فهرست
گزارش: ایتالیا با کونته پیشرفت کرده؟
گزارش: ایتالیا با کونته پیشرفت کرده؟

گزارش: ایتالیا با کونته پیشرفت کرده؟

پیروزی برابر آذربایجان حکم به صدرنشینی و صعود ایتالیا از گروه H انتخابی یورو 2016 داد. حالا تیم هفدهم رده‌بندی فیفا که پس از ناکامی در جام‌ جهانی 2014 سقوط آزاد داشته است، می‌تواند امیدوار باشد کم‌کم خودش را باز هم در میان مدعیان ببیند. در نگاه اول رسیدن لاجوردی‌پوشان ایتالیایی به تورنمنت‌های بین‌المللی اتفاقی عادی است و حتی در بدترین شرایط هم نباید انتظار داشت آنها برای صعود کار دشواری داشته باشند اما در حال حاضر پس از اتفاقات سال گذشته در جام ‌جهانی، کیفیت کار تیم اهمیت بسیاری دارد. فدراسیون فوتبال ایتالیا تصمیم گرفت چزاره پراندلی را پس از اینکه تیمش در جام ‌جهانی حتی از گروهش هم صعود نکرد، کنار بگذارد و آنتونیو کونته، سرمربی یوونتوس، قهرمان سری A را جانشینش کند. آیا این تصمیم درست و بجا بود و آتزوری تحت رهبری کونته پیشرفت داشته؟
تیم بدون شکستایتالیایی‌ها حالا تیمی هستند که اگر در دیدار آخرشان برابر نروژ هم شکست نخورند، به رکورد 50 دیدار بدون ‌شکست در دیدارهای انتخابی خواهند رسید. در سوی دیگر دیدارهای انتخابی یورو در حالی رو به اتمام است که باید به یاد بیاوریم تیم‌های بزرگی مشکلات فراوانی در راه صعود داشتند و برخی هم حتی به یورو نرسیدند. آلمان، قهرمان جام‌ جهانی، دو شکست داشت، هلند در آستانه حذف شدن است و در گروهش 4 بار بازنده بوده است، اسپانیا هم از اسلواکی باخت و پرتغال همین ‌طور به آلبانی. در این بین ایتالیا همراه با انگلستان، اتریش و رومانی تیم‌های بدون شکست بودند.
تحول لیست آتزوری با کونتهاما آنتونیو کونته با حضورش روی نیمکت آتزوری چه کرد؟ او تغییرات زیادی در لیست و ترکیب تیمش داد. تصمیم او برای منصرف کردن آندره‌آ پیرلوی 36 ساله از خداحافظی، یکی از بهترین اتفاقات بود، چرا که هنوز هم ستاره سابق یووه می‌تواند در مرکز میدان برای تیمش هنرنمایی کند. کنار گذاشتن آنتونیو کاسانو و ماریو بالوتلی که در بدترین شرایط هم به تیم دعوت می‌شدند، از دیگر کارهای برجسته کونته بود. او حتی بعضی بازیکنانی که خودش به تیم دعوت کرده بود را هم در زمانی که افت کرده بودند، کنار گذاشت. در نخستین دیداری که برابر هلند روی نیمکت نشست، دو مهاجمش، چیرو ایموبیله و سیمونه زاتزا بودند اما حالا اولی دعوت نشده و دومی هم روی نیمکت جایش را به شایسته‌ترهایی مثل گراتزیانو پله و اِدر داده است. برای کونته مهم نیست بازیکنی که دعوت می‌کند در چه لیگی باشد، مهم درخشش و آمادگی است. به‌ غیر از پیرلو، سباستین جووینکو را از تورنتو فرا خواند. استفان الشعراوی را در ترکیب تیم جدیدش موناکو به‌ خوبی رصد کرد و حتی در ترکیب ثابت تیمش قرار داد.
عدم اهمیت سن و اصلیتکونته تعصب بیجا روی جوانگرایی و حتی ملیت کاملاً ایتالیایی را هم کنار گذاشت. سرمربی 46 ساله آتزوری مهاجم توانمند ساوتهمپتون، گراتزیانو پله را سال گذشته وقتی 29 ساله بود، برای اولین بار به تیم دعوت کرد و او را به ‌جای مهاجم رو به افولی مثل بالوتلی به بازی گرفت. برایش مهم نبود اصلیت اِدر سیتادین مهاجم سامپدوریا برزیلی است، او به اثرگذاری این بازیکن توجه کرد و با 2 گل حیاتی در دیدار برابر بلغارستان و آذربایجان هم جوابش را گرفت. کونته همچنین سعی کرد به مائورو ایکاردی و پائولو دیبالا هم پیراهن لاجوردی را بپوشاند اما با جواب منفی این دو مهاجم اصالتاً آرژانتینی مواجه شد. با کونته، ایتالیایی‌ها به واقع پیشرفت کرده‌اند، چرا که او خودش را از محدودیت‌ها جدا کرده است و به شایستگی‌ها توجه می‌کند. این را می‌توانید از مقایسه حضور بالوتلی و کاسانو در خط حمله تیم پراندلی با پله، اِدر یا الشعراوی در تیم فعلی دریابید.
     
آی اسپورت
2015-10-13 16:06:24
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر