فهرست
فارسی؛ هفتمین زبانی که کی روش یاد گرفته است
فارسی؛ هفتمین زبانی که کی روش یاد گرفته است

فارسی؛ هفتمین زبانی که کی روش یاد گرفته است

آی اسپورت - کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی در کنفرانس مطبوعاتی بازی ژاپن چیزی گفت که ناخودآگاه همه را با یک سوال جالب روبرو کرد؛ «راستی کارلوس فارسی بلد است؟!» این هم دلیل داشت. وقتی آرین قاسمی مترجم کارلوس به فارسی گفت کی روش معتقد است فوتبال ایران ۲۵ سال از ژاپن عقب تر است، مکثی کرد و به انگلیسی گفت ۲۴ سال. در این لحظه خبرنگاران به هم گفتند: «پس فارسی را یاد گرفته و یا حداقل اعداد را بلد است.» یکی از بازیکنان تیم ملی می گوید: «شما عقبید. معمولا در تمرین با یکسری کلمات فوتبالی را فارسی می گوید.» تحقیقات ما نشان داد کی روش اعداد ایرانی را به خود یاد گرفته و این هم به خاطر نیازهای فوتبالی و غیر فوتبالی اش است. به هر حال او هم باید به خرید برود و یک چیزهایی را یاد بگیرد. کی روش رنگ ها را هم به خوبی یاد گرفته و مثلا در تمرین می گوید: «یکسری کاور قرمز بپوشید، یکسری کاور سفید» و یا هر رنگ دیگری. کارلوس خیلی بانمک فارسی حرف می زند. یکی از بازیکنان می گوید: «او خیلی باهوش است. فکر کنم چند سال دیگر فارسی را روان حرف بزند.»
اگر کی روش وقت داشت... کی روش فعلا درگیر کارهای تیم ملی است و تمرکزش را روی یادگیری فارسی نگذاشته اما می گوید اگر بماند، تا دو سال دیگر چیزهای بیشتری یاد می گیرد. کارلوس استعداد فوق العاده ای دارد، از استعداد او در یادگیری همین بس که به ۶ زبان زنده دنیا کاملا مسلط است.
تسلط به ۶ زبان زنده دنیا او علاوه بر زبان پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی بلد است! یعنی او به ۶ زبان دنیا تسلط دارد و هر جا که برود، گلیمش را از آب بیرون می کشید. او سال های سال است که عضو کمیته فنی فیفاست و این مسئله در یادگیری زبان ها بی تاثیر نبوده. مثلا کی روش به خاطر تدریس فوتبال در آلمان، مجبور بود زبان این کشور را یاد بگیرد. او از طرف فیفا برای تدریس به آلمان می رفت و در نهایت زبان شان را آموخت. کارلوس عادت جالبی دارد. ترجیح می دهد با هر آدمی به زبان مادری اش حرف بزند. مثلا وقتی در برزیل یکی از مربیان فرانسوی را دید، به زبان فرانسه با او صحبت کرد نه انگلیسی. در همین سفر اخیر تیم ملی به عمان هم پس از کنفرانس مطبوعاتی مربیان به زبان فرانسوی با پل لوگوئن سرمربی آنها، گپ زد. اگر یک مربی ایتالیایی هم روبروی کی روش قرار بگیرد، به زبان خودش با آنها حرف می زند. برای همه در تیم ملی جالب است که او چطور ۶ زبان زنده دنیا را یاد گرفته. کارلوس همیشه می گوید: «وقتی چند زبان بلد باشید، یاد گرفتن زبان های دیگر برایتان راحت می شود.»
او فارسی را خوب می فهمد کی روش به محض سفر به ایران هم تلاش کرد تا فارسی را یاد بگیرد. مثلا خودش در یک مصاحبه گفت: «از علی راننده ام کلمات را می پرسم. او روزی چند کلمه به من یاد می دهد.» کارلوس حالا بیشتر کلمات فارسی را می فهمد. او معمولا می فهمد که اطرافیان چه می گوید ولی خودش نمی تواند به فارسی حرف بزند. هنوز برای بیان جملاتش مشکل دارد اما اگر تمرکزش را روی یادگیری بگذارد، به ادعای خودش خیلی زود فارسی حرف می زند.

منبع: خبر آنلاین

کد خبر:9402
     
آی اسپورت
2015-10-18 14:20:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر