فهرست
گزارش ویژه: سیاسی‌کاری اعراب علیه داور ایرانی
گزارش ویژه: سیاسی‌کاری اعراب علیه داور ایرانی

گزارش ویژه: سیاسی‌کاری اعراب علیه داور ایرانی

داور بحرینی به جای فغانی بعد از جوسازی چند روز اخیر رسانه‌های عربستانی علیه داور ایرانی، درنهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا که با ریاست یک بحرینی به کار خود ادامه می‌دهد، تصمیم گرفت انتخابش را تغییر داده و فغانی را از قضاوت در دیدار برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا محروم و نواف‌شکرالله داور بحرینی را جانشین وی کند. نکته جالب انتخاب داور بحرینی است که همواره کشورش چه در فوتبال و چه در سیاست رابطه نزدیکی با عربستانی‌ها داشته است.
وقتی کرسی هم به دردمان نمی‌خورد بعد از انتخاب علی کفاشیان به‌عنوان نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا همه از این موضوع خوشحال بودند که دیگر می‌توانیم مانع نفوذ کشورهای عربی در فوتبال آسیا شویم اما این اولین نمونه‌ای بود که دیدیم کشورهای همسایه به راحتی در انتخاب‌ها تأثیرگذار هستند و انگار کفاشیان هم خیلی دوست ندارد با آنها وارد چالش شود. صرفا یک مصاحبه در روزهای اخیر از آقای نایب‌رئیس شاهد بودیم که اعلام کرده بود عرب‌‌های سعودی نمی‌توانند فغانی را تغییر دهند اما دیدیم که آنها خیلی راحت‌ سیاست خود را در فوتبال اعمال کرده و به دلیل تنش‌های سیاسی اخیر میان ٢ کشور داور ایرانی را برای بازی تیم باشگاهی خود قبول نکردند. حال این‌که نقش کرسی بین‌المللی برای فوتبال ایران چیست را باید کفاشیان جواب بدهد.
واکنش عجیب فغانی علیرضا فغانی اخیرا در فوتبال ایران هم دچار حمله‌های شدید قرار گرفته است. او البته از اتفاق پیش آمده راضی به نظر می‌رسد: «من همواره تابع تصمیمات کمیته داوران AFC‌ بوده‌ام. البته با توجه به حوادث منا و شرایط حاکم، این‌که بازی را من قضاوت نکنم، به صلاح داوری ایران است.» بعد از این مساله، کنفدراسیون فوتبال آسیا سریعا قضاوت یک بازی دیگر را در مقدماتی جام‌جهانی به فغانی داد تا او امروز برای داوری کره‌جنوبی و کویت، ایران را ترک کند.
مرادی: این تصمیم کاملا سیاسی است جلال مرادی، کارشناس داوری کشورمان درباره سلب فغانی از قضاوت دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا به «شهروند» می‌گوید:  «در تمام سال‌هایی که من داوری کردم، هیچ‌وقت یادم نمی‌آید داور یک بازی از سوی AFC تغییر کرده باشد. با این حال انتظار می‌رفت تنش‌های میان ایران و عربستان و اعتراض سعودی‌ها باعث تغییراتی شود. با این وجود کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از انتخاب داور باید تمام تبعات آن را هم در نظر بگیرد و وقتی فغانی را انتخاب کرده بود، باید پای آن می‌ایستاد. متاسفانه این تصمیم روی جو فوتبال ایران نیز اثر منفی می‌گذارد.» او صحبت‌هایش را اینگونه ادامه می‌دهد: «کفاشیان در AFC دارای سمت است و باید شدیدا به این موضوع اعتراض کند. قطعا حادثه منا در این اتفاق تأثیر داشته اما از آن‌جایی که سیاست نباید در فوتبال نقش داشته باشد، این خلاف قانون است.»
احمدی: کفاشیان پاسخگو باشد عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی وزیر ورزش نیز با انتقاد از تصمیم AFC به «شهروند» می‌گوید: «سکاندار فوتبال آسیا یک عرب‌زبان است و به واسطه بحرینی بودنش رابطه خوبی هم با عربستان دارد. عربستان و بحرین همیشه رابطه صمیمانه‌ای با یکدیگر داشتند و عرب‌ها با دلایلی که برای خود تراشیدند، در کارشان موفق بودند. چنین اتفاقی اصلا مرسوم نیست اما با نفوذ و سوءاستفاده کشوری عربی رقم خورد. وزارت ورزش فعلا قصد ورود به این مسأله را ندارد چون خود فدراسیون باید آن را پیگیری کرده و پاسخگو باشد. البته کفاشیان نیزدر AFC دارای سمت شده و از او بیشتر انتظار می‌رود.»
بیکار ننشینیم بارها حق فوتبال ایران در بخش بین‌المللی و در عرصه‌های مختلف خورده شده اما یک‌بار هم نتوانستیم اتفاقی را به سود خود رقم بزنیم. از ماجرای دوپینگ عبدالزهرا گرفته که بعد از ٢ روز معطلی تیم‌ملی در استرالیا، شاگردان کی‌روش را دست خالی به ایران بازگرداند تا همین اتفاق عجیب درباره علیرضا فغانی که عنوان بهترین داور آسیا را به یدک می‌کشد. انتظار می‌رود کفاشیان که کرسی مهمی را در AFC به‌دست آورده، حداقل در این موارد تا حدودی مقابل نفوذ نمایندگان کشورهای عربی را گرفته و اجازه ضایع شدن حق فوتبال ایران را ندهد.

شهروند
  ۱  
آی اسپورت
2015-10-06 15:06:15
نظر دهید

۱ نظر
سجاد محرمی
چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴، ۰۱:۰۳
بعد از شاهکارهای این اقا تو لیگ ایران خب معلومه دیگه چنین بازی حساسی رو بهش نمیدن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر