دوم شدم. امسال هم مقام سوم کشوری را کسب کردم.
 
آقای رشتیانی شاید خیلی از مخاطبین ما اطلاع دقیقی درباره ی قوانین این مسابقات نداشته باشن، یه توضیح کوتاهی  در مورد قوانین  مسابقات برای دوستداران رشته ی سوارکاری می‌فرمائید؟
  کل محوطه‌ای که در آن سوار کاری می‌کنند مانژ نام دارد،  مسابقات در دو بخش برگزار می‌شود که راند اول را پارکور می‌نامند، هنگامی که سوارکار به مانژ وارد می‌شود،  باید به ترتیب از روی موانع شماره گذاری شده  شروع به پرش کند. با شروع هر پارکور و در طی مسیر اگر اسب مانعی را بیندازد با چهار خطا مواجه میشود، اگر اسب کپ کند باز هم چهار خطا، اگر برای بار دوم کپ کند کلا از دور خارج می‌شود، که در اصطلاح می‌گویند دوکپ شده و به راند دوم راه پیدا نمی‌کند، سوارکاری که بتواند  کل پارکور رو بی خطا پشت سر بگذارد وارد راند دوم می‌شود که باراژ نام دارد. در راند دوم جدا از خطاها سرعت هم حساب می‌شود، یعنی کمترین خطا و کمترین زمان مقام اول رو بدست می‌آورد.
 ایندوره از مسابقات بنام مسابقاتCSI برگزار می‌شود. این اصطلاحات CSI به چه معنی است؟  
مسابقات CSI در چند کلاس یک ستاره، دوستاره، سه ستاره تاپنج ستاره برگزار می‌شودکه نسبت به ارتفاع مانع ستاره می‌گیرد، یعنی در مسابقات هر چقدر ارتفاع موانع بیشتر باشد تعداد ستاره ها هم بیشتر می‌شود، امروز مسابقات در کلاس CSI دوستاره است که ارتفاع موانع 130 سانتی متر می‌باشد.  دور بعدش CSI  سه ستاره هست  که 135 سانتی‌متراست. هر 5 سانتی که اضافه میشه تا ارتفاع 155 ستاره ها اضافه می‌شود نهایتا به پنج ستاره می‌رسد.
این طرز فکر که سوارکاری متعلق به قشر مرفه جامعه است تا چه حد درست است؟
رشته ی سوارکاری نه  خیلی رشته ی ارزان  و نه خیلی رشته هزینه‌بری است. با توجه به شرایط بقیه ی رشته های دیگه مثل اسکی یا فوتبال،  شاید کمی  تو خرید اسب  پر هزینه باشد، ولی در بقیه موارد نه... به نظرم یک رشته متعادل است، بیشتر هزینه چیزهایی است که اسب به آن نیاز دارد مانند   هزینه مسابقات، پانسیون، نعلبندی ودامپزشکی. البته لباس و کفش مخصوص سوارکاری هم هست که چندان مبلغ بالایی نیست.
 
 کد خبر:9412
 
     
آی اسپورت
2015-09-23 20:57:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر