فهرست
گزارش روز: کوفی عنان، گزینه اصلی ریاست فیفا
گزارش روز: کوفی عنان، گزینه اصلی ریاست فیفا

گزارش روز: کوفی عنان، گزینه اصلی ریاست فیفا

شروع ماجرا با یک پیشنهاد روزنامه آس اسپانیا در گزاشی بلند بالا به توصیه‌ای خاص از سوی توماس باخ، رئیس کمیته بین‌الملی المپیک برای انتخاب یک کاندیدای اصلح برای انتخابات پیش‌روی ریاست فیفا خبر داده و گفته او برای نجات فوتبال یک گزینه کاملا موجهه محسوب می‌شود. کوفی عنان ٧٧ ساله، برنده جایزه صلح نوبل و دبیرکل پیشین شورای امنیت سازمان ملل بین سال‌های ١٩٩٧ تا ٢٠٠٦ بود در دوران پرآشوب نظارت و ریاستش بر عالی‌ترین نهاد استیفای حقوق بشر و صلح، روزهای کم‌حاشیه‌ای برای سازمان متبوعش ساخت. به هرحال بعد از رسوایی‌های گسترده اخیر و تعلیق ریاست بلاتر بر فیفا آن هم به مدت ٩٠ روز، یک چهره غیرورزشی بیش از ورزشی‌های باقی‌مانده در کاخ موریانه زده فیفا قادر به رقم زدن اتفاقات خوب و اصلاح امور است.
روزهای پیش‌رو شیخ سلمان بن ابراهیم آل‌خلیفه بحرینی، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و شیخ احمد فهد الصباح کویتی، رئیس شورای المپیک آسیا هم برای انتخابات ریاست فیفا کاندیداتوری خود را اعلام خواهند کرد. بر این اساس ٢٨ مهر، اعضای کمیته اجرایی فیفا در نشستی فوری در زوریخ سوییس گردهم می‌آیند تا درخصوص بحران اخیر فدراسیون جهانی فوتبال به بحث و گفت‌و‌گو و البته چاره‌اندیشی برای حل آن بپردازند. گفته می‌شود احتمال به تعویق افتادن تاریخ انتخابات در تاریخ ٢٦ فوریه ٢٠١٦ (٧ اسفند ٩٤) وجود دارد.
انفعال عنان مرد غنایی هنوز درباره این شایعه داغ که شواهد روز‌به‌روز به واقعی‌تر شدن آن حکم می‌دهند، واکنش نشان نداده اما نزدیکان او از علاقه جانشین پتروس غالی در سازمان به اداره امور ورزش مورد علاقه‌اش (فوتبال) حرف می‌زنند و این‌که او در این مدت بارها درباره ماجراهای موجود فیفا و فسادهای روسای این سازمان ابراز نگرانی کرده است. در این شرایط به نظر می‌رسد قدرت‌های بزرگ فوتبال مانند ایتالیا، انگلیس و آلمان برای دور شدن از علاقه سوال‌برانگیز به بن‌حسین، نامزد اردنی ریاست فیفا، مرد مورد نظر را یافته‌اند؛ شخصی که در روزهای ریاست بر سازمان ملل با قدرت‌های بزرگ از در صلح وارد شد. هنوز حضور او در انتخابات قطعی نشده اما اگر به هر دلیلی انتخاب رئیس بعدی سازمان به تعویق بیفتد، می‌توان تصور کرد عنان بیش از پیش به جمع‌آوری آرا مشغول خواهد شد .
     
آی اسپورت
2015-10-14 17:13:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر