فهرست
گزارش روز: وقتی داوران خارجی «ناجی» شدند
گزارش روز: وقتی داوران خارجی «ناجی» شدند

گزارش روز: وقتی داوران خارجی «ناجی» شدند

آی اسپورت- کمپینِ «نجات فوتبال با داور خارجی» حالا بیشتر از همیشه در فضای رسانه ای پیرامون لیگ برتر ایران به چشم می آید. بعد از قضاوت عجیب و پرحرق و حدیث مسابقه استقلال و راه آهن، حالا درخواست حضور داوران فرنگی برای بازی های لیگ تقویت شده است اما مقامات بالادستی دپارتمان داوری احتمال استفاده از داورات غیرایرانی در لیگ برتر را به طور کامل رد می کنند. به نظر می رسد مسائل مالی، سدِ راه این اتفاق شده باشد اما شاید ورود داوران سرشناس خارجی، در اسپانسرینگ داوری در ایران نیز تحولی ایجاد کند و بازگشت هزینه ها ممکن شود. جدا از مسائل مالی، منطق استفاده از این داورها دارای اشکال به نظر نمی رسد.
شش سال قبل، وقتی داوری ایران چهره های سرشناس زیادی داشت و هنوز به وضع اسفبار امروز نرسیده بود، چینی ها درخواست حضور محسن ترکی در 5 هفته پایانی لیگ این کشور را مطرح کردند. ترکی در کنار روشن ایرماتوف، سو بخدین، نیشی مورا، خلیل الغمدی، پیتر گرین، عبدالبشیر و محمد عبدو به چپن رفتند و در هفته های فوق حساس این لیگ سوت زدند تا شائبه ارتباط باشگاه ها و داورها کمرنگ شود.
استفاده از داوران خارجی به شکل گسترده، در فوتبال اروپا نیز سابقه داشته است. برای مثال می توان به ماجرای جنحالی بازی سلتیک و داندی یونایتد در هفدهم اکتبر 2010 اشاره کرد. جایی که ضربه پنالتی عجیب به سودِ سلتیک، جو ویژه ای را در این کشور علیه داورها رقم زد و بعد از تکرار این ماجرا در چند نوبت، داوران اسکاتلندی که حمایتی را از سویِ مدیران فدراسیون حس نمی کردند، از فوتبال کنار رفتند و تصمیم گرفتند قضاوت نکنند. در همین مقطع، فدراسیون فوتبال اسکاتلند که از عملکرد داورهایش راضی نبود، به جای بازگرداندن آن ها، از کشورهایی مثل پرتغال، مالت، لوگزامبورگ و ... داور وارد کرد. داورانی مثل آلان همر، لوئیس راموس، مارکو بورگ و کریستین لوتیه، چهره های سرشناسی بودند که چند هفته در فوتبال اسکاتلند قضاوت کردند تا جنجال در داوری این کشور کاملا فروکش کند. آن ها البته بعد از این مدت کوتاه تصمیم گرفتند دیگر در این کشور باقی نمانند و با ترک اسکاتلند، فضا را برای بازگشت داوران خود این کشور فراهم آورند. فوتبال اسکاتلند برای اولین بار از سال 1905، در سال 2010 از داوران خارجی استفاده کرد و نتیجه خوبی نیز از این تصمیم گرفت. آن ها با این اتفاق، درست به نتیجه ای رسیدند که فوتبال ایران این روزها به دنیا آن است. بازگشتِ آرامش به داوری.  شاید حتی چند هفته قضاوت چهره های خارجی در لیگ برتر کافی باشد که شائبه های مربوط به داوری از بین بروند و دوباره نوبت به داوران ایرانی برسد که این بار با آرامش و انگیزه بیشتری، بازی های لیگ را سوت بزنند. با این وجود بعید به نظر میرسد مدیران ارشد فوتبال ایران این پیشنهاد را جدی بگیرند. مثل همه مسائل مهم دیگر روزِ فوتبال! 


کدخبر:9405
  ۱  
آی اسپورت
2015-09-27 18:35:49
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴، ۲۰:۳۸
شرایط مالی اش به هیچ وجه فراهم نیست غیر از اینکه اسپانسر بیاد که اون هم خیلی بعیده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر