فهرست
یادداشت؛ دو اتهام سنگین بلاتر و گرفتاری پلاتینی
یادداشت؛ دو اتهام سنگین بلاتر و گرفتاری پلاتینی

یادداشت؛ دو اتهام سنگین بلاتر و گرفتاری پلاتینی

گابریل مارکوتی
روزی که دشمنانش منتظر آن بودند و دوستدارانش از آن می ترسیدند فرا رسید. روز جمعه، دادستان سوئیس اعلام کرد که پرونده ای را علیه سپ بلاتر رئیس فیفا در مورد جرائم سوءمدیریتی و سوء رفتاری گشوده است.
همان زمان، اطلاعیه دیگری، میشل پلاتینی، متحد قدیمی بلاتر و منتقد سرسخت فعلی او را زیر سئوال برد و او را هم در ماجرا گرفتار کرد. یکی از اتهامات علیه بلاتر این است که او مبلغ 2 میلیون دلار پرداخت بدون دلیل به حساب میشل پلاتینی در سال 2011 نداشته، دقیقا اندکی قبل از زمانی که پلاتینی تصمیم گرفت در انتخابات فیفا، مقابل بلاتر نایستد.
اتهامات فعلی علیه بلاتر بیشتر حول محور جک وارنر و پلاتینی است. سال 2005 فیبفا حق پخش تلویزیونی جام های جهانی 2010 و 2014 را با مبلغ ناچیز 600 هزار دلار به وارنر که آن زمان رئیسه کنفدراسیون حوزه کارائیب بود بود. وارنر سپس این امتیاز را به شرکتی که به نام خودش بود ثبت کرد و سپس آن را با مبلغی در حدود 20 میلیون دلار به یک شبکه جامائیکایی فروخت. یک معامله مشکوک در فیفا، سازمانی که قوانین مشخص و دقیقی برای فروش حق پخشها دارد، این بار به طرز مشکوکی حدود 19
میلیون دلار سود به آقای وارنر رسانده بود و دادستانی سوئیس روی همین موضوع دست گذاشت. وانر در قبال این سود کلان، از بلاتر در انتخابات فیفا به شدت حمایت و برای او رای جمع کرد.
بعد می رسیم به پلاتینی. او در بیانیه ای که جمعه منتشر کرده، آورده: «در مورد پولی که فیفا به من پرداخته، باید اعلام کنم که این مبلغ به عنوان دستمزد کاری بوده که من طبق قراردادی برای فیفا انجام داده بودم و خوشحالم که بگویم حاضرم تمام جزئیات مربوط به این قرارداد را در اختیار مسئولان قرار دهم. به دادستانی سوئیس اعلام کردم که از آنجا که من در سوئیس زندگی می کنم می توانم به طور رو در رو با آنها در این مورد صحبت کنم.»
دادستان کل سوئیس می گوید مبلغ پرداختی به پلاتینی در فوریه 2011 بابت کاری که او برای فیفا بین سالهای 1999 تا 2002 انجام داده، پرداخت شده است.
خیلی عجیب به نظر می رسد که شما کاری را انجام دهید و برای گرفتن پولتان حدود یک دهه صبر کنید!
دقیقا همین موضوع شک بازپرسهای سوئیسی را برانگیخته است. پلاتینی زمانی طرفدار بلاتر بود و زمانی منتقد سرسخت او شد اما درست در زمانی که او قصد داشت کاندیدای ریاست فیفا شود این پول به او پرداخت شد و پلاتینی هم از رقابت علیه بلاتر کنار رفت.
     
آی اسپورت
2015-09-26 02:10:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر