فهرست
گزارش ویژه: مرور همه جدال‌های ایران-ژاپن
گزارش ویژه: مرور همه جدال‌های ایران-ژاپن

گزارش ویژه: مرور همه جدال‌های ایران-ژاپن

آی اسپورت- تیم ملی ژاپن؛ هفتمین رقیب تاریخ تیم ملی ایران به شمار می رود. ایران 10 سال بعد از اولین مسابقه رسمی تحت عضویت فیفا، بعد از نبرد با 6 تیم مختلف، اولین بازی اش را در مقابل ژاپن انجام داد و بعد از آن در 15 مسابقه دیگر نیز به مصاف این رقیب قدرتمند آسیایی رفت. در این 16 جدال، ایران صاحب 6 پیروزی شده و سامورایی ها نیز به 5 برد دست پیدا کرده اند. 1/ ایران 0-0 ژاپن
در بازی های آسیایی 1951 هندوستان، ایران و ژاپن برای نخستین بار به مصاف هم رفتند. مسابقه ای که با تساوی بدون گل همراه شد و تصمیم گرفته شد برای تغیین برنده، 24 ساعت بعد ایران و ژاپن دوباره با هم مسابقه بدهند. 
2/ ایران 3-2 ژاپن 
سامورایی ها در رقایتی سرسختانه، دو بار مسابقه را در مقابل ایران به تساوی کشاندند اما در فاصله دو دقیقه به پایان بازی یک ساعته، ایران گل برتری را وارد دروازه حریف کرد. انصاری و برومند، گلزنان تیم ملی در این جدال بودند تا تیم ملی با مسعودها به فینال بازی های آسیایی برسد. 
3/ ژاپن 3-1 ایران 
پانزده سال طول کشید تا بعد از بازی های آسیایی دهلی، ایران و ژاپن این بار در آسیایی بانکوک با هم مسابقه بدهند. اولین پیروزی ژاپن برابر ایران نیز در همین رقابت ها اتفاق افتاد. جایی که تک گل شیرزادگان، سه بار توسط سامورایی ها پاسخ داده شد تا ایران شکست سنگینی را تجربه کند. بازیکنان تیم ملی بعد از این مسابقه، با مهره های حریف درگیر شدند. 
4/ژاپن 0-1 ایران 
ایران خیلی زود از ژاپن انتقام گرفت. در این جدال ویژه، تیم ملی در مرحله نیمه نهایی بازی های آسیایی 66 بانکوک، ژاپن را با گل دقیقه سی و سوم فریبرز اسماعیلی شکست داد و به فینال مسابقه ها رسید. 

5/ ایران 0-1 ژاپن 
باز هم بازی های آسیایی. ایران و ژاپن این بار در بازی های آسیایی 1982 دهلی به هم برخورد کردند. ایران که بیشتر ستاره هایش را در این مسابقه در اختیار نداشت، با گل دقیقه 79 حریف، مغلوب آبی پوشان شد تا تعداد بردهای هر کدام از دو تیم به عدد 2 برسد. 

6/ ژاپن 0-2 ایران 
مهدی ابطحی و ناصر محمدخانی، گلزنان ایران در مسابقه مرحله گروهی بازی های آسیایی 1986 سئول در برابر ژاپن بودند. این دو گل توسط بازیکنان حریف پاسخ داده نشد و ایران با نمایش باشکوه در 15 دقیقه، خیلی زود نسخه حریف را پیچید. 
7/ ژاپن 0- 0 ایران 
برای اولین بار در سال 1988 بود که ایران و ژاپن در جام ملت های آسیا با هم مسابقه دادند. در اولین تقابل عابدزاده با ژاپن، پیوس، مرفاوی و باوی در خط حمله ایران کاری از پیش نبردند و مسابقه با تساوی بدون گل به پایان رسید. 

8/ ایران 2-2 ژاپن 
اولین مسابقه دوستانه دو تیم در سال 1989 رقم خورد. در هشتمین مسابقه بین دو کشور، این اولین بار بود که یکی از آن ها میزبانی مسابقه را بر عهده داشت. اوساما مائدا در این مسابقه که در آزادی برگزار می شد، دوبار ژاپن را پیش انداخت و بچه های دهداری هر دو بازی بازی را به تساوی کشاندند. گل اول ایران با گل به خودی ژاپنی ها به ثمر رسید و گل دوم را پیوس وارد دروازه حریف کرد. 

9/ ژاپن 0 -1 ایران 
دهه نود، دهه اوج رقابت های ایران و ژاپن به شمار می رفت. در اولین بازی دو تیم در این دهه، تیم ملی با ضربه سر زیبای مرفاوی حریف را شکست داد. این مسابقه در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های 1990 کره جنوبی برگزار می شد. 

10/ ژاپن 1-0 ایران 
دو تیم بالاخره برای اولین بار در ژاپن به مصاف هم رفتند. در جام ملت های 1992 ژاپن، آن ها آخرین مسابقه مرحله گروهی را برگزار می کردند. مسابقه ای که به خاطر گل مشکوک دقایق آخر ژاپن و حذف ایران به جنجال کشیده شد و اخراج سه بازیکن تیم ملی را در پی داشت. 
11/ ایران 2-1 ژاپن 
گل دقیقه 89 ناکایاما، هیچ امتیازی برای ژاپنی ها به همراه نیاورد. ایران در این مسابقه دو بار توسط حسن زاده و دایی دروازه حریف را باز کرده بود تا در مقابل قهرمان آخرین دوره جام ملت ها، به یک پیروزی درخشان دست پیدا کند. یک پیروزی در مرحله مقدماتی جام جهانی 1994. 
12/ژاپن 3-2 ایران 
در دور سوم مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه، ایران و ژاپن بازی حساس پلی آف را برگزار کردند. ایران تا دقیقه 75 با گل های خداداد و دایی با نتیجه دو بر یک از حریف پیش بود اما در این دقیقه گل مساوی را دریافت کرد و در نهایت در دقیقه 118، با گل طلایی اوکاندو قافیه را به سامورایی ها باخت. این بازی در مالزی برگزار می شد 
13/  ژاپن 1-1 ایران 
در دومین مسابقه دوستانه تاریخ دو کشور، ایران تقریبا با ترکیب دومش به ژاپن رفت. ترکیبی که در آن ستار همدانی، امامی فر و محیدی دیده می شدند. تک گل دایی در دقیقه 68، گل تیم میزبان را پاسخ داد و مسابقه با تساوی به پایان رسید. 

14/ژاپن 0-0 ایران خونسردی عجیب علی کریمی در مقابل دروازه خودی، تصویر ماندگار این مسابقه در جام ملت های 2004 چین بود. ایران و ژاپن هر دو در سطخ بالایی قرار داشتند و همه تصور می کردند این مسابقه بدون گل، در فینال تکرار خواهد شد. تیم ملی اما در نیمه نهایی به شکل ناباورانه ای به چین باخت و در نهایت جام به ژاپن رسید. 
15/ایران 2-1 ژاپن 
دو گل تماشایی وحید هاشمیان، عیدی ویژه ای برای بیشتر از 100 هزار هوادار حاضر در آزادی بود. هوادارانی که می دانستند ایران برای صعود به جام جهانی 2006 چاره ای جز پیروز شدن در این بازی ندارد. این یپروزی شیرین البته با ماجرای کشته شدن 7 نفر در استادیوم آزادی به خاطر ازدحام جمعیت تلخ شد. 
16/ژاپن 2-1 ایران 
صعود هر دو تیم به جام جهانی قطعی شده بود و هیچکدام لژیونرهای شان را در این مسابقه به همراه نداشتند. ایران که بدون زندی، رحمان رضایی، کریمی، مهدوی کیا و هاشمیان بازی می کرد، با نتیجه دو یک مقابل ژاپن شکست خورد. این آخرین جدال دو تیم تا به امروز بوده است.
کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-10-12 16:52:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر