فهرست
هافبکی که پایانی بر حواشی‌اش وجود ندارد؛ محور شرارت!
هافبکی که پایانی بر حواشی‌اش وجود ندارد؛ محور شرارت!

هافبکی که پایانی بر حواشی‌اش وجود ندارد؛ محور شرارت!

ماجرای شاخ‌وشانه‌کشیدن‌های جاسم کرار برای فوتبال ایران خیلی‌وقت است سر به فلک کشیده و تعداد دفعاتی که مدیران، مربیان و حتی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال دربرابر او گردن کج کرده‌اند، به راحتی قابل‌شمارش نیست. غلظت یاغیگری‌های ستاره به قدری تند بوده که حتی هموطن‌های عراقی‌اش هم به این نتیجه رسیده‌اند منفعت نبودنش در تیم‌ملی، بیشتر از بودنش است. اما برخلاف هموطن‌هایش در عراق، نازواطوار جاسم کرار در فوتبال ایران انگار خریدارهای ابدی دارد. خریدارهایی که حاضرند برای فوتبالیستی که سیلی به گوش کمک‌داور می‌زند، به خبرنگارها حمله می‌کند و یک‌روز در میان با باشگاه و مربی در قهر و آشتی است، بالای یک میلیارد تومان پول بدهند. طبق حکم کمیته انضباطی او بعد از استقلال نمی‌تواند با هیچ تیم ایرانی‌ای قرارداد ببندد و هیچ باشگاه خلیجی‌ای هم هوس سروکله زدن با او را ندارد. عراق هم که غرق مشکلات داخلی است. جدایی او یعنی برگشتن به شهرش «نجف» و بازی در تیم شهرش که پولی ندارد به کرار بدهد. کاش مسئولان استقلال می‌دانستند یاغی‌ عراقی که هر روز آن‌ها را تهدید به جدایی می‌کند، جایی برای رفتن ندارد و با دست‌های خالی مشغول بازی با آنهاست. فهرست یاغیگری‌های او از زمان حضورش در ایران را بخوانید تا به این نتیجه برسید اظهارنظر جاسم کرار درباره مسخره‌بودن فوتبال ایران چندان هم بی‌مورد نبوده است.

تبریز در مه زندگی کرار در تبریز پر از گشت‌های شبانه و رفتارهای عجیب بود. سبک‌زندگی مرد عراقی باعث شده بود در هیچ خانه‌ای بیشتر از چند ماه دوام نیاورد و صاحبخانه عذرش را بخواهد. خانه کرار همیشه محل رفت‌و‌آمدهای غیرمتعارف بود و شب‌گردی‌های او در خیابان‌های تبریز بارها باعث دستگیری‌اش از سوی نیروی انتظامی شده بود. حتی یک‌بار همسایه‌های او در شهرک رشدیه با تماس با نیروی انتظامی از او شکایت می‌کنند و کار به بازداشت او می‌کشد. صبح آن روز باشگاه تصمیم می‌گیرد برای کنترل کرار، به جای فرستادن او به خانه‌ای دیگر، او را هم‌خانه محمد نصرتی کند تا تحت کنترل باشد. اما هم‌خانه شدن او با محمد نصرتی دوامی چندهفته‌ای داشت. ظاهرا یک شب کرار مشغول کار با لپ‌تاپ و چت‌کردن با یکی از اقوامش بوده که ناگهان برآشفته می‌شود. لپ‌تاپ را به دیوار می‌کوبد و تمام شیشه‌ها و پنجره‌های خانه را می‌شکند. محمد نصرتی هم به قدری وحشت‌زده می‌شود که شبانه به خانه مربی وقت تیم، فراز کمالوند می‌رود و شکایت کرار را می‌کند. رفتارهای کرار به قدری خارج از عرف بود که باشگاه بعد از مدتی تصمیم می‌گیرد برای او یک بادیگارد استخدام کند و در یک‌سال آخر حضور کرار در تبریز، بادیگارد استخدامی باشگاه همیشه کنار بازیکن عراقی دیده می‌شد. زندگی کرار در تبریز به قدری سوژه مردم تبریز شده که حتی خداداد عزیزی که سال گذشته مربی شهرداری تبریز بود، درمورد دعوای جاسم کرار با یک خبرنگار و پاره کردن پیراهن او گفته بود: « این روزها که در تبریز زندگی می‌کنم، چیزهایی از جاسم کرار شنیده‌ام که قابل‌قیاس با دعوا نیست و اگر رسانه‌ای شود، همه چیز به هم می‌ریزد.»
مشکل خروجی آقای شرور!  یک‌سال‌ونیم پیش بود که در سفر استقلالی‌ها به اردوی ارمنستان، جاسم کرار آبی‌ها را همراهی نکرد. جاسم کرار مشکل خروج از کشور را مطرح کرد اما واقعا مشکل بازیکن عراقی استقلال در بازگشت دوباره به ایران چه بود که او را ممنوع‌الخروج کرده بود. ظاهرا کرار طی دوره حضورش در باشگاه تراکتورسازی، در تبریز ازدواج‌ کرده بود، اما بعد از یکی دو سال بازی در ایران، بدون اینکه همسرش را در جریان بگذارد یا توافقی بین این دو صورت بگیرد، به عراق بر‌می‌گردد. چند سال بعد که باز هم گذر جاسم کرار به ایران می‌افتد، همسر حالا سابق او که مهریه 200میلیونی‌اش را به اجرا گذاشته، بازیکن عراقی را ممنوع‌الخروج می‌کند و ظاهرا حکم جلب بازیکن عراقی را هم در جیب داشته است. مشکلی که البته بیشتر از خود کرار، باشگاه استقلال را متضرر کرد که مجبور شد 200میلیون تومان در اختیار بازیکن پرحاشیه‌اش بگذارد. 
درگیری با جباری روی یک ضربه ایستگاهی به دست آمده کرار به‌سمت جباری می‌رود و او را کنار می‌زند. جباری بعدها درباره درگیری‌اش با کرار گفت: «او به من گفت وقتی بلد نیستی، پشت توپ نباش؛ این ضربه مال من است. وقتی به کرار گفتم برو کنار، جواب داد الان به مربی می‌گویم تو را تعویض کند.» حقیقت این است که همه می‌دانند پرویز مظلومی خیلی به نوع بازی جاسم کرار علاقه دارد و این علاقه باعث شده کرار از موقعیتش در تیم‌های مظلومی سوء‌استفاده کند. همان‌طور که بعد از بازی و اعتراض جباری به نشان ندادن واکنشی درست ازسوی باشگاه، خیلی صریح اعلام کرد: استقلال یا جای من است، یا جای کرار. هر چند انتخاب مظلومی باز هم کرار بود و گفته بود: امیدوارم جباری پای حرفش بایستد و نیاید، اما دخالت فتح‌الله‌زاده ورق را به نفع جباری برگرداند و کسی که جدا شد، بازیکن عراقی بود. 
مورد عجیب مشهد ماجرا از این قرار بود که بعد از بازی هفته اول استقلال با سیاه‌جامگان تعدادی از فامیل‌های جاسم کرار که برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد آمده بودند، بعد از بازی همراه او سوار اتوبوس می‌شوند. آن‌ها به اصرار بازیکن عراقی که بهشان گفته بود ورزشگاه فاصله زیادی با شهر دارد و شما هم ماشین ندارید و بهتر است با ما بیایید، سوار اتوبوس بازیکنان تیم شدند و ردیف‌های انتهایی اتوبوس استقلال را پر کردند. بعد از سوار شدن همه بازیکنان، چند تایی از بازیکنان صندلی خالی پیدا نکردند و مجبور شدند سر پا بایستند که باعث عصبانیت منصور پورحیدری شد. پورحیدری به انتهای اتوبوس رفته و با لحنی عصبانی به اقوام کرار می‌گوید: «شما اینجا چه کار می‌کنید؟ باید همین الان از اتوبوس پیاده شوید.» بعد از پیاده شدن اقوام کرار، پورحیدری به او اعتراض می‌کند که این اتوبوس اعضای تیم است و هیچ‌کس دیگری حق سوار شدن در آن را ندارد، اما تنها نتیجه‌ حرف‌های پورحیدری پشت کردن او به مربی قدیمی باشگاه و سکوت او تا پایان سفر بود. 
همه علیه کرار شب قبل از بازی با ملوان و در حالی‌که استقلالی‌ها بعد از صرف شام به اتاق‌هایشان رفته بودند، با صدای فریادهای کرار روبه‌رو شدند. آقای جنجال با لگد به در اتاقش کوبیده بود و بعد به لابی هتل و جایی که مسئولان تیم نشسته بودند، رفت. کرار مدام فریاد می‌کشید: « مسخره‌اش را در آوردید. نه ماشین به من داده‌اید، نه پولم را. همین الان باید پولم را بدهید، وگرنه ساکم را جمع می‌کنم و می‌روم.» در نهایت صحبت‌های مظلومی با او باعث می‌شود کمی آرام شود و به اتاقش برگردد، اما این‌بار حاشیه‌ای که کرار درست می‌کند، دامن خودش را می‌گیرد. حنیف عمران‌زاده درباره غیبت یک‌جلسه‌ای کرار اعتراض کرده که «مگر ما پول گرفته‌ایم که سر تمرین می‌آییم. » بازیکنان استقلال که از رفتارهای او در تمرینات و حاشیه‌هایی که می‌سازد، عاصی شده‌اند، او را در بلک‌‌لیست خود گذاشته‌اند. کافی بود سری به تمرینات استقلال می‌زدید تا متوجه شوید هیچ‌کدام از بازیکنان استقلال با کرار حرف نمی‌زنند و روابط سردی با او داشتند. کرار در تنهایی تمرین می‌کرد، با کسی حرف نمی‌زد و بعد از تمرین هم بدون خداحافظی از بازیکنان ساکش را روی دوشش می‌اندازد و به‌سمت خانه‌ می‌رود. تنها بازیکنی هم که با او ارتباط داشت، کاپیتان تیم، مهدی رحمتی بود. البته گفته می‌شد مهدی رحمتی هم به سفارش پرویز مظلومی و برای کنترل بازیکن یاغی تیم به کرار نزدیک شده تا مراقب رفتارهای او در تمرینات باشد. با اینکه این‌بار استقلالی‌ها به هافبک پرحاشیه‌شان اولتیماتوم داده‌اند که باید تا پنجشنبه همین هفته ایران باشد و کرار هم پیغام داده که برمی‌گردد، اما برنده این دعوا هم مثل موردهای قبلی کرار خواهد بود. کسی که هر چیزی را بهانه می‌کند تا ساکش را ببندد و برود عراق تا به پروژه ساخت هتل مجللش در نجف سر بزند. 

محمد امیرپور
  ۱  
آی اسپورت
2015-10-12 16:59:19
نظر دهید

۱ نظر
Danial
دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴، ۱۷:۵۶
بیشتر از اینکه اینها مشکل کرار باشه مشکل ما ایرانی‌‌ها هست که باشگاه داری بلد نیستیم. مدیرانی که معلوم نیست از کجا و رو چه حسابی‌ مدیر عامل باشگاه میشن و نه چیزی از قرارداد می‌فهمند نه به موارد حقوقی و انضباطی فوتبال آگاهی‌ دارند. نتیجه این موضوع می‌شه یه قرارداد بد و احتمالاً بسیار مبهم که بازیکن به خودش اجازه تخلف و بی‌ انضباطی رو میده. از طرف دیگر همون قرارداد ناقص با هزار تا اشکال هم درست اجرا نمی‌شه و باشگاه‌های ما به صورت مکرر تخلف میکنند در رعایت بندهای قرارداد و پرداخت‌های مالی. نتیجه اینکه هیچ وقت باشگاه‌های ما نمی‌تونند موضع گیری حقوقی نسبت به بازیکنان متخلف داشته باشند. در نتیجه صد‌ها پرونده حقوقی علیه باشگاه‌های ایرانی‌ در فیفا هست اما یک مورد شکایت یک باشگاه ایرانی‌ از یک بازیکن خارجی‌ نیست. تا زمانی‌ که باشگاه‌های ما منضبط نشوند ‌اش همین ‌اش هست و کاسه همین کاسه. اول خودمان رو اصلاح کنیم بعد به کرار و امثال کرار گیر بدهیم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر