فهرست
گزارش ویژه؛ مقایسه مظلومی و قلعه‌نویی به بهانه صدرنشینی آبی‌ها
گزارش ویژه؛ مقایسه مظلومی و قلعه‌نویی به بهانه صدرنشینی آبی‌ها

گزارش ویژه؛ مقایسه مظلومی و قلعه‌نویی به بهانه صدرنشینی آبی‌ها

آی اسپورت - پرویز مظلومی در حالی به عنوان نفر اول نیمکت استقلال در این فصل معرفی شد که کمتر کسی انتظار این خبر را داشت. انتخاب مظلومی به عنوان سرمربی استقلال در شرایطی رقم خورد که مدیران استقلالی در پی جذب یک مربی خارجی برای هدایت آبی‌ها بودند و به همین منظور حتی پای ایگور استیماچ کروات هم به ایران باز شد که البته این سفر نتیجه‌ای جز انتخاب پرویز مظلومی به عنوان سرمربی استقلال در پی نداشت. با همه این‌ها مظلومی در روز امضای قراردادش با آبی‌ها ادعا کرد که استقلالش ۱۰سال روبه جلو حرکت می‌کند و این را با شروع مسابقات لیگ اثبات می‌کند. مظلومی هرچند در فصل نقل‌وانتقالات نشان داد قرار است تیمش تفاوت‌های اساسی با تیم فصل گذشته قلعه‌نویی داشته باشد اما با شروع مسابقات این موضوع بیشتر مشخص شد. مقایسه‌ای اجمالی از عملکرد پرویز مظلومی و امیر قلعه‌نویی در استقلال نشان می‌دهد نگاه این دو مربی از زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوت است.
تیم مظلومی جوان‌تر از تیم قلعه‌نویی پرویز مظلومی به محض اینکه با استقلال قرارداد امضا کرد، فهرست بازیکنان موردنظرش را در اختیار باشگاه قرار داد و ادعا کرد که می‌خواهد انقلاب جدیدی در تیم به وجود بیاورد که البته تاحدی هم موفق شده است. با توجه به بازیکنانی که استقلال جذب کرده است، این تیم در مجموع سن بازیکنان، ۱۴سال نسبت به تیم امیرقلعه‌نویی جوان‌تر شده است. میانگین سنی تیم امیر قلعه‌نویی ۲۶سال و ۱۱ماه بود و حالا میانگین سنی تیم مظلومی ۲۶سال و ۲ماه شده است که عدد قابل‌قبولی است.
خریدهای به صرفه پرویز، خرید‌های سوخته ژنرال نوع خریدکردن‌های پرویز مظلومی و امیر قلعه‌نویی در نقل‌وانتقالات هم تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارد. ظاهرا پرویز مظلومی پیش از شروع لیگ، بازی‌های استقلال را در ذهنش مربیگری کرده و بعد اقدام به خرید مهره‌های موردنظرش کرده است. بااین‌حال امیر قلعه‌نویی سابقه زیادی در مهره‌سوزی دارد. به عنوان مثال قلعه‌نویی فصل گذشته اقدام به خرید مهره‌هایی مثل احمد جمشیدیان، میلاد سلیمان فلاح، مهدی نظری، میلاد نوری و علیرضا نیکبخت‌واحدی کرد که هیچ‌یک از این مهره‌ها نه‌تنها کمکی به استقلال نکردند بلکه سرنوشت نامعلومی در فصل جاری پیدا کردند و خیلی از این مهره‌ها در تیم مطرحی بازی نمی‌کنند. بااین‌حال مظلومی در نقل‌وانتقالات اقدام به خرید روزبه چشمی، امین حاج‌محمدی، یعقوب کریمی، جابر انصاری، میثم مجیدی و پروپچیچ کرده که همه آن‌ها به عنوان مهره‌های فیکس مظلومی به میدان می‌روند.
ژنرال ستاره‌باز اما ناسازگار امیر قلعه‌نویی علاقه‌ زیادی به جمع‌کردن کلکسیونی از ستاره‌ها در تیمش دارد. حضور چهره‌هایی مثل مجتبی جباری، فرهاد مجیدی، مهدی رحمتی، آندرانیک تیموریان، خسرو حیدری، پژمان منتظری و دیگران در استقلال، سپاهان و حتی تراکتورسازی قلعه‌نویی دلیلی بر این مدعاست. بااین‌حال تجربه نشان داده که تبحر ژنرال تنها در جذب ستاره‌هاست و نقطعه‌ضعف اصلی او عدم‌سازگاری با آنهاست و همین باعث شده تا قلعه‌نویی به طور میانگین دو ستاره در هر فصل را از دست بدهد. بااین‌حال پرویز مظلومی تمرکزی روی جذب ستاره‌ها ندارد و مدل رفتار برای راضی‌نگه‌داشتن آن‌ها را هم به خوبی بلد است. شاید به‌همین علت است که مهدی رحمتی حالا نقش روانی موثری را در تیم مظلومی ایفا می‌کند.
پرویز خنثی و بدون دشمن پرویز مظلومی با وجود چهار برد پیاپی دربی هرچند به سوبله‌چوبله استقلالی‌ها معروف شد اما هنوز هم نمی‌توان او را مربی محبوبی روی سکوها نامید. بااین‌حال با قاطعیت می‌توان ادعا کرد پرویز مظلومی اگر محبوب نباشد منفور هم نیست. درواقع می‌توان مظلومی را مربی بدون دشمنی نامید؛ کسی که برخلاف قلعه‌نویی محبوبیت بیشتری روی سکوها دارد و به همان نسبت هم دشمن و مخالفانی بین هواداران، ستاره‌ها، منتقدان و حتی رسانه‌ها دارد.
مظلومی فانتزی، امیر فیزیکی قلعه‌نویی و مظلومی طرفدار سبک‌های فوتبالی متفاوتی هم نسبت به یکدیگر هستند. مظلومی بیشتر سبک بازی روی زمین را می‌پسندد و شاید به همین دلیل هم باشد که بازیکنان فانتزی در تیم‌های او فرصت بیشتری برای بازی‌کردن پیدا می‌کنند؛ بازیکنانی مثل بهنام برزای، محسن کریمی، علیرضا رمضانی و البته جابر انصاری بازیکنانی هستند که با وجود مظلومی در استقلال می‌توانند فرصت زیادی برای به میدان رفتن پیدا کنند. اما برعکس قلعه‌نویی بیشتر بازیکنانی را می‌پسندد که خاصیت‌های فیزیکی داشته باشند. قلعه‌نویی در سه سال حضورش در استقلال بیشتر از بازیکنانی در خط هافبک و مهاجمان خود استفاده کرد که خاصیت فیزیکی و البته تخریبی داشته‌اند. قلعه‌نویی خیلی به بازیکنان فانتزی و تکنیکی اعتقادی ندارد و شاید به همین دلیل باشد که در ابتدای ورودش به استقلال در لیگ دوازدهم عذر بازیکنانی مثل میداوودی و شریفات را خواست.
نوع رسیدن به گل تیم‌های امیرقلعه‌نویی استفاده از ضربات آزاد را به بهترین شکل انجام می‌دهند. شگرد قلعه‌نویی استفاده از موج سوم حمله است و طبیعی است که اگر تیمی جلوی تیم‌های این مربی کوچک‌ترین اشتباهی در دفع ضربات آزاد بکند، به بدترین شکل مجازات می‌شود. اما مظلومی فوتبال برزیلی و روی زمین را دوست دارد و ترجیح می‌دهد تیم‌هایش بیشتر در جریان بازی گل بزنند. در لیگ دهم و یازدهم که مظلومی در استقلال سرمربیگری می‌کرد، شریفات، میداوودی و فرهاد مجیدی پادشاه‌های تیمش در خط حمله بودند اما قلعه‌نویی در سه‌سال حضورش در استقلال بیشتر ترجیح داد از بازیکنانی که مثل فرزاد حاتمی، محمدقاضی و سجاد شهباززاده که بیشتر خاصیت فیزیکی داشتند استفاده کند.
قلعه‌نویی اشباع‌شده از قهرمانی، مظلومی در عطش قهرمانی عده‌ای از کارشناسان معتقدند اشباع امیر قلعه‌نویی نسبت به قهرمانی باعث شد تا او طی دو فصل گذشته عطش سابق برای رسیدن به موفقیت با استقلال را نداشته باشد. سه قهرمانی لیگ‌برتر و دو قهرمانی جام‌حذفی با استقلال و دو قهرمانی با سپاهان عناوینی است که در ویترین افتخارات قلعه‌نویی ثبت شده و شاید انگیزه سابق برای اثبات توانایی‌ها را به قلعه‌نویی نمی‌دهد. بااین‌حال در مقابل امیر قلعه‌نویی کسی قرار گرفته که به جز پیروزی در چهار دربی هنوز موفق به کسب افتخار بزرگی همراه با استقلال نشده و همین شاید دلیلی برای روند روبه‌جلوی استقلال در این فصل باشد.

منبع:روزنامه بهار

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-09-26 12:44:16
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر