فهرست

یادداشت ویژه: با خودت چه کردی، اُلی؟!

آی اسپورت- الی هوینس، مرد محبوب مونیخی ها، هم که باشی باید در مقابل قانون سر تعظیم خم کنی و تاوان اشتباهاتت را بدهی چیزی که ما ایرانی ها مدت ها است طعم آن را در جامعه ی فوتبالی کشورمان نچشیدیم از محرومیت های بخشیده شده گرفته تا الی آخر.
اولی هوینس بعدازظهر پنج شنبه در آخرین جلسه ی رسیدگی به پرونده ی مالیاتی اش شرکت کرد تا اکنون در ویرانه های بنای تاریخی اش گام بردارد او با محکومیت حبس 3 سال و 6 ماهه از سوی دادگاه محلی مونیخ مواجه شده آن هم به دلیل اعلام نکردن چند حساب بانکی و عدم پرداخت مالیات آن. اتفاقی که در زندگی ما امری عادی و حریمی خصوصی محسوب می شود.
پس از چهار روز سرنوشت ساز، مرد اول بایرنی ها اکنون به بن بست رسیده است سناریویی که از ژانویه سال پیش رقم خورد و پس از یک سال پر حرف و حدیث حالا به ویرانی امپراتوری هوینس منجر شده است.
مرد قدرت مند و شماره یک فوتبال آلمان بدون هیچ اغماضی به تحمل سه سال و نیم زندان محکوم شده است هر چند که این رای توسط وکلای او مورد اعتراض و تجدید نظرخواهی قرار گرفته اما به نظر قضاوتی متفاوت در دادگاه تجدید نظر خواهی را نباید انتظار داشت.
قرائت این حکم مانند زلزله ای بود که بنای تاریخی هوینس را از هم پاشید مرد با تجربه ی بایرن هرگز نباید به چنین اشتباهاتی تن می داد او جایگاه پر منزلتش را به خوبی درک نکرد و با دستان خود پایانی تراژیک را برای خود انتخاب کرد.تخلفات مالیاتی هوینس آنچنان زیاد است که تجمع حمایتی مونیخی ها در جلوی درب دادگاه هم نمی تواند او را از منجلابی که با دستان خود رقم زده، نجاتش دهد. 
پسرک قصابی که سرنوشت خود را در وادی فوتبال یافته بود، به یکی از ستاره های دنیای توپ گرد بدل شد و در سالیان اخیر هم نام او با موفقیت در عرصه ی مدیریت اقتصادی عجین شد حالا او در زمانیکه شاهد اوج گیری تیم محبوبش است باید آن ها را تنها بگذارد و بر ویرانی رویاهای بزرگش افسوس بخورد.
این حکم برای بایرن هم فاجعه آمیز بود غول های باواریا حالا بدون هوینس به غولی بی سر شبیه اند، آن ها باید بلافاصله جایگزینی مناسب را از میان اسطوره های خود انتخاب کنند آنچنان این حکم غیر منتظره بود که مونیخی ها هم برای این تغییر و تحول آمادگی ندارند شاید کناره گیری زودهنگام هوینس می توانست بایرن را از این شوک دور نگه دارد اما به قول رسانه های آلمانی زبان غرور مانع از کناره گیری هوینس شد.
اولی هوینس 62 ساله با شور و اشتیاقی مثال زدنی خدماتی باور نکردنی را به فوتبال آلمان و باشگاه بایرن عرضه داشت او در عرصه ی اجتماعی نیز فعالیت های ارزشمندی همچون تاسیس بنیاد خیریه ی دومینیک - برونر را به سرانجام رسانید تا هوینس مرد محبوب مونیخی ها باشد.
به همین دلیل است که حضور هواداران و تجمعات مردمی برای طلب بخشش او از سوی دادگاه ایالتی قابل درک است اما نکته ای مهم که باید مورد توجه همگان قرار بگیرد این است که هوینس با تمام بزرگی و فعالیت های با ارزشی که در دوره ی مدیریتی خود انجام داد بالاتر از قانون نیست پس با عرض پوزش، او نیز باید تاوان اشتباهش را بدهد.
سعید محمدخواه
     
آی اسپورت
2014-03-14 01:08:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر