فهرست
آنالیز/ کلوپ در اولین بازی نمره قبولی گرفت
آنالیز/ کلوپ در اولین بازی نمره قبولی گرفت

آنالیز/ کلوپ در اولین بازی نمره قبولی گرفت

کوین مک‌گلیکادی
با وجود این که یورگن کلوپ تنها 2 روز فرصت داشته تا با تیم جدیدش کار کند، اما اوضاع  در لیورپول از زمان آخرین بازی با هدایت راجرز بسیار تغییر کرده است و نشانه های آن در تساوی مقابل تاتنهام مشخص بود.
20 دقیقه ابتدایی لیورپول در بازی با تاتنهام همه را به وجد آورد و نشانه های حضور سرمربی آلمانی در تیم خیلی زود مشخص شد. البته با وجود نشانه هایی دلگرم کننده، لیورپول باز هم مساوی گرفت و مطمئنا هوادارانش این موضوع را اصلا دوست ندارند. اما از 90 دقیقه بازی مقابل تاتنهام در لندن چه چیزهایی می توان فهمید؟
1- اولین ورژن از لیورپول با سبک «گگن پرس» مشاهده شد. (معمولا وقتی در یک تیم در زمین حریف توپ از دست می رود، خط دفاعی و هافبک های دفاعی باید در زمین خودشان فضاها را پوشش دهند و فشرده شوند تا توپ را دوباره بگیرند و به خطهای جلوتر برسانند. اما در سیستم گگن پرس همه بازیکنان از جلو پرس می کنند و برای بازپس گرفتن توپ تلاش می کنند. لازمه این سیستم که خاص تیم های کلوپ است قدرت بدنی بالا و سرعت دوندگی قابل قبول است). لیورپول 50 بار بیشتر از تاتنهام در این بازی استارت زد. 614 برای لیورپول و 564 برای تاتنهام. این اولین بار بود که در یک بازی لیگ برتر مقابل تاتنهام یک تیم بیشتر از آن ها استارت می زند. دورتموند کلوپ هم همین طور بود و معمولا با پرس زیاد بازیکنان حریف را وادار به اشتباه می کرد. با همین سیستم در 20 دقیقه ابتدایی دیووک اوریجی و آدام لانانا چند موقعیت برای هم تیمی هایشان خلق کردند. این می تواند نشانه ای برای امید به آینده لیورپول باشد و نقشه گرمایی هم این موضوع را تائید می کند. همان طور که می بینید کار اوریجی محو کردن بازیکنان میانی تاتنهام بود و لوکاس و اوره جان به بازیکنان میانی رو به رویشان خیلی نزدیک بودند.

2- شروع خوب و روشن به عملکرد عصبی لیورپولی ها به پایان رسید. آتش تند لیورپول برای حمله در دقیقه 25 توسط تیم میزبان مهار شد و تا پایان بازی دیگر دیده نشد. یکی  از اشتباهات همیشگی راجرز این بود که مالکیت توپ را همیشه داشت و نمی توانست گل بزند. در بازی با تاتنهام هم با این که مالکیت بیشتر برای قرمزپوشان بود، به محض این که توپ به تاتنهامی ها می رسید، حمله ای خطرناک ترتیب داده می شد. اگر مینیولی نبود و توپ کلینتون و کین را مهار نمی کرد، شاید نیمه اول با نتیجه 2 بر صفر به پایان می رسید.
3- همه چیز مرتب بود، اما نتیجه دلخواه حاصل نشد. دیووک اوریجی 87 درصد پاس سالم داد. البته این بازیکن که توسط راجرز سطح جهانی خوانده می شد، هنوز در این سطح نیست. او یک رهبر است. حتی کارشناسان گفتند او جام جهانی 2014 را به خوبی پشت سر گذاشت؛ اما هنوز در سطح لیگ برتر نیست. او در خط تهاجمی تیمش هرگز نتوانست تیم میزبان را به خطر بیندازد و آن اندازه که انتظار می رفت بازیکن زهرداری نبود. حرکات ترکیبی اش خوب بود، اما نمی توان گفت که جانشین خوبی برای استوریج بود.

4- دفاع لیورپول  هنوز جای کار دارد. جمی کرگر در کارشناسی اش نوشته بود که نیمه اول خوب بود، اما اسکرتل باید تعویض می شد. اسکرتل و ساخو دو انتخاب اول لیورپول برای قرار گرفتن در قلب خط  دفاع هستند. اما بارها در نیمه اول مشاهده شد که ارتباط این دو آن طور که باید باشد نیست. بارها دیده شد که مینیولی مجبور بود به کمک آن ها بیاید. البته در سیستم جدید لیورپول  فشار بیشتری از کناره ها روی آن ها است و شاید همین موضوع باعث شود که تا مدتی ناهماهنگ باشند. آلبرتو مورنو بارها دقایق سختی را برای دو بازیکن خط دفاعی لیورپول رقم زد که به نظر یورگن کلوپ باید کمی بیشتر در این باره فکر کند.
5- با توجه به تعداد مصدومانی که لیورپول داشت، می توان نتیجه بازی مقابل تاتنهام را یک شروع خوب برای کلوپ نامید. مقایسه ترکیب بدون مصدوم لیورپول با ترکیب این بازی این موضوع را تائید می کند. فصل گذشته راجرز همین مشکل را داشت و این فصل هم کلوپ باید برای آن فکری کند، آن هم نبودن یک مهاجم تمام کننده در غیاب استوریج است. اگر کلوپ بتواند چنین بازیکنی داشته باشد، انتظار می رود که با این سیستم نتیجه بگیرد. او از بازیکنانش توقع دارد که سطح وسیعی از زمین را پوشش دهند. لازمه اش این است که بازیکنان آماده تر باشند و برای این هدف باید بیشتر تمرین کرد. با تمرین بیشتر احتمال مصدومیت ها هم بیشتر می شود و این کار را برای سرمربی آلمانی سخت می کند. شاید دشوار ترین کار کلوپ  آماده نگه داشتن بهترین بازیکنان و بازیکنان کلیدی اش باشد. در کل اما آمار بازی با تاتنهام برای هواداران لیورپول امیدوار کننده است. شاید با چند هفته دیگر تمرین زیر نظر کلوپ لیورپولی ها زودتر به سیستم جدیدشان عادت کنند و اوضاع برایشان بهتر شود.کد خبر 9404
 
 
     
آی اسپورت
2015-10-17 18:58:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر