فهرست
کاتانچ جبران کرد: ۳ روش در ۵۳ دقیقه
کاتانچ جبران کرد: ۳ روش در ۵۳ دقیقه

کاتانچ جبران کرد: ۳ روش در ۵۳ دقیقه

آی اسپورت - عراق در چنگ ویتنام پرقدرت گرفتار شد اما گل دقیقه ۹۰ علی عدنان، شیرهای بین‌النهرین را از یک تساوی کم‌اثر و ناامیدکننده نجات داد. سرکو کاتانچ، سرمربی عراق، روش ۳-۴-۳ را برای حضور در بازی نخست جام ملت‌های آسیا انتخاب کرد. مخالفت با دفاع خطی و استفاده از ۲ مدافع یارکوب، همراه با یک مدافع پوششی، عراق را بیشتر از همیشه سردرگم کرد.

 اشتباه خط دفاع عراق و گل اول ویتنام

در این روش، علی فائز دفاع آخر بود، احمد ابراهیم و فرانس پتروس نیز مدافعان یارکوب راست و چپ. ولید سالم نقش پیستون راست را ایفا کرد و علی عدنان همین وظیفه را در سمت چپ بر عهده داشت. صفا هادی ۲۰ ساله همراه با اوساما رشید هافبک‌های دفاعی عراق بودند. حسین علی در پست بال چپ بازی کرد و احمد یاسین بال راست. مهاجم هدف هم طبق پیش‌بینی‌ها مهند علی جوان و پرانرژی بود. اشتباه‌های متعدد در خط دفاع باعث شد تا ویتنام برای هجوم به سمت دروازه عراق جرأت بیشتری پیدا کند. آنها گل نخست را روی اشتباه پتروس و فائز زدند و البته می‌توانستند یکی دو بار دیگر دروازه تیم ملی عراق را باز کنند. کاتانچ وقتی دید مدافعان عراق، در دفاع سه‌نفره مشکل دارند، دقیقه ۳۷ نخستین تعویض خود را انجام داد و بشار رسن را به زمین فرستاد.

با حضور رسن، عراق روش بازی قبلی خود را به کار گرفت و البته حفره‌های خط دفاع این تیم هم کمتر شد. پتروس که در باشگاه هوبرو- لیگ برتر دانمارک – بازی می‌کند، در دومین بازی خود برای عراق تعویض شد تا نشان بدهد هرگز نمی‌تواند مدافعی مطمئن برای این تیم باشد. با خروج پتروس، روش بازی عراق به ۱-۳-۲-۴ تغییر کرد. احمد ابراهیم و علی فائز در مرکز خط دفاع قرار گرفتند، ولید سالم دفاع راست شد و علی عدنان دفاع چپ. صفا هادی و اوساما رشید همچنان به‌عنوان هافبک‌های دفاعی در زمین حضور داشتند و البته بشار رسن هم کمی جلوتر از آنها وظیفه بازیسازی را بر عهده گرفت. حسین علی و احمد یاسین نیز در کناره‌ها به بازی خود ادامه دادند و مهند علی هم از نوک خط حمله تکان نخورد.

 تغییر روش بازی عراق با حضور رسن

این روش، خط دفاع عراق را منسجم کرد و اجازه نداد تا ویتنام، موقعیت‌های خطرناکی- جز گل دوم- روی دروازه جلال حسن به‌وجود بیاورد. تعویض بعدی عراق، ورود طارق همام و خروج اوساما رشید بود. رشید که این فصل را در سانتاکلارا – لیگ پرتغال- می‌گذراند و البته والنسیا را به‌عنوان مشتری جدی خود می‌بیند، هرگز نتوانست انتظارها را برآورده کند. او با شماره ۸ و به‌عنوان یکی از هافبک‌های دفاعی از زمین بیرون رفت تا با ورود طارق همام، عراق هجومی‌تر از قبل شود. با این تغییر، صفا هادی به‌عنوان تنها هافبک دفاعی عراق در زمین بود و بشار رسن و طارق همام به‌عنوان بازوهای او بازی کردند. روش بازی عراق هم عوض شد. از ۱-۳-۲-۴ به ۳-۳-۴. عراق با این روش، بازی بهتر و زیباتری به نمایش گذاشت و در نهایت گل برتری را هم وارد دروازه ویتنام کرد.

 طارق همام، تعویض طلایی کاتانچ

آخرین تعویض تیم ملی عراق هم ورود یک مدافع راست بود. تعویضی که نه هجومی بود و نه روش بازی عراق را تغییر داد. علاء علی موهاوی که عضو باشگاه پلیس عراق است جای ولید سالم را گرفت که او هم در این باشگاه قدرتمند عضویت دارد. تغییری که قدرت جوانی را جایگزین تجربه کرد و البته سمت راست دفاعی و هجومی عراق قوت گرفت. با توجه به تغییرات مثبت در بازی عراق، بعید است سرکو کاتانچ دوباره از 3 مدافع استفاده کند. بنابراین از حالا می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که عراق برای بازی مقابل یمن با چند تغییر وارد زمین می‌شود. تغییراتی که شاید یکی از آنها حضور طارق همام در ترکیب ثابت باشد.

 ایران ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2019-01-10 12:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر