فهرست
پایان عصر فن‌گالیسم در سرزمین آسیاب‌های ‌بادی‌: نارنجی با تم سیاه
پایان عصر فن‌گالیسم در سرزمین آسیاب‌های ‌بادی‌: نارنجی با تم سیاه

پایان عصر فن‌گالیسم در سرزمین آسیاب‌های ‌بادی‌: نارنجی با تم سیاه

23 خرداد 1393 نیکولا ریتزولی ایتالیایی سوت پایان دیدار تیم‌های اسپانیا و هلند را به صدا در آورد، اما حتی خوشبین‌ترین هوادار دوآتشه لاله‌های نارنجی نتیجه آمده روی اسکوربرد ورزشگاه فونته نودا سالوادرو برزیل را باور نمی‌کرد. شاگردان لویی فن خال در یک دیدار رویایی پنج بر یک شاگردان دل بوسکه را درهم کوبیدند و جام جهانی 2014 برزیل را با نمایشی خیره‌کننده آغاز کردند.21 مهرماه 1394 ورزشگاه آمستردام آره نا، دقیقا 15 ماه از بازی‌های خیره‌کننده لاله‌های نارنجی در جام جهانی 2014 برزیل می‌گذرد، اما شرایط تیم‌ملی فوتبال هلند با جام جهانی کاملا متفاوت است. شاگردان دنی بلیند نای بلند شدن از زمین را ندارند. جمهوری چک با برد سه بر دو هلند در خانه‌اش به‌عنوان تیم اول گروه A راهی مرحله نهایی رقابت‌های یورو 2016 فرانسه شدند و با این نتیجه تیم‌ملی فوتبال هلند بعد از 32 سال از صعود به مرحله نهایی رقابت‌های یورو باز ماند. 
تکرار کابوس فرانسه  حذف لاله‌های نارنجی در حالی رخ داد که قرار است برای اولین‌بار رقابت‌های نهایی جام ملت‌های اروپا با حضور 24 تیم برگزار شود. همین اتفاق باعث شد شانس صعود مستقیم به رقابت‌های یورو چند برابر شود و افزایش سهمیه موجب شد تا تیم‌هایی نظیر ایرلند شمالی، ولز و حتی ایسلند هم به‌طور مستقیم راهی فرانسه شوند، اما اتفاقات عجیب و غریب یک‌سال گذشته فوتبال هلند باعث شد تیم سوم جام جهانی2014 برزیل با سقوطی آزاد، در صعود به مرحله نهایی یورو ناکام بماند.  فوتبال هلند به داشتن هواداران متعصب، اما خرافاتی در فوتبال دنیا شهره است. به‌همین دلیل در ابتدای مرحله مقدماتی رقابت‌های یورو بسیاری از آن‌ها نگران تکرار کابوس رقابت‌های یورو 1984 فرانسه بودند. هلندی‌ها در مقدماتی رقابت‌های یوروی آن سال هم ناکام ماندند و حالا بعد از 32 سال باز هم همان اتفاق تکرار شد و نارنجی‌های سلطنتی هلند پشت دروازه‌های پاریس ماندند تا همه هلندی‌ها از بدیمن بودن فرانسه برای فوتبال این کشور بگویند. 
منچستر یونایتد مقصر اصلی ناکامی نارنجی‌ها! هلند در رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل با هدایت لوییز فن خال عملکردی رویایی داشت. آن‌ها به‌عنوان تیم اول گروه B راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند و بعد از آن با شکست تیم‌هایی نظیر مکزیک و کاستاریکا به نیمه‌نهایی رسیدند، اما با باخت مقابل آرژانتین به مسابقه رده‌بندی رفتند. هلندی‌ها در آن دیدار برزیل درهم‌ریخته را سه بر صفر بردند و به‌عنوان سومی جام جهانی رسیدند. اگرچه فن خال با هلند عملکردی فوق‌العاده داشت، به‌دلیل امضای قرار داد با منچستر یونایتد، او بعد از پایان جام جهانی از جمع لاله‌های نارنجی جدا شد و نیمکت سرمربیگری هلند به گاس هیدینگ رسید. هیدینگ هم با اینکه آخرین حضورش روی نیمکت تیم‌ملی خاطرات خوبی را رقم زده بود، نتوانست روزهای خوش جام جهانی 98 فرانسه را با هلند تکرار کند. شاگردان هیدینگ بعد از دو باخت دور از انتظار مقابل جمهوری چک و ایسلند تنها یک برد مقابل قزاقستان کسب کردند تا این مربی 67‌ساله از سمت خود استعفا دهد. استعفای زود هنگام هیدینگ باعث شد، نیمکت مربیگری نارنجی‌پوشان به دنی بلیند، دستیار هیدینگ، برسد. بلیند در حالی به‌عنوان سرمربی هلند انتخاب شد که رود فان نیستلروی و مارکو فان باستن، دستیاران او، چند برابر سرمربی تیم‌ملی اعتبار و افتخار در کارنامه خود داشتند و همین مسئله موجب ایجاد حاشیه‌ها و سرآغاز نتایج کابوس وار هلند در جریان رقابت‌های یورو 2016 شد. 
مصدومیت بازیکنان کلیدی البته شاید دنی بلیند اندکی هم بدشانس بود چراکه آرین روبن در میانه راه و در مسابقه برابر ایسلند مصدوم شد و ادامه این رقابت‌ها را از دست داد. سه مهاجم مطرح هلندی‌ها یعنی رابین فن‌پرسی، وسلی اشنایدر و یان هونتلار هم عملکرد ضعیف و دور از انتظاری داشتند. اوج شاهکار مهاجمان هلند توسط رابین فن‌پرسی در دیدار پایانی مقابل چک رقم خورد؛ درحالی‌که لاله‌های نارنجی به‌شدت به سه امتیاز این دیدار نیاز داشتند، کاپیتان فن‌پرسی سومین گل چک را وارد دروازه هلند کرد تا رویاهای هلند در رقابت‌های یورو 2016 شروع نشده به پایان برسد، البته نتیجه کابوس‌وار هلند دراین رقابت‌ها هم باعث برکناری بلیند نشد و طبق اعلام فدراسیون فوتبال هلند، بلیند به کارش دراین تیم ادامه خواهد داد.  البته لاله‌های نارنجی در گروه‌بندی مرحله مقدماتی هم اندکی بدشانس بودند. جمهوری چک و ترکیه همیشه جزو تیم‌های مطرح قاره سبز بودند و ایسلند هم در مقام یک شگفتی‌ساز ظاهر شد تا لاله‌های نارنجی هلند حتی مجال حضور در مرحله پلی آف را هم پیدا نکنند. شاید اگر شاگردان بلیند مانند انگلیس اندکی خوش شانس‌تر بودند و در یک گروه ساده‌تر قرار داشتند الان مسافر فرانسه شده بودند.
دیگر بزرگان غایب تیم فوتبال صربستان دیگر تیم بزرگ حذف‌شده در مرحله مقدماتی این رقابت‌ها بود؛ تیمی که از بازیکنان مطرحی مثل ماتیچ، ایووانوویچ و پلاروف بهره می‌برد در قعر جدول گروهی قرار گرفت تا یکی از دیگر شگفتی‌های این مرحله رقم بخورد، اما نکته جالب قعر نشینی یونان در گروه F بود. حذف یونان در حالی رخ داد که این قهرمان رقابت‌های یورو 2004 کارش را به‌عنوان تیم اول گروه F آغاز کرده بود، اما درنهایت فقط بالاتر از جزایر فارو قرار گرفت. 
فرمول پیچیده صعود برای اولین‌بار این رقابت‌ها با حضور 24تیم برگزار می‌شود، البته تیم‌های اول و دوم گروه‌های 9گانه به‌همراه ترکیه بهترین تیم سوم و فرانسه میزبان به‌طور مستقیم راهی مرحله نهایی شدند و تکلیف چهار تیم باقی مانده بعد از برگزاری رقابت‌های پلی‌آف از بین تیم‌های مجارستان، اوکراین، نروژ، دانمارک، سوئد، جمهوری ایرلند، بوسنی و هرزگوین و اسلوونی انتخاب می‌شود.

زهرا صادقیان، بهار
۲    
آی اسپورت
2015-10-17 15:55:56
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر