فهرست
بررسی تیم به تیم؛ تعطیلی لیگ به نفع کیست؟
بررسی تیم به تیم؛ تعطیلی لیگ به نفع کیست؟

بررسی تیم به تیم؛ تعطیلی لیگ به نفع کیست؟

آی اسپورت- لیگ برتر ایران برای دومین بار طی این فصل دچار وقفه و تعطیلی کوتاه‌مدت شد. این وقفه‌های دو سه هفته‌ای البته کارکرد متفاوتی برای تیم‌ها دارند. بعضی‌ها از فرم مسابقه خارج می‌شوند و افت می‌کنند، برخی دیگر خودشان را می‌سازند و بهتر از قبل برمی‌گردند. بررسی تک به تک تیم‌ها نشان می‌دهد سایپا و صبا بیشتر از همه تعطیلات را دوست دارند و پرسپولیس و سپاهان هیچ خیری از این وقفه‌ها ندیده‌اند.
 

استقلال تهران؛ همان همیشگی
اوضاع آبی‌ها چندان تفاوتی نکرده است. آنها قبل از تعطیلات خوب می‌بردند و فقط در یک بازی مقابل ذوب‌آهن سکته داشتند. بعد از تعطیلات هم همین روند ادامه پیدا کرد. یعنی دو برد متوالی و یک سکته خفیف در بازی با راه‌آهن. صدرنشین همچنان صدرنشین است.

 


سپاهان اصفهان؛ تعطیلات یا حاج‌صفی؟
تعطیلات اصلا برای زردها «آمد» نداشته است. تیمی که تا قبل از تعطیلات 13 امتیاز از 15 امتیاز ممکن را گرفته بود و در صدر قرار داشت بعد از تعطیلات از دو بازی فقط یک امتیاز گرفته و صدر جدول را هم از دست داده است. البته معلوم نیست در افت سپاهان، تعطیلات بیشتر تاثیر داشته یا احسان حاج‌صفی.
 

استقلال خوزستان؛ بدون تغییر
شاگردان ویسی تغییری نکرده‌اند. همان‌طور شکست‌ناپذیر، با خط دفاعی محکم و امتیازاتی که هفته به هفته جمع‌آوری می‌شوند. استقلال خوزستان اگر در دقیقه96 بازی با صبا غافلگیر نمی‌شد الان مثل سایپا 6امتیاز کامل از دو بازی بعد از تعطیلاتش داشت.
 

سایپا تهران؛ موفق‌ترین تیم بعد از تعطیلات
سایپا تنها تیمی است که از دو بازی اخیر دو پیروزی کسب کرده است. در واقع نارنجی‌ها موفق‌ترین تیم لیگ بعد از تعطیلات بوده‌اند. هر چند اتفاقات دو بازی به شکلی بود که احتمالا باید سهم داوران را در این موفقیت بیشتر از تمرینات آماده‌سازی تیم دانست! در هر صورت تعطیلات به سایپایی‌ها ساخته و تیمی که از دو بازی آخرش قبل از تعطیلات به دو باخت رسیده بود از دو بازی بعد از تعطیلات به دو برد رسید.
 
ذوب‌آهن اصفهان؛ هنوز نرسیده‌اند
یک برد 3-0 در زمین فولاد و یک تساوی بدون گل در زمین خودی. انگار در آن پیروزی پرگل، ضعف فولاد موثرتر بوده تا قدرت ذوب‌آهن! شاگردان یحیی بعد از تعطیلی تغییر چندانی نکردند و هنوز هم به فرم خیره‌کننده در نیم‌فصل دوم فصل قبلی نرسیده‌اند.
 

ملوان انزلی؛ شوک یک هفته‌ای
تیمیکه با یک باخت خانگی مقابل گسترش به تعطیلات رفته بود با یک برد خارج از خانه مقابل راه‌آهن برگشت. اما تاثیر مثبت تعطیلات خیلی زود از ذهن ملوان خارج شد. چون شکست در جام حذفی و تساوی خانگی مقابل پدیده از راه رسیدند. تیم استیلی همچنان با فراز و نشیب ادامه می‌دهد و صلابت لازم برای باقی ماندن در رتبه ششم را ندارد.
 

گسترش فولاد تبریز؛ همان میهمان موفق
بعد از دو پیروزی متوالی خیلی خوب و سرحال روانه تعطیلات شدند اما به محض بازگشت در خانه خودشان به استقلال باختند. باخت مقابل آبی‌های تهران هفته بعد با پیروزی در زمین آبی‌های اهواز جبران شد. ضمن اینکه با شکست خانگی مقابل ذوب‌آهن از جام حذفی هم کنار رفتند. گسترش فولاد باید تقاضا کند تمام بازی‌هایش در زمین حریفان برگزار شود!
 صبای قم؛ قهرمان تعطیلات!
انصافا هیچ تیمی به اندازه صبا در تعطیلات متحول نشد. علی دایی در تعطیلات تیمش را برداشت و به سرعین رفت تا هم خودش یک دل سیر اسب‌سواری کند و هم شاگردانش آن‌قدر آمادگی  بدنی پیدا کنند که در بازگشت به لیگ 4امتیاز از دو تیم صدر جدولی بگیرند. رقم زدن اولین باخت سپاهان و امتیاز گرفتن در زمین استقلال خوزستان کار هر کسی نیست. علی دایی می‌خواهد و سه هفته تعطیلی و یک اسب کهن!
 

پدیده مشهد؛ آرامش در حضور دیگران
پدیده آن‌قدر بی‌سروصدا به زندگی مشغول است که نه از قبلِ تعطیلاتش کسی سر در آورده نه از بعدش! آنها با باخت یک-صفر به تعطیلات رفتند و با برد یک-صفر برگشتند. اما اینها دلیل نمی‌شود که از تاثیر مثبت تعطیلات حرف بزنیم. چهار هفته است که نتایج پدیده یا یک-صفر می‌شود یا صفر-صفر. یعنی به اندازه‌ی یک فوت و یک سوت با هم فرق دارند.
 

تراکتورسازی تبریز؛ عیبی وار
تیم تونی هم همان است که بود. نسبتا موفق در خط دفاع و کاملا عاجز در خط حمله. تعطیلات قبلی که روی تراکتور اثر نداشت، باید تعطیلات بعدی را رصد کرد.
 
پرسپولیس تهران؛ امان از تعطیلات
تعطیلات به مزاج این تیم نمی‌سازد. برانکو تازه اولین بردش را دشت کرده بود که لیگ دچار وقفه شد. وقفه که تمام شد قرمزها با شکست مقابل سایپا دوباره از سر سطر شروع کردند. حالا لیگ دوباره تعطیل شده و پرسپولیس دوباره با برد به تعطیلات رفته. در بازگشت آنها باید روبه‌روی صبای قم بایستند؛ تیمی که بر خلاف پرسپولیس، تعطیلات خیلی خوب به مزاجش می‌سازد!
 

راه‌آهن تهران؛ در محاصره استقلال‌ها
تیم متوسط فرهاد کاظمی وقتی از تعطیلات برگشت استقلال خوزستان را از جام حذفی بیرون کرد که نتیجه درخشانی برای راه‌آهن محسوب می‌شد. اما بلافاصله کاظمی اخراج و راه‌آهن دگرگون شد. آنها این بار با یک تساوی پرگل و پرحاشیه مقابل استقلال تهران به تعطیلی رفته‌اند و باز هم به محض پایان تعطیلات باید با یک استقلال دیگر از خوزستان بازی کنند!
 سیاه‌جامگان مشهد؛ درگیر با نیمکت
قبل از تعطیلات وسط باخت‌هایشان گاهی یک بازی را هم می‌بردند. بعد از تعطیلات این عادت را ترک کردند و کلا می‌بازند. تعطیلات بعدی احتمالا برای آنها تاثیر بیشتری خواهد داشت. چون بوی تغییرات روی نیمکت و آمدن یک مربی اسمی در مشهد پیچیده است.
 

استقلال اهواز؛ تعطیل رسمی
اصلا لیگ هم که تعطیل نباشد استقلال اهواز تعطیل است! باشگاهی که نه چک لیگ برتری شدنش را پاس کرده و نه پول بازیکنانش را داده اصلا معلوم نیست برای چه به لیگ برتر آمده است. نیمی از بازیکنان این تیم در تعطیلات تیم را ترک کردند، آن نیم دیگر بقیه هم لابد در تعطیلات بعدی تیم را ترک می‌کنند.
 


نفت تهران؛ شاید وقتی دیگر
نتایج نفت بعد از تعطیلات تغییری نکرده و همچنان روی مدار باخت و مساوی می‌چرخد. اما احتمالا روند تیم در هفته‌های آتی تغییر خواهد کرد. نفت دو بازی حساس در لیگ قهرمانان آسیا و حاشیه‌های بعد از آن را پشت سر گذاشته و حالا وقت بازگشت است.
 

فولاد خوزستان؛ خراب بود خراب‌تر شد
در آخرین پله از جدول لیگ، تیم فولاد همانی است که قبل از تعطیلات بود. تازه بعد از تعطیلات اشتباهات داوری هم به مشکلات فولاد اضافه شد تا این تیم کاملا در سیاهی غرق شود. امید اسکوچیچ به تعطیلات جدید است و خرید خارجی که قرار است خط حمله تیمش را متحول کند.
 

کد: 9411
     
آی اسپورت
2015-09-28 14:44:41
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر