فهرست
صعود پرسپولیس؛ جدول لیگ تا نیم‌فصل تغییر می‌کند؟
صعود پرسپولیس؛ جدول لیگ تا نیم‌فصل تغییر می‌کند؟

صعود پرسپولیس؛ جدول لیگ تا نیم‌فصل تغییر می‌کند؟

برنامه‌ریزی ضعیف لیگ‌برتر، به‌طور ناخواسته باعث جذاب‌تر شدن این مسابقات می‌شود. مسئولان سازمان لیگ بدون پیروی از الگوی خاصی، مسابقات را قرعه‌کشی و نتیجه آن را به تیم‌ها اعلام می‌کنند. به‌طور مثال، لیگ انگلیس دو قرعه‌کشی متفاوت دارد تا احتمال متوالی شدن بازی‌های سخت یا آسان را برای تیم‌ها کاهش دهد. اتحادیه فوتبال انگلیس در تعطیلات نیم‌فصل هم یک قرعه‌کشی مجزا برای مسابقات نیم‌فصل دوم صورت می‌دهد تا دیدارهای آسان و دشوار تیم‌ها مانند نیم‌فصل نخست نباشد. در لیگ ایران، هیچ قاعده و قانونی در نظر گرفته نمی‌شود و به‌طور مثال، سرخابی‌های پایتخت برای چند هفته می‌توانند در تهران باقی بمانند. حتی در برنامه‌ریزی پیش‌فصل کاری به رتبه فصل گذشته تیم‌ها هم ندارند و باشگاه‌ها در مقاطع مختلف هفته‌های مرگ و شیرین زیادی را تجربه می‌کنند. در همین فصل، با پایان هفته هفتم دیدارهای سخت پرسپولیس تقریباً تمام می‌ِشود. این تیم در هفت هفته مسابقات دشوارش را به پایان رساند. از طرفی دیگر، استقلال در این هفت هفته فرصت هماهنگی بازیکنان جدیدش را داشت و از حالا لیگ برای تیم مظلومی استارت می‌خورد. تیم‌هایی مانند صبای قم هم از این بی‌برنامگی سود بردند. صبایی‌ها در فاصله سه‌روز مانده تا آغاز لیگ، هدایت تیم را به علی دایی سپردند و فرصتی برای خرید بازیکن، هماهنگی و بدنسازی نداشتند. دیدارهای آسان ابتدای فصل و تعطیلی‌های زیادِ بین مسابقات این فرصت را به علی دایی داد تا تیمش را از همان ابتدای فصل در بحران نبیند. با این سبک قرعه‌کشی، بعد از گذشت هفت هفته نمی‌توان به جدول فعلی لیگ اعتماد کرد. تا پایان نیم‌فصل، جدول لیگ آماده سورپرایزهای بزرگی خواهد بود.
فرار برانکو پرسپولیس اولین تیمی است که سکته خفیفی به جدول وارد می‌کند. شاگردان برانکو هفت هفته دشوار را پشت‌سر گذاشتند. تیم‌هایی که هر کدام‌شان مدعی قهرمانی بودند یا ادعای کسب سهمیه آسیا را داشتند، یکی پس از دیگری مقابل پرسپولیس قرار گرفتند. پرسپولیس در این مدت با تیم‌های رده دوم و سوم جدول بازی کرد. ذوب‌آهن و سایپای آماده دیگر تیم‌هایی بودند که از سد پرسپولیس گذشتند. فولاد و تراکتورسازی هم با وجود سپری کردن فصلی ناموفق، حریف چغری برای پرسپولیس محسوب می‌شدند. پدیده تنها تیمی از حریفان پرسپولیس در هفته‌های ابتدایی بود که شانسی برای کسب سهمیه آسیا ندارد. روزهای آرام پرسپولیس، پس از وقفه بیست‌روزه لیگ‌برتر آغاز می‌شود. پرسپولیس در هفته‌های آتی باید مقابل صبای‌قم و سیاه‌جامگان و ملوانی قرار بگیرد که احتمالاً هر سه تیم در پایان فصل جزو مدعیان سقوط هستند و دردسر چندانی ندارند. هفته یازدهم شاگردان برانکو در شرایطی آماده دربی می‌شوند که استقلال وارد دیدارهای دشوارش شده است. پس از دربی هم چهار دیدار آسان در انتظار پرسپولیس خواهد بود. دیدار با استقلال اهواز، نفت تهران، گسترش‌فولاد و راه‌آهن که این چهار تیم تا پایان هفته هفتم در مجموع پنج برد کسب کرده‌اند.
خطر سقوط دومین تیمی که طی هفته‌های آینده می‌تواند جدول را دچار تغییری اساسی کند، استقلال است. مظلومی هم مانند فصل گذشته قلعه‌نویی در قرعه‌های ابتدایی فصل شانس آورد. استقلال فرصت کافی برای هماهنگی بازیکنان و بیرون آمدن از بدنسازی داشت. دیدارهای شادابی که استقلال مقابل تیم‌های ضعیف‌تر لیگ برگزار می‌کرد، باعث رضایت هواداران از مظلومی هم شده بود. همین رضایت از تیم، منجر شد که آبی‌ها در فصل جدید چالشی را روی سکوها احساس نکنند ولی سناریو برای استقلال باز هم مانند فصل گذشته در حال تکرار است. تیمی که در صدر جدول حضور دارد، بازی به بازی رتبه‌اش را از دست می‌دهد. استقلال هفته هشتم در آخرین مسابقه آسانش باید به مصاف پدیده برود. پس از آن استقلالی‌ها مقابل شاگردان ویسی قرار می‌گیرند که در رده سوم جدول حضور دارند و در این فصل فولاد، سایپا، پرسپولیس و سیاه‌جامگان را شکست داده‌اند. سپاهان، پرسپولیس، فولاد، سایپا، تراکتورسازی دیگر رقیبان این تیم در ادامه فصل هستند. صبای قم هم حریف استقلال در دیدار پایانی نیم‌فصل نخست است تا تیم مظلومی با خیالی راحت به تعطیلات برود. البته اگر تا آنجا دوام بیاورد.
تیر خلاص «دفعه بعدی که مقابل من قرار می‌گیرید، دیگر نگران افتادن سیاه‌جامگان نیستید بلکه پرسش‌تان این است که این تیم آسیایی می‌شود یا نه.» این صحبت‌های رویاپردازانه داماد خانواده حجازی بود. رمضانی در مدتی که سیاه‌جامگان را تحویل گرفته با وجود نتایج ضعیف، از رویاهای بزرگ این تیم در هفته‌های آینده سخن به زبان می‌آورد. سرمربی سیاه‌جامگان خیلی زود نیمکت این تیم را از دست داد و فرصت نکرد قبل از رفتن، برنامه بازی‌های آینده سیاه‌جامگان را مرور کند. نماینده تازه‌وارد مشهد هنوز کاندیدای بازگشت به لیگ‌یک نشده ولی نگاهی به دیدارهای این تیم نشان می‌دهد که آنها خیلی زود حسرت این روزها را می‌خورند. سپاهان، فولاد، تراکتورسازی و ملوان حریف‌های خارج از خانه سیاه‌جامگان تا پایان نیم‌فصل هستند. پرسپولیس، سایپا، صبای‌قم و ذوب‌آهن هم تیم‌هایی هستند که در مشهد به مصاف این تیم می‌روند. برای تیمی که تا به حال فقط دو دیدارش را نباخته انتظار امتیاز گرفتن از این بازی‌ها دشوار است.
طلوع ویسی، غروب دایی استقلال خوزستان این فصل پدیده لیگ بوده و در رده سوم حضور دارد. تیم ویسی بیشتر دیدارهای سختش را هم پشت‌سر گذاشته است. آنها تا هفته هفتم مقابل سپاهان، پرسپولیس، فولاد، سایپا، تراکتورسازی قرار گرفته‌اند. چند تیم مدعی دیگر می‌توانند مقابل قهرمانی نیم‌فصل این تیم بایستند؟ ملوانی‌ها هم فصل گذشته از دیدار دور رفت مقابل پرسپولیس تا دور برگشت مقابل همین تیم موفق نشدند هیچ تیمی را شکست دهند. اتفاقی که شاید در این فصل هم تکرار شود و انزلی‌چی‌ها برای کسب پیروزی، یک نیم‌فصل انتظار بکشند. استقلال‌خوزستان، پرسپولیس، سایپا و صبای‌قم کار دشواری برای پیروزی در خانه مقابل ملوان ندارند. این تیم در انزلی هم باید به مصاف سپاهان، فولاد، تراکتورسازی و سیاه‌جامگان برود که بیشترین امید تیم استیلی به دیدار پایانی نیم‌فصل است. کمالوند در گسترش فولاد برای لیگ‌پانزدهم بازیکنانی باتجربه را گرد هم آورد که خاطرش بابت بقای تیم جمع باشد. هر چند نفت‌تهران، ذوب‌آهن، استقلال‌خوزستان، سپاهان، پرسپولیس و فولاد می‌توانند شرایط جدیدی را تا پایان نیم‌فصل برای این تیم رقم بزنند. بدتر از همه، اوضاع صبا و دایی است. پرسپولیس، فولاد، سایپا، تراکتورسازی، ذوب‌آهن و استقلال. مرور این نام‌ها برای نزدیک کردن تیم دایی به منطقه سقوط کافی نیست؟

تماشاگران امروز
  ۲  
آی اسپورت
2015-10-06 15:37:26
نظر دهید

۲ نظر
-
سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴، ۱۶:۳۲
توهم یک عدد پرسپولیسی
ارش
سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴، ۱۸:۱۸
همین توهم که میگی پارسال هم بود و تیم قلعه نوعی از صدرنشینی به رتبه ی ششم رسید با لحاظ اینکه اون تیم خیلی باتجربه تر بود . تو لیگ ایران که کم گل هست بازیهای رو در رو با مدعیان چندین برابر به تیم فشار میاره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر