فهرست
درباره یک قاب: کی‌روش یا لوگوئن؟
درباره یک قاب: کی‌روش یا لوگوئن؟

درباره یک قاب: کی‌روش یا لوگوئن؟

آی اسپورت- کارلوس کی روش و پل لوگوئن، یک روز قبل از مسابقه عمان و ایران در مسقط، برای دقایق کوتاهی به گفتگو با هم پرداختند و برخورد بسیار گرمی نیز با هم داشتند. هر دوی آن ها، جزو مربیان خوش فکر فوتبال آسیا به شمار می روند و البته تردیدی وجود ندارد که کی روش، مربی شناخته شده تری به نسبت رقیب فرانسوی اش است. 
پل لوگوئن، 11 سال بعد از کارلوس کی روش متولد شده است. بر خلاف کی روش، لوگوئن بازیکن مطرحی بوده و دوران بازی موفقی را در برست، نانت و پی اس جی پشت سر گذاشته است. پل در آخرین سال های بازی بالاخره به تیم کشورش دعوت شد اما با یک بدشانسی بزرگ، به خاطر مصدومیت،  به همراه کانتونا و ژینولا شانس حضور در رقابت های جام جهانی 94 را از دست داد و چند سال بعد با 17 بازی ملی از فرانسه خداحافظی کرد. لوگوئن مدافع مستحکمی به شمار می رفت و بهترین سال های فوتبالش را در پی اس جی پشت سر گذاشت. 
بلافاصله بعد از پایان فوتبال، پل لوگوئن مربیگری را آغاز کرد. تقریبا یک دهه بعد از آن که کی روش تیم زیر 20 ساله های کشورش را به دنیا معرفی کرده بود. تیم ملی پرتغال، اسپورتینگ، نیویورک، ناگویا و تیم ملی امارات و آفریقای جنوبی، تیم های بعدی سرمربی پرتغالی بودند. نقطه عطف دوران مربیگری کی روش و لوگوئن در سال 2002 رقم خورد،جایی که مرد فرانسوی  سرمربی لیون شد و مرد پرتغالی، دستیار فرگی در من یونایتد. در سال 2004، لوگوئن دو قهرمانی با لیون در فوتبال باشگاهی فرانسه به دست آورده بود و کی روش توانسته بود به نیمکت کهکشانی های رئال مادرید برسد. هیچکدام اما این شرایط را حفظ نکردند. لوگوئن به رنجرز رفت تا دوران بدی را در این باشگاه سپری کند و کی روش در بازگشت به من یونایتد، برای 4 سال دیگر مرد دوم نیمکت این باشگاه شد. کی روش در سال 2008 دوباره به تیم ملی پرتغال برگشت و تا جام جهانی سرمربی این تیم بود. تیمی که با دفاعی خارق العاده، با دریافت تنها یک گل از اسپانیا از جام کنار رفت. در همان جام، لوگوئن هدایت کامرون را بر عهده داشت و در این تیم موفق نبود و در پایان رقابت ها کنار رفت. کارلوس کی روش در سال 2011 سرمربی ایران شد و لوگوئن در همین سال هدایت عمان را بر عهده گرفت. هیچکدام از این دو مربی هنوز به لحاظ «نتیجه» به سقف خواسته های شان در این کشورها نرسیده اند اما در بین اهالی فوتبال چهره های محبوبی تلقی می شوند و تغییراتی مثبتی را در تیم های شان ایجاد کرده اند. برای هر دوی این مربی های باتجربه، نبرد فردا از اهمیت فوق العاده ای برخودار است. آنقدر که شاید حتی نشود لبخندهای توی کادر را چندان حدی گرفت! کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-10-07 18:38:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر