فهرست
چرخش‌های دراماتیک روزگار برای ریشارلیسون
چرخش‌های دراماتیک روزگار برای ریشارلیسون

چرخش‌های دراماتیک روزگار برای ریشارلیسون

آی‌اسپورت – تنها در یک صورت بازی دوستانه‌ای چون برزیل و ال سالوادور می‌تواند بدل به جدالی تماشایی شود، در سناریویی که تیم بزرگ‌تر در نفوذ به خط دفاعی حریف کوچک‌تر به مشکل بر برخورد. سوالاتی که در جریان چنین بازی فرضی‌ای پیش می‌آید از این دست است که واکنش تیم بزرگ به این شرایط پیش‌بینی نشده چه خواهد بود؟ کدام بازیکن بالاخره کلید قفل دروازه حریف را پیدا خواهد کرد؟ این مقاومت تا کی ادامه پیدا می‌کند؟

البته که هیچکدام از این سوالات در بازی دیشب مطرح نشد، چون داور مسابقه در همان دقیقه سه یک پنالتی خیلی سخت‌گیرانه به ضرر ال سالوادور اعلام کرد تا نیمار گل اول بازی را بزند، گلی که در ادامه چهار گل دیگر هم به همراه داشت تا برزیل با نتیجه 0-5 به پیروزی برسد.

نکته اینجاست که برزیل مقابل آمریکا همین چند روز پیش هم به یک پنالتی ساده رسید. آیا واقعا داوران درجه دو در این بازی‌های بی‌اهمیت مسحور رنگ پیراهن قهرمان پنج باره جام‌های جهانی می‌شوند؟ آیا چنین روندی به ضرر برزیل در تورنمنت‌های بزرگ نیست، جایی که داوران نامدار برای اینکه نشان دهند سابقه درخشان پسران طلایی تاریخ فوتبال تاثیری روی قضاوت‌شان ندارد، تصمیماتی علیه آن‌ها می‌گیرند؟

برزیل در جریان شکست مقابل بلژیک در جام جهانی روسیه می‌توانست، یا به بیانی درست‌تر باید، صاحب یک پنالتی می‌شد، پنالتی که می‌توانست سرنوشت جام را تغییر دهد. به هر سو حذف شاگردان تیته مقابل شیاطین سرخ اروپا باعث شد تا وقتی جام جهانی قطر شروع شود برزیل دو دهه بدون قهرمانی جهان را تجربه کند. پیش از شروع این تورنمنت اما کوپا امریکا در راه است و بازی‌های دوستانه سلسائو در یک هفته اخیر نکاتی برای پیش‌بینی شرایط برزیل در این جام را برایمان آشکار کرده است.

مهمترین نکته اعتقاد تیته به استفاده از ترکیب فیلیپه کوتینو و نیمار در سمت چپ خط میانی و حمله تیمش است. این زوج به ایده‌های تازه تیته نیاز به دفاع چپی پشت‌شان دارد که مثل مارسلو مدام در حال نفوذ نباشد. برای همین بود که در بازی مقابل آمریکا فیلیپه لوئیس در این پست به بازی گرفته شد و در بازی دیشب الکس ساندرو.

تیته دیشب همچنین به آرتور، خرید جدید باشگاه بارسلونا هم در مرکز خط میانی بازی داد، پستی که در جام جهانی پائولینیو، هافبک سابق بارسا، آن را بازی می‌کرد. برعکس پائولینیو، آرتور که برای اولین بار در ترکیب اصلی تیم ملی کشورش به زمین می‌رفت تمایل چندانی به حرکت به سمت باکس حریف ندارد و بیشتر به کنترل جریان بازی و روند چرخش توپ در زمین به تیمش کمک می‌کند.

اما دیگر تازه‌وارد برزیل در جریان پیروزی ساده برابر ال سالوادور ریشارلیسون بود. مهاجم 21 ساله اورتون در یک سال و نیم اخیر چرخش‌های دراماتیک روزگار را به شدت تجربه کرده. او در شروع فصل گذشته با تیم ملی زیر 20 ساله‌های برزیل در راه رسیدن به جام جهانی شکست خورد. بعد از این تجربه تلخ ریشارلیسون شروعی عالی با واتفورد در لیگ برتر داشت و خودش به عنوان یکی از پدیده‌های مهم فصل مطرح کرد. اما اخراج مارکو سیلوا از ویکرج رود با افت شدید او هم همراه شد و خاطرات ابتدای فصلش خیلی زود از یادها رفت.

برای همین بود که وقتی در این تابستان اورتون 40 میلیون پوند بابت ریشارلیسون پرداخت هواداران آبی‌های مرسی ساید واکنشی منفی به این انتقال نشان دادند. تا پیش از شروع فصل هم از این ترنسفر به عنوان یکی از بدترین تصمیماتی که باشگاه‌های لیگ برتری در تابستان گرفته بودند یاد می‌شد. اما همکاری دوباره او با مربی سابقش، سیلوا، باعث شد تا ریشارلیسون یک بار دیگر استعداد خودش را به رخ فوتبال جزیره بکشد.

ریشارلیسون در دو بازی اولش در لیگ برتر با پیراهن اورتون سه گل زد و در هر دو بازی از سوی هواسکورد به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد. البته که اخراج او در بازی سوم نشان از همچنان خامی و بی‌تجربگی‌اش داشت، اما همین شروع درخشان برای تیته کافی بود تا مهاجم سابق واتفورد را به تیم ملی دعوت کند. ریشارلیسون هم در جواب اعتماد مربی‌اش در اولین بازی ملی‌اش همان پنالتی دقیقه سه را برای برزیل گرفت و در ادامه دو بار دروازه ال سالوادور را باز کرد.

اگرچه پست اصلی ریشارلیسون مهاجم مرکزی نیست، پستی که دیشب برای برزیل بازی کرد، و بعید است در تیم ملی بتواند به این زودی‌ها در این پست خودش را بالاتر از گابریل ژزوس و روبرتو فرمینو جای دهد، اما چهره جدید برزیل تیته برای کوپا امریکا و جام جهانی بعدی می‌تواند حداقل جایی برای او بین اسکواد نهایی پیدا کند. عامل اصلی در این راه ادامه دادن به روند پیشرفت ریشارلیسون در گودیسون پارک است.

۴    
آی اسپورت
2018-09-12 13:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر