فهرست
پیشنهاد روز: نجاتِ فوتبال؛ با داورِ فرنگی
پیشنهاد روز: نجاتِ فوتبال؛ با داورِ فرنگی

پیشنهاد روز: نجاتِ فوتبال؛ با داورِ فرنگی

آی اسپورت- روزِ ناتوانی. این هشتگِ موردعلاقه رسانه ملی برای پوشش دادن فاجعه عربستان، با قضاوتِ امروز حسین زرگر در آزادی  همخوانی کامل دارد. داور سردرگمی که با به نمایش درآوردن کلکسیونی از اشتباهات بزرگ، یکی از مسابقه های معمولی لیگ برتر را به جنجال کشاند تا جوِ ملتهبِ پیرامون داورانِ ایرانی در این فصل، پررنگ تر از همیشه به نظر برسد. او در نیمه اول، سوت های اشتباه متعددی به سود استقلال زد و  شکست این تیم را یک تنه به تساوی تبدیل کرد و به سبک سایر همکاران وطنی اش، در نیمه دوم برای جبران این ماجرا وارد زمین شد و هر بار در پنجاه پنجاه ها، حق را به بازیکنان زردپوش تیم مهمان داد. شاید اگر این اولین قضاوت ناامیدکننده داوران ایرانی در لیگ پانزدهم بود، می شد با تساهل بیشتری با آن برخورد کرد اما حقیقت آن است که تحمل قضاوت های ضعیفِ متوالی داوران فوتبال ایران، دیگر از حوصله مخاطبان فوتبال خارج شده است. هر هفته، چند تیم از داوری سود می برند و داورها را مورد تحسین قرار می دهند اما لا به لای همه این سرزنش ها و ستایش ها، باید پذیرفت که داوری ایران به بن بست رسیده است. تصویری که در ایران از داورهای فوتبال داریم، تصویر آدم های همیشه معترضی ست که همیشه طالبِ افزایش حقوق اند و هیچوقت، برای افزایشِ کیفیت برنامه ای ندارندآدم هایی که شان خودشان را، بالاتر از دریافتِ سس مایونز به عنوان هدیه می دانند اما در عمل با قضاوت های‌شان، بزرگ ترین ضربه را به شانِ داوریِ ایران می زنند. 


در همه این سال ها، بارها از لزوم جوانگرایی و تغییر نسل در تیم ملی صحبت شده اما شاید رعایت این موضوع در بدنه داوری فوتبال ضروری تر باشد. در این نسل از فوتبال ایران، چند چهره سرشناس با خداحافظی ناگهانی یا اعلام بازنشستگی زودتر از موعد، حرف و حدیث های زیادی ساخته اند و آن ها که مانده اند نیز، در حد قضاوت لیگ برتر نشان نمی دهند. شناخته شده ترین داور حال حاضر فوتبال ایران، با دو قضاوت آخر مسیر دو مسابقه حیاتی را عوض کرده و در 8 بازی، با 7 جلسه محرومیت روبرو شده است. وارد کردن داوران جدید و کشف استعدادهای تازه، ضروری ترین تصمیم در سطوح مدیریتی فوتبال ایران به نظر می رسد اما این پروسه به چندین سال زمان نیاز خواهد داشت. در این فاصله، شاید راهکار دیگری نیز در مسیر فوتبال ایران قرار داشته باشد. راهکار استفاده از چند داور خارجی به صورت مرتب در رقابت های لیگ و وارد کردن آن ها به چرخه فوتبال. رویکردی که شاید تا چند سال قبل شبیه شوخی به نظر می رسید اما داوران وطنی این هفته ها آنقدر با قانون شوخی کرده اند که سخت می شود به استفاده از قاصی های فرنگی برای فوتبال فکر نکرد. 


اولین بار در دهه چهل بود که مدیران فوتبال ایران، فرصت قضاوت مسابقه حساس استقلال و پرسپولیس را به یک داور خارجی تقدیم کردند. در سال های ورود مستمر ایدئولوزی و تقویتِ روشنفکرپروری، تعامل بیشتر با خارج از مرزها مدنظر تصمیم سازها در فوتبال ایران بود. این طور شد که بهادر خان پاکستانی در سال 1947 و دو سال قبل از طغرل دیلک ترک، دربی تهران را سوت زد. تا سال 74، نزدیک به ده داور خارجی دیگر-فقط برای قضاوت دربی- به فوتبال ایران قدم گذاشتند تا اینکه در این سال، این اتفاق تبدیل به یک روند ثابت شد و داوری دربی به طور کامل به خارجی ها رسید. بعد از جک تیلور سرشناس که در دهه پنجاه دربی را سوت زده بود، ساندرو پول و توفیق بهراموفِ کمک داور نیز به عنوان قاضیان فینال جام جهانی، در تهران داوری کردند. مارکوس مرک، روبرتو روزتی، والنتین ایوانووف، ولفگانگ اشتارگ و ... سایر داورانی بودند که نام شان، درست به اندازه فوتبالیست های پرآوازه مطرح می شد. با این وجود، در ایران همواره تصور می شد این داورها آنقدر هم بهتر از داوران ایرانی نیستند. این فرضیه، با ورود دوباره داوران ایرانی به قضاوت دربی تقویت شد اما در طول چند سال، کار به جایی رسید که حالا تصور می شود ورود خارجی ها، حتی برای بازی های معمولی لیگ برتر نیز یک ضرورت باشد. ضرورتی برای نجات دادن فوتبال ایران از جوِ امروزی اش. 
منطق ورودِ داوران خارجی برای قضاوت حساس ترین بازی فصل فوتبال ایران در درجه اول بی شائبه بودن داوری آن ها بود. در آن مقطع زمانی که حضور خارجی ها برای داوری دربی شدت گرفته بود، شاید سطح داوران داخلی فوتبال ایران نیز پایین نبود و در مجموع قضاوت ها تفاوت سطح ویژه ای نداشتند اما بر خلاف داورِ ایرانی که همیشه پشت سر قضاوت هایش حرف و حدیث بود، داوران خارجی بدون این شائبه ها بازی‌ها را قضاوت می‌کردند. این منطق، در روزهای اسفبار داوریِ ایران نیز می تواند به کمک فوتبال بیاید. در شرایط فعلی، محرومیت تنها سلاح مدیران دپارتمان داوری برای برخورد با داورهاست اما این محرومیت ها تنها استرس و فشار روی آن ها را زیاد می کند. فشاری که در هر مسابقه بیشتر می شود و کار را به جایی می رساند که داورها توی زمین مسابقه حتی بخش های ساده ای از قانون را فراموش می کنند. آن ها اعتماد به نفس شان را از دست داده اند و در محاصره شایعه های کمک به تیم های خاص، بیشتر از ارکان دیگر فوتبال به حضور داوران خارجی نیاز دارند تا از این اتمسفر سرشار از سرزنش امروز فاصله بگیرند و دوباره با آرامش به داوری برگردند.  

بعد از یوم العجز آقایِ زرگر در آزادی و شعارهای تند و تلخ علیه ترکی در یادگار، حالا دیگر وقتش رسیده که پیشنهاد استفاده از داوران آنور آبی مورد نظر مدیران فوتبال ایران قرار بگیرد و مثلِ سکان هدایت تیم ملی، سوت ها نیز به اجنبی های کاربلد سپرده شوند. حالا دیگر تصمیم با مدیران بالادستی است. اینکه به این پیشنهاد دست رد بزنند و همچنان روی روند استفاده از تولیدِ ناخالصِ ملی استوار بمانند یا با قرار دادن چند چهره خارجی در فهرست داوران لیگ برتر، فشار را از روی داوران داخلی بردارند، فرصتِ یادگیری در آرامش و انگیزه رقابت را به آن ها بدهند و حتی خودشان با هزینه بیشتر برای داوری، حمایت زیادتری از داورهای لیگ داشته باشند. شاید اولین و مهم ترین قدم برای متحول سازی داوریِ ایران، رد شدن از رویِ غرور داوران پراشتباه داخلی باشد. کدخبر:9405
  ۱۱  
آی اسپورت
2015-09-26 14:10:40
نظر دهید

۱۱ نظر
یوسف
جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۲۷
یه پیشنهاد خوب که شاید سکوها رو با فوتبال آشتی بده! امروز شعار علیه ترکی از ابتدا بزرگترین ضربه رو به تراکتور وارد کرد. هم داور جبهه گرفت تا نشون بده که به شعارها اهمیت نمیده هم تشویق همیشگی جهت بازی خوب تراکتور به حاشیه رفت و بازی به جنجال کشیده شد. نیمه اول مثل یک دربی پر از خشونت و درگیری بود
-
جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۳۱
ناز نفس نویسنده تا شاید این آقایون پر ادعا یک کم داورى یاد بگیرند...
میرحامد
جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۴۱
یعنی این قلمو باید طلا گرفت، صددرصد از صد تا داور خارجی پنج تاش شاید اهل دلار باشه اما از صد داور ایرانی نود و پنجتاش اهل تومنن، جون مادرت جون عزیزت تایید کن
-
جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۵۱
خدا کنه عملی بشه...
-
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۰۰:۱۵
استقلالیها و طرفداراشون (فدراسیون و وزارت ورزش ) مخالفن پس این کار عملی نیس.
-
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۰۲:۱۰
فدراسیون و کمیته داوران تو همون نیمه اول به راه اهن فهموندند که امروز حق ندارید ببرید!!!
امیر
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۰۳:۰۵
قلعه تویی LGBS بوده؟ (تو عکس )
اسمان
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۱۲:۱۶
اگربه سوت پایان نیمه اول اقای زرگر را ببینید یک چشمک هم به اقای مظلومی میزند.
-
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۱۴:۱۴
واقعا اگه بشه خیلی خوبه. غرور داور ایرانی.... البته عوامل مافیایی استقلال و افشار زاده نمیزارن مطمئنم. مرگ بر کیسه
-
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴، ۱۵:۳۴
عکسی که انتخاب کردید نقض غرضه . داوری ساندرو پل دربازی استقلال - پرسپولیس سال 74 پر از اشتباهات ریز و درشت به نفع تیم استقلال بود .
عباس
دوشنبه ۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۱:۳۳
پیام قلعه نوعی با بازوبندش #LoveWins
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر