فهرست
گزارش ویژه: خارجی‌های تازه‌وارد لیگ از کدام کشورها هستند؟
گزارش ویژه: خارجی‌های تازه‌وارد لیگ از کدام کشورها هستند؟

گزارش ویژه: خارجی‌های تازه‌وارد لیگ از کدام کشورها هستند؟

آی اسپورت- در فصل نقل و انتقالات تابستانی، حتی یک مربی خارجی جدید نیز به لیگ برتر اضافه نشد. شاید همین موضوع، موجبات کاهش خرید بازیکنان خارجی در لیگ برتر را فراهم آورد. توی این سال ها، کمتر دیده ایم که خریدهای خارجی به ویژه در بدو حضورشان در ایران، بازیکنان گره گشای باشگاه ها باشند. آن ها اگر لطف کنند و دیابتی از آب درنیایند، بعد از چند ماه بازی در لیگ برتر، مستقیما به فیفا خواهند رفت تا شکایت شان را رسمی کنند و به هزینه هنگفتی بابت حضور در لیگ برتر برسند. همچنان برزیلی ها، مورداستقبال قرار گرفته ترین بازیکنان خارجی فوتبال ایران به شمار می روند. ایران کمتر از دیگر لیگ های آسیایی به خرید بازیکنان آفریقایی فکر می کند و بیشتر از آن ها، تمرکزش را روی لیگ های درجه دوم و سوم اروپایی می گذارد تا شاید پدیده هایی را در این فضا کشف کند. مهره هایی که حتی بعد از شکوفا شدن در فوتبال ایران نیز ماندگار نمی شوند و برای پول بیشتر، لیگ های عربی را انتخاب می کنند.
 
 
برزیلی ها
مطابق انتظار، برزیل ملیت محبوب باشگاه های ایرانی برای خرید بازیکنانی خارجی است. این وضعیت در لیگ های معتبر اروپایی نیز برقرار است اما آن ها بهترین برزیلی های بازار را می خرند و باشگاه های ایرانی بعد از تماشای سی دی های چند دقیقه از هایلایت های لحظات خوب بازی برزیلی ها، درجه چندم ترین بازیکنان این کشور را به خدمت می گیرند. مهره هایی که حتی توی مسابقه های گل کوچک فوتبال محلی در برزیل هم تنها نقش تیر دروازه را بازی کرده اند و بعضا حتی پرنده فروش از آب درمده اند. در لیگ پانزدهم، درست نیمی از تیم ها بازیکن برزیلی در اختیار دارند. به جز کارلوس سانتوس و لیندرو پادوانی، سایر برزیلی های لیگ ایران تازه وارد هستند. در واقع در تابستان 7  بازیکن برزیلی به 6 باشگاه ایرانی اضافه شده اند. . ریوالدو در استقلال، فرناندو ریبیرو در استقلال خوزستان، فیلیپه ماچادو در صبا، جکسون در گسترش فولاد، رنان سیلوا در سیاه جامگان، کارلوس کاردوسو و آگوستو سزار در تراکتور، برزیلی های جدیدالورود به فوتبال ایران هستند. در بین این بازیکن ها، سزار از همه موفق تر بوده و ریوالدو خیلی زود از استقلال تهران جدا شده است!
 


گرانترین خرید؛ یک آفریقایی از اروپا
گرانترین خرید خارجی این فصل فوتبال ایران، در باشگاه تراکتورسازی رقم خورده است. آن ها که ستاره های سرباز لیگ را با قیمتی ناچیز تصاحب کرده اند، با خرید همزمان 4 مهره خارجی، فرنگی ترین تیم این فصل لیگ برتر ایران خواهند بود. پرهزینه ترین خرید برای تراکتورسازی، حمزه یونس بوده است. بازیکنی تونسی که با تجربه پاس گل فصل گذشته در آنفیلد با لباس تیم قدرتمند لودوگورتس، این فصل به نوک حمله قرمزهای تبریز اضافه شده است. حمزه در اولین هفته های تراکتوری بودن، به جز پاس های اشتباه و ناکامی در استفاده از موقعیت های گلزنی، تاثیری در ترکیب تیراختور نداشته و احتمالا به زودی به نیمکت این تیم منتقل خواهد شد.
 


آفریقایی دوم
استقلال خوزستان که در دو فصل گذشته تبدیل به محلی برای گردهمایی بازیکنان اهل مالی شده بود، در تابستان با دیاوارا و دیاکیته وداع کرد و دو خارجی دیگر خرید که یکی از آن ها باز هم آفریقایی بود. ادواردو فررای 31 ساله که بازیکن تیم ملی گینه بیسائو نیز هست، از این فصل در میانه خط دفاعی تیم ویسی توپ می زند. لیگ برتر ایران البته آفریقای سومی نیز دارد اما آلویس نانگ تازه وارد نیست و فصل قبل نیز در فوتبال ایران حضور داشته است.
 


کرواسی؛ دو بازیکن، دو مربی
یکی از دو خرید این فصل فوتبال ایران از کرواسی، یک بازیکن کاملا جنجالی از آب درآمده است. استقلال تهران بعد از مدتی دوباره پای یک بازیکن کروات را به ترکیبش باز کرده اما هنوز هم مشخص نیست که این بازیکن با توجه به زمان فسخ قرارداد با کوکه شی و امضای قرارداد با استقلال، قانونی به استقلال اضافه شده باشد و هر لحظه ممکن است استقلالی ها مهاجم شان را از دست بدهند. مهاجمی که در جام حذفی دو بار برای این تیم گلزنی کرده است. همانند رقیب سنتی، پرسپولیس هم در تابستان یک مهره اهل کرواسی را خریداری کرده است. برانکو با رد کردن سیدجلال حسینی، بازیکن هموطنش لوکا ماریچ را برای خط دفاعی قرمزهای تهران درنظر گرفته است. بازیکنی که بعد از چند هفته اول لیگ، حالا مصدوم شده و مدتی دور از میادین بوده است. پروپییچ و ماریچ تنها مردان کروات لیگ پانزدهم نیستند و دو سرمربی از این کشور نیز در لیگ برتر حضور دارند که البته تازه وارد نیستند. برانکو و اسکوچیچ در پرسپولیس و فولاد لیگ را چندان ایده آل شروع نکرده اند و ممکن است به زودی وادار به وداع با نیمکت تیم های شان بشوند.
 
 


مولداوی، بازگشتِ آقای محبوب
اولین بازی پاشنکو بعد از حضور دوباره او در لیگ برتر ایران، برای این بازیکن خوش یمن نبود. او که در ابتدای لیگ برتر ذخیره شده بود، در باران شدید انزلی در جدال با گسترش فولاد از ابتدا در زمین قرار گرفت و در همان دقیقه اول بازی گل خورد تا ملوان به هیچ امتیازی از این مسابقه نرسد. این گلر اهل مولداوی دو فصل قبل هم در انزلی توپ می زد اما در میانه راه با توجیه مشکلات خانوادگی این تیم را ترک کرده بود. او در انزلی محبوبیت بسیار زیادی دارد.
 


 فنلاند؛ سورپرایز
تنها چند روز قبل از آغاز فصل جدید لیگ برتر، حضور راه آهن در این لیگ قطعی شد و فرهاد کاظمی در وقت کوتاهی که تا آماده شدن برای لیگ داشت جدا از خریدهای داخلی، یک بازیکن خارجی را نیز به تیمش اضافه کرد. سباستین استراندوال، تابستان را با حضور در جلسه های تمرینی پدیده مشهد آغاز کرد اما بر سر مسائل مالی با این باشگاه به توافق نرسید و مورد توجه راه آهن قرار گرفت. این هافبک بازی ساز 28 ساله، یک بار برای تیم ملی فنلاند بازی کرده و تاکید دارد که از راه آهن مستقیم به تیم ملی کشورش برمی گردد!
 


هندوراس؛ جری بدون تام
در اولین روزهای باز شدن پنجره نقل و انتقالات، به نظر می رسید پرسپولیس نیاز مبرمی به خرید یک مهاجم مرکزی دارد. آن ها روزهای زیادی را صرف جستجو برای مهاجم خارجی کردند و در نهایت با جری بنگستون به توافق دست پیدا کردند و مهاجم شمره 9 تیم ملی هندوراس را به خدمت گرفتند. جری یک سال قبل در جام جهانی عضو ثابت تیم ملی کشورش بود و همچنان نیز برای هندوراس بازی می کند. او در پنج هفته اول لیگ، هیچ فرصتی برای بازی در ترکیب سرخ پوشان به دست نیاورد و عموما در لیست های 18 نفره تیم قرار نگرفت اما کمی بعد گل سه امتیازی مهمی برای تیمش در نبرد با تراکتورسازی به ثمر رساند. راه حل بوسنیایی
خروج ناگهانی محمدرضا اخباری از سایپا برای حضور در تراکتورسازی، راهکاری به جز خرید یک گلر خارجی پیش روی مجید جلالی نگذاشت. آقامعلم رایکو دویکوویچ بوسنیایی را برای خط دروازه به خدمت گرفت. او در سه هفته اول ذخیره حامد فلاح زاده بود و بعد از آن گلر ثابت نارنجی پوش ها شد. سایپا در هر دو مسبابقه با حضور رایکو شکست خورد تا شاید جلالی در بازی دادن به او تجدیدنظر کند.
 


فیلیپین، آقای پاس گل
ایان رمزی، بهترین خرید تراکتورسازی تا پایان هفته پنجم لیگ برتر بوده است. او که هم نام یکی از فلاسفه معروف دنیاست، با پای چپ در تیم تونی خوش درخشیده و یکی از بازیکنان بدون تغییر این تیم به شمار می رود. ایان، پاس گل دهنده خوب لیگ برتر نیز هست و با سانترهای دیدنی اش، فرصت های گلزنی خوبی برای هم تیمی ها ایجاد می کند. او که توانایی بازی برای تیم ملی کشورهای اسکاتلند و استرالیا را داشته، برای کشور مادری اش فیلیپین بازی می کند و اولین بازی ملی را دو ماه قبل از پیوست به تراکتورسازی انجام داده است.
 

 
پرتغال؛ مردی زیر تیغ
علیرغم نتیجه دادن الگوی استفاده از سرمربی خارجی در تیم ملی، بیشتر باشگاه های فوتبال ایران همچنان ترجیح می دهند هزینه های مربی غیرایرانی را پرداخت نکنند و کار را با چهره های داخلی پیش ببرند. در این فصل لیگ برتر، سه سرمربی خارجی حضور دارند که هر سه آن ها در فصل گذشته نیز روی نیمکت تیم های ایرانی بوده اند تا لیگ برتر در تابستان هیچ مربی خارجی تازه واردی نداشته باشد. در کنار دو مرد کروات، تونی تنها سرمربی اروپایی لیگ برتر است. مردی که از پرتغال به تبریز رفته و در این شهر به چهره موردعلاقه هواداران تراکتور تبدیل شده است. او البته این هفته ها فشار بسیار زیادی را متحمل شده و همانند دو مربی خارجی دیگر لیگ، آینده شفافی در لیگ برتر پیش روی خود نمی بیند. کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-10-05 14:57:27
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر