فهرست
یادداشت: داستان یک عکس؛ دایی، خوشحالی، فحاشی
یادداشت: داستان یک عکس؛ دایی، خوشحالی، فحاشی

یادداشت: داستان یک عکس؛ دایی، خوشحالی، فحاشی

آی اسپورت- سکوها خلف وعده کردند. همان سکوهایی که کمتر از 10 روز پیش بیشتر از این که به خاطر هادی نوروزی ناراحت باشند پیش وجدان خودشان ناراحت بودند. از فحاشی‌هایشان،از بد و بیراه‌هایشان و از تمام ظلمی که در حق کاپیتان سابق تیمشان کرده بودند. آنها وعده کرده بودند که دیگر به هیچ کس فحاشی نکنند اما وعده‌شان مثل همیشه خیلی زود فراموش شد. این بار سیبل فحاشی‌ها هیچ کدام از بازیکنان نبود، علی دایی بود. همان کسی که هنگام ورود به ورزشگاه آنقدر تشویقش کردند که خسته شدند اما شاید همین عکس باعث شد تا تغییر رویه دهندو تشویق‌هایشان به دشنام تبدیل شود. این عکس مال کدام بازی است؟

اگر تاریخ نداشته باشد قابل تشخیص نیست. این خوشحالی همیشگی دایی است. سر رو به بالا،دست‌ها رو به آسمان و دهانی که برای شکرگزاری باز شده. این عکس همیشه کابوس هواداران پرسپولیس بوده. هرگاه دایی مقابل پرسپولیس برنده شده و خوشحالی همیشگی‌اش را به نمایش گذاشته خون هواداران را به جوش آورده. جالب است که سکوها به این فریم تکراری عادت نمی‌کنند. آنها قبل از بازی دایی را تشویق می‌کنند و درست ثانیه‌هایی بعد از گرفته شدن این فریم تغییر فاز می‌دهند. هر بازی یادشان می‌رود که این دایی همان دایی بازی قبل و بازی قبل و هزار بازی قبل است. دایی عوض نمی‌شود. می‌تواند هزار سال روی نیمکت هر تیمی و مقابل هر تیمی بنشیند و بعد از گل تیمش این طور شادی کند بدون ذره‌ای تغییر.

این سکوها هستند که این بازی و آن بازی‌شان، این دقیقه و آن دقیقه‌شان فرق می‌کند. آنها انتظار داشتند همانطور که فوت نوروزی خودشان را برای چند روز عوض کرده بود دایی را هم عوض کند؟ مثلا دایی به خاطر آرامش سکوها، بازی را تبدیل به بازی یادبود کند و سه امتیاز را تقدیم شادی روح کاپیتان حریف کند، یا بعد ازگل تیمش بغض کند.او شاید برای مراسم هادی نوروزی از تمرین تیمش و مراسم ختم دایی‌اش بگذرد و به کپورچال بیاید اما سر سه امتیاز با کسی شوخی ندارد.

این همان دایی اصولگرای ، برد پرستی است که در طول این سالها هیچ وقت آنطور که بوده دوستش نداشتیم. پس بهتر است ما هم کمی اصولگرا باشیم یا تشویقش کنیم یا فحش بدهیم. یا دوستش داشته باشیم یا از او متنفر باشیم. بهتر است هر وقت با تیممان بازی دارد این عکس را جلوی چشممان بگذاریم و منتظر این لحظه باشیم و به این فکر نکنیم که هر حادثه واتفاقی امکان دارد او را تغییر داده باشد.
نیلوفر کنگرانی
  ۹  
آی اسپورت
2015-10-17 21:09:19
نظر دهید

۹ نظر
-
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴، ۲۲:۰۶
احسنت.واقعا علی دایی بر خلاف خیلیا همیشه خودشه.واسه همینم عاشقشم
moad
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴، ۲۳:۵۲
عالی بود
او شاید برای مراسم هادی نوروزی از تمرین تیمش و مراسم ختم دایی‌اش بگذرد و به کپورچال بیاید اما سر سه امتیاز با کسی شوخی ندارد.

این همان دایی اصولگرای ، برد پرستی است که در طول این سالها هیچ وقت آنطور که بوده دوستش نداشتیم.
مهرداد
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۰۱:۱۹
عالی بود
-
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۰۱:۴۰
کسی نگفته دایی برد را به پرسپولیس تقدیم کند.اتفاقا باید همه تلاش خود را برای برد صبا بکند.اما دایی حرمت هوارادان و و هادی نوروزی رو نگه نداشت.جایی که با جوسازی بی خود قبل و بعد از بازی و نیش و کنایه زدن به هواداران عزادار پرسپولیس نشون داد یک آدم منفعت طلبهه که وقتی بحث منافعش در میان باشه حرمت وهیچ چیز رو نگه نمی داره.یحیی همیشه پرسپولیس رو برده و در جام حذفی پرسپولیس رو حذف کرد و کاملا حرفه ای برای برد تیم ذوب آهن تلاش کرد اما حرمت هوادارا رو نگه داشت.
مهرداد
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۰:۳۶
لایک
شادی کردن و شکر کردن بعد از گل یا پیروزی تیمت به مفهوم بی احترامی یا حرمت شکنی کسی نیستش. هوادارا و بازیکنا و کادرفنی و مدیریت، خودشون باید حرمت و احترام رو برای خودشون ایجاد کنند. مثل فحش ندادن، با انرژی بازی کردن، خوب کوچ کردن، خوب مدیریت کردن.
اتابک
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۴:۰۶
اتفاقا علی دایی منفعت طلب نیست فوتبال حرفه ای همینه بیرون زمین باید با توی زمین فرق داشته باشه ماها یاد گرفتیم هی تعارف تیکه پاره کنیم
چرا دایی باید بازی رو واگذار کنه ؟! اگر این کارو می کرد به شعور منِ بیننده و ما بقی تیم ها توهین میکرد
یه کم منطق باشیم مه احساسی
کریم
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۵:۰۰
دایی همیشه همینطوره؟ مصاحبه‌هاش علیه رویانیان و عکساش تو بغل رویانیان رو مرور کنید کافیه
صالح محمدرحیمی
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۶:۰۱
سلام...؛
درود بر قلم‌های با شرف...
عالی بود.در این هجمۀ ناجوانمردانه علیه علی دایی،این مطلب به دور از احساس و جانبدارانه،واقعا حق مطلب رو ادا کرد.
صالح محمدرحیمی
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴، ۱۶:۰۱
سلام...؛
درود بر قلم‌های با شرف...
عالی بود.در این هجمۀ ناجوانمردانه علیه علی دایی،این مطلب به دور از احساس و جانبدارانه،واقعا حق مطلب رو ادا کرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر