فهرست
از غیبت عجیب بوفون تا انتخاب گرت بیل در ضعیف‌ترین فصل فوتبالی: توپ طلای پرحاشیه 2015
از غیبت عجیب بوفون تا انتخاب گرت بیل در ضعیف‌ترین فصل فوتبالی: توپ طلای پرحاشیه 2015

از غیبت عجیب بوفون تا انتخاب گرت بیل در ضعیف‌ترین فصل فوتبالی: توپ طلای پرحاشیه 2015

دیدن فهرست اولیه نامزدهای بهترین بازیکن سال جهان به‌حدی مضحک بود که اعتبار این مراسم را ‌بار دیگر زیر سوال برد. بسیاری از بازیکنان تنها به صرف داشتن نامی بزرگ در فهرست قرار گرفته‌اند و به‌هیچ عنوان نگاهی به عملکرد انتقادآمیز آن‌ها در سال گذشته نشده است. تعدادی دیگر نیز صرفا برای پرشدن فهرست و قراردادن نماینده از برخی کشورها در فهرست دیده می‌شوند. 

 تاریخچه جایزه توپ طلا جایزه  Ballon d'Or(توپ طلا) از سال1956 به‌همت گابریل هانو، رئیس مجله معتبر فرانس فوتبال، پایه‌گذاری شد و قرار بر این شد که با رأی‌گیری از خبرنگاران، بهترین بازیکن سال اروپا از میان بازیکنان اروپایی انتخاب شود. تا اینکه در سال1995 بازیکنان خارج از قاره اروپا نیز شانس برنده‌شدن این جایزه معتبر را پیدا کردند. این جایزه تا سال2009 از ارزش زیادی برخوردار بود، زیرا خبرنگاران معتبر با توجه به پیگیری مداوم مسابقات اروپایی و دور از هرگونه تعصب اقدام به انتخاب بهترین‌ها می‌کردند و اغلب اوقات بهترین بازیکن سال با شایستگی انتخاب می‌شد و کمتر دیده می‌شد که بازیکنی بدون شایستگی و صرفا به‌خاطر حضور در تیمی خاص به‌عنوان بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شود.  بااین‌حال انتخاب زین‌الدین زیدان و رونالدینیو در سال‌های 2003 و 2004 صرفا به‌دلیل حضور در دو تیم رئال‌مادرید و بارسلونا، درحالی‌که پاول ندود و آندری شوچنکو سالی فوق‌العاده را سپری کرده بودند، ازجمله انتخاب‌های پرحرف‌وحدیث سال‌های قبل بود. 

 جوایزی برای رونالدو و مسی از سال2010 و با ادغام دو جایزه توپ طلا و گالا، اعتبار این مراسم به‌کلی زیر سوال رفت و صرفا به جایزه‌ای برای تحسین ارزش‌های دو فوق ستاره دنیای فوتبال یعنی لیونل مسی و کریستیانو رونالدو تبدیل شد و فارغ از ارزش‌های دیگر بازیکنان، تنها به جایزه‌ای میان این دو بازیکن خلاصه شد، تا دنیای فوتبال را تنها در دو تیم بارسلونا و رئال‌مادرید و تنها در میان لیونل مسی و کریستیانو رونالدو خلاصه کنند و هر بازیکنی که گل بیشتری به ثمر رساند، او را بهترین بازیکن دنیای فوتبال معرفی کنند. به‌هیچ‌وجه قصد کم‌کردن ارزش‌های دو بازیکنی را که بی‌گمان در میان بهترین بازیکنان تاریخ قرار دارند، نداریم بلکه با اختصاصی‌کردن این جایزه تنها به دو بازیکن، ارزش جوایز دریافتی توسط آن‌ها نیز زیر سوال می‌رود، به‌طوری‌که لیونل مسی که در سال2010 از لحاظ تیمی و حتی فردی در سطح بازیکنانی که همچون وسلی اشنایدر، ژاوی و آندرس اینیستا نبود و صرفا گلزنی قهارتر بود و کریس رونالدو که در سال2013 نصف تاثیرگذاری فرانک ریبری در بایرن‌مونیخ را نداشت و صرفا به‌دلیل گل‌های متعددش، نامش بیشتر به چشم آمد، به‌عنوان بهترین بازیکن سال جهان انتخاب شدند. 

عواملی که باید در انتخاب یک بازیکن دخیل باشد:  زمانی‌که عنوان بهترین بازیکن مطرح می‌شود، یک بازیکن باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که حضور او در فهرست منجر به تعجب همگان نشود. حضور در بالاترین سطح فوتبالی، حضور مداوم در ترکیب تیم، مقایسه عملکرد با بازیکنان هم‌پست و هم‌تیمی، تاثیرگذاری در روند بازی تیم، نتایج و همچنین در کسب جام، ازجمله دلایلی است که می‌توانئ یک بازیکن را در فهرست بهترین‌ها قرار دهد. 

 ستاره‌های غایب: 
جان لوییجی بوفون؛ دروازه‌بان بزرگ فوتبال ایتالیا که فصلی فوق‌العاده سپری کرد و بی‌شک یکی از بهترین سال‌های دوران فوتبالش بود و از عوامل اصلی کسب دوگانه یوونتوس در ایتالیا و راهیابی به فینال لیگ قهرمانان اروپا بود و حتی عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرد و در میان 10بازیکن برتر این مسابقات قرار گرفت، بدون هیچ‌دلیل موجهی در فهرست اولیه حضور ندارد. به‌جز بوفون چهر‌ه‌هایی مثل دنی آلوز، سرخیو بوسکتس، لئوناردو بونوچی، برانیسلاو ایوانوویچ، مارکو وراتی، کلودیو مارکیزیو، لوکا تونی، هاکان چالهان اوعلو، خوان ماتا، مائورو ایکاردی، مسوت اوزیل، ریکاردو رودریگز، مارسلو، جوردی آلبا، بلیز ماتویدی، کریستین اریکسن و نمانیا ماتیچ ازجمله دیگر بازیکنانی بودند که می‌توانستند در فهرست اولیه حضور داشته باشند. 

 انتخاب‌هایی انتقادآمیز: 
لوکا مودریچ؛ در بزرگی لوکا مودریچ هیچ شکی وجود ندارد، اما زمانی‌که متوجه شویم لوکا مودریچ بیشتر بازی‌های رئال‌مادرید در فصل گذشته را به‌دلیل مصدومیت از دست داد و از 21 بازی رئال‌مادرید در لالیگا تنها شش‌‌بار به میدان رفت، این نظر در ذهن خطور می‌کند که تنها نام بزرگ او دلیل حضورش در این فهرست است.
گرت بیل؛ شاید می‌توان گفت گرت بیل ضعیف‌ترین فصل فوتبالی خود را سپری کرد و به‌حدی ضعیف‌تر از نامش ظاهر شد که صدای اعتراض هواداران رئال‌مادرید بارها به گوش رسید. گرت بیل اسم بزرگی داشت و شاید برای برابری تعداد اسامی بارسلونا و رئال‌مادرید در فهرست از اسم او استفاده شد. 
آرین روبن؛ آرین روبن در نیم‌فصل اول فصل گذشته عملکردی فوق‌العاده داشت، اما در بیشتر بازی‌های بایرن‌مونیخ در نیم‌فصل دوم فصل گذشته (سال2015) و فصل جاری به‌دلیل مصدومیت قادر به همراهی بایرن‌مونیخ نبود، اما بدون توجه به عملکرد روبن و تنها به‌صرف داشتن نامی بزرگ نام او در فهرست قرار گرفت.  
ویلفرد بونی؛ مهاجم گران‌قیمتی که پس از حضور در منچستر سیتی در 15بازی لیگ تنها 4‌بار گلزنی کرد، صرفا به‌دلیل قهرمانی همراه با ساحل عاج در جام ملت‌های آفریقا در فهرست قرار گرفت.
 وین رونی؛ نام بزرگ وین رونی مانع از این نیست که نتوان بر بازی وی در سالی که گذشت انتقاد وارد کرد. وین رونی در سال2015 تنها 5گل در لیگ به ثمر رسانده است و فاصله زیادی با مهاجم آماده چند فصل گذشته شیاطین سرخ داشته است.
 دیوید اسپینا: دروازه‌بان کلمبیایی آرسنال ازجمله انتخاب‌های عجیب دیگر فهرست بود. او که به‌دلیل عملکرد ضعیفش از عوامل اصلی حذف آرسنال از لیگ قهرمانان اروپا در فصل گذشته بوده و در فصل جاری نیز در دو بازی لیگ قهرمانان ضعیف ظاهر شده است در این فهرست قرار گرفته است. 

سنا حیدریان
  ۲  
آی اسپورت
2015-10-06 14:47:15
نظر دهید

۲ نظر
-
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴، ۰۹:۳۱
گرت بیل تو بازی های ملی فوق العاده بود و یه تنه داره ولز رو به یورو میاره
-
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴، ۰۹:۳۱
گرت بیل تو بازی های ملی فوق العاده بود و یه تنه داره ولز رو به یورو میاره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر