فهرست

یادداشت ویژه: نجات ناجی!

آی اسپورت - مدعیان درفوتبال ما در کمال بی توجهی به تحولات دهه های اخیر در فوتبال جهان و با اتکا به یک رشته تجربیات دوران بسر آمده که تبدیل به دگم های ذهنی و فکری شده و عدم توجه به شرایط روز، راه حل های اعجاب انگیز ارائه می دهند.
نمونه جدید آن نظرات آقای دادگان با سابقه بازیگری و مدیریت فدراسیون فوتبال .  اگر بپذیریم نیت ایشان خیر و به جهت تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان انجام نشده و  صرفا در جهت و راستای بهبود شرا یط فوتبال ایران ابراز شده ، باید اذعان کرد که عمق فاجعه فوتبال ما بسی ژرفتر از آنست که در بدو امر بنظر می رسد ؛ چون بخش بزرگی از محافل فوتبال ایران ایشان را بعنوان ناجی معرفی و تبلیغ می کنند و باید برای نجات ناجیان از افکار تاریخ گذشته فکر عاجل کرد!

: اینجا به یکی دو مورد مهم در نظرات ایشان میپردازیم
1- مهمنرین مشکل در سخنان ایشان غفلت از عصر کنونی و ازتحول عظیمی است که در فوتبال جهان در چند دهه اخیر اتفاق افتاد و فوتبال حرفه ای و مناسبات آن بطور کامل جایگزین فوتبال ماقبل حرفه ای شد .ایشان بی هیچ اشاره به معیاری در ارزیابی قیمت مدعی اند  بازیکنان و مربیان ایرانی به ترتیب بیش از صد و چهل میلیون نمی ارزند و فرموده اند اگر من مسئول شوم شرایطی ایجاد می کنم که سطح قیمت و دستمزد ها به این حد کاهش پیدا کند و برای تاثیر گذاری بیشترسخنان ، افزایش دستمزدها را غیر واقعی و به نیات شوم اشخاصی موهوم نسبت می دهند .
واقعیت اما اینست که در فوتبال حرفه ای ، قیمت و دستمزدها در بازار و با توجه به تقاضای موجود و کمیابی و بر اساس توانائیهای عوامل فوق تعیین شده و در موارد کاملا استثنائی اراده اشخاص می تواند در آن موثر واقع شود
. بازار فوتبال ایران نیز در این مورد هم تحت تاثیر بازار جهانی و هم متاثر از بازار جعلی و همجوار خلیج فارس است، دستمزد و قیمت بالای بازیکنان در بازار خلیج فارس نیز از همین منطق تبعیت میکند، بدلیل جمعیت کم و تاریخ کوتاه فوتبال کشورهای مزبور ، بازیکن خوب کمیاب و برای جذب آنان جهت حضور در لیگهای غیرمعتبر خود ناگزیرند دستمزد بالاتری بپردازند و در یک کلام در آنجا کمیابی باعث صعود قیمت و دستمزد بازیکنان شده و میشود و بر خلاف تصور رایج بخاطر فزونی دلارهای نفتی نبوده و از سر شکم سیری دست به اینکار نمی زنند .
2-  ایشان میفرمایند فوتبال ایران را برای درمان یکسال تعطیل میکنم و ظاهرا توجه ندارند فوتبال ایران و یا هر کشور دیگر پیوند ناگسستنی با فوتبال جهان پیدا کرده و متولی جهانی نظیر فیـفـا و خارج از حوزه نفوذ دولتها و قدرتهای سیاسی دارد. نه در ذهن و خیال و مدینه فاضله فوتبالی آقای دادگان بلکه اگر بتوان فوتبال را حتی بزور سرنیزه در کشوری تعطیل کرد در زمره فوتبال جهان محسوب نشده و فوتبال تعطیل شده یا گسسته از فوتبال جهان دیگر فوتبال به معنائی که امروزه می شناسیم نبوده و نیست ، زمانیکه بتوانیم با یک حرکت انقلابی آنرا تعطیل و در محدوده ملی محصور کنیم با اینکار اکثریت مطلق رقبا را از میدان خارج کرده ایم و فوتبال ما هر نامی هم که بر آن بگذاریم دیگر فوتبال امروز که میدان رقابتی بوسعت جهان دارد نبوده و نیست . 
نتیجه : 
اقای دادگان عزیز لابد از منبع قدرتی حمایت میشوند که خود را قادر به انجام چنین کارهائی می بینند اما سئوال اینجاست که با داشتن چنین قدرتی چرا مثل کشورهای اروپای شرقی سابق یا همین کره شمالی فعلی یا در سالهای نه چندان دور نظیر همسایه خودمان عراق دوره صدام عمل نکنیم ؟  اصلا چه لزومی دارد صد میلیون به بازیکن و چهل میلیون به مربی بپردازیم ؟ چرا از آنهابیگاری نکشیم ؟ چرا گلادیاتورهای فوتبالی برای کسب افتخارات تربیت نکنیم ؟ 
هر چند هنوز شکلی کمرنگ از این روش در فوتبال ما چه دروجه تئوریک آن  و در جریان موسوم به استعداد یابی و تربیت بازیکن با طرفداران فراوانش از جمله عادل خان نود و در وجه عملی آن در رده های پائین تیمهای ملی و در اردوهای بلند مدت آنها قابل رصد است که بی شباهت به بیگاری نیست ضمنا پیشنهاد میکنیم چنانچه موفق به تعطیلی یکساله فوتبال ایران شدیم برای اجرای کامل آن قانونی وضع شود که هر کس در این یکسال مرتکب بازی فوتبال شد مجرم شناخته شده و زندانی شود!
 به همین مقدار از نظرات بسنده میکنیم وگرنه گفتنی ها در باب این مصاحبه بسیار و خارج ازحوصله مقاله ورزشی یود...

ختم کلام : علیرغم اینکه فوتبال ایران دچار بحرانی عمیق بویژه از طریق مدیریت توسط افکار پریشان و آشفته و بالاخص گیر کرده در تاریخ و افتخارات گذشته شده اما معتقدیم فوتبال ریشه دار ایران از چنان پتانسیلی برخوردار است تا دوره گذار از فوتبال ماقبل حرفه ای به حرفه ای را هر چند با افت و خیزهای زیاد، آزمون و خطاهای مستمر و انتخاب مسیرهای انحرافی و....... پشت سر گذاشه و سربلند از آن خارج شود ولی میتوان با مدیریت درست و هدایت آن با افکار صحیح و مطابق با شرایط روز فوتبال دنیا ، زمان آنرا کوتاه تر کرد

     
آی اسپورت
2014-03-15 14:09:56
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر